Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 kwietnia 2016, 11:00

autor: Adrian Werner

Najlepsze gry mobilne bez mikropłatności (#12 – strategie turowe)

Dzisiejszy odcinek cyklu omawiającego najlepsze gry mobilne bez mikropłatności postanowiliśmy poświęcić turowym strategiom. A tych na tabletach i smartfonach nie brakuje.

W tym tygodniu jako temat naszego kolejnego przeglądu najlepszych mobilnych produkcji bez mikropłatności postanowiliśmy wybrać turowe strategie. To kolejny gatunek, który może się pochwalić licznymi godnymi uwagi grami premium, więc w przyszłości na pewno do niego wrócimy.

King of Dragon Pass

Zaczynamy od King of Dragon Pass. Produkcja jest dosyć nietypowa jak na strategie. Zarządzamy w niej klanem próbującym przetrwać w krainie fantasy. O ile w większości gier tego typu jesteśmy bezosobowym zarządcą, tak tutaj mamy do czynienia z symulacją życia władcy. Musimy dbać o zapewnienie surowców i pożywienia, prowadzić wojny i ustanawiać prawa, ale wszystko to odbywa się na znacznie bardziej osobistym poziomie, podczas rozmów i narad z konkretnymi postaciami. Do tego często musimy podejmować ciężkie decyzje moralne.

Poza ciekawą mechaniką mocną zaletą King of Dragon Pass jest wspaniałe uniwersum. Autorzy osadzili bowiem akcję w krainie znanej jako Glorantha, wykreowanej na potrzeby klasycznej gry fabularnej RuneQuest. Do tego dochodzi skutecznie budujące klimat wyśmienite wykonanie audiowizualne.

King of Dragon Pass w App Store (42 PLN)

King of Dragon Pass w Google Play (40 PLN)

King of Dragon Pass w Windows Store (48 PLN)

Warbits

Z kolei Warbits to propozycja dla osób, które chcą na urządzeniach mobilnych zagrać w coś w stylu znanej z konsol przenośnych serii Advance Wars. Autorzy nawet nie próbowali ukrywać skąd czerpali inspiracje, ale wcale nie przeszkadza to w zabawie. Skutecznie odtworzyli bowiem urok pierwowzoru, a całość zamiast ordynarnego klona sprawia wrażenie hołdu ulubionej marce twórców.

Warbits koncentruje się na turowych bitwach toczonych w małej skali. Do dyspozycji mamy niewielką ilość typów jednostek, ale każda z nich jest unikalna i ma odmienne zastosowanie. Wszystko to zbalansowano wg. sprawdzonej zasady papier-nożyce-kamień, co oznacza, że niektóre typy są mocne przeciwko konkretnym rywalom i bardzo słabe przeciwko innym. Tworzy to prosty do zrozumienia system, który jednocześnie oferuje zaskakująco dużo głębi taktycznej. Dodatkową zaletą jest fakt, że poza obszerną kampanią, gra oferuje także ciekawy tryb multiplayer.

Warbits w App Store (21 PLN)

XCOM: Enemy Within

Ostatnią turówką, którą chcemy Wam polecić jest XCOM: Enemy Within, czyli bardzo udana konwersja jednej z najlepszych pecetowych produkcji tego typu ostatnich lat. Gracze obejmuje dowództwo nad tytułową organizacją, której celem jest odparcie inwazji kosmitów na Ziemię. Rozgrywka dzieli się na dwie płaszczyzny. Pierwszą jest strategiczne zarządzanie bazą, gdzie inwestujemy środki, rozwijamy technologie oraz prowadzimy badania. Druga płaszczyzna to misje, podczas których dowodzimy małym oddziałem agentów.

Konwersja jest wyśmienita. Uproszczono lekko grafikę i wycięto multiplayer, ale w żaden sposób nie zaszkodziło to mechanizmom rozgrywki. Jest to potężna i bardzo rozbudowana gra, o poziomie głębi, jaki bardzo rzadko zdarza się na rynku mobilnym. Do tego autorom udało się opracować zaskakująco dobry interfejs dotykowy. Dodatkową zaletą jest fakt, że mobilne wydanie zawiera zarówno grę XCOM: Enemy Uknown, jak i dodatek XCOM: Enemy Within.

XCOM: Enemy Unknown w App Store (43 PLN)

XCOM: Enemy Unknown w Google Play (49 PLN)

Poprzednie odsłony cyklu: