Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDWPiOSPC
Okładka King of Dragon Pass (AND)
OkładkaKing of Dragon Pass (AND)

King of Dragon Pass

Osadzona w realiach fantasy produkcja łącząca elementy strategii turowej, przygodówki oraz gry RPG. Stając na czele niewielkiego klanu musimy zadbać o jego rozwój i dobrobyt oraz doprowadzić do zjednoczenia jemu podobnych klanów w jedno plemię pod naszym panowaniem.

Strategiczne | fantasy | turowe | mitologia | elementy RPG | elementy przygodowe

King of Dragon Pass Premiera

31paź1999

PC

2wrz2011

iOS

27sie2014

AND

22wrz2014

WP

producent: A Sharp wydawca: HeroCraft Strona oficjalna

King of Dragon Pass to gra stanowiąca miks strategii turowej, przygodówki oraz „paragrafowych” gier fabularnych, osadzona w świecie łączącym nurt fantasy z elementami mitologii nordyckiej. Za przygotowanie tytułu odpowiada amerykańskie studio A Sharp, w skład którego weszli doświadczeni autorzy i deweloperzy, mający za sobą współpracę m.in. z Apple, Microsoft, DC Comics czy Walt Disney Pictures.

Akcja gry toczy się w uniwersum zwanym Gloranthą, wykreowanym przez Gregga Stafforda i wykorzystanym wcześniej m.in. w klasycznej grze fabularnej RuneQuest z 1978 roku. Przenosi ona gracza w czasy, kiedy ludzie i bogowie stąpali ramię w ramię po ziemi i stawia go w roli przywódcy niewielkiego klanu, który, jak wiele mu podobnych, postanowił osiedlić się na niezbadanych wcześniej terenach tytułowej Przełęczy Smoka. Podczas rozgrywki musimy dbać o rozwój i dobrobyt naszej wioski, decydując o wszelkich aspektach jej funkcjonowania – od magicznych rytuałów po dyplomację. W naszych działaniach wspomaga nas siedmioosobowa rada plemienna, złożona z osobowości o odmiennych cechach i dążeniach. Kluczem do sukcesu jest umiejętne równoważenie potrzeb związanych z przetrwaniem i gospodarką naszego klanu oraz odpowiednie reagowanie na pojawiające się problemy. Finalnym celem zabawy jest zaś nawiązanie stosunków z innymi klanami i zjednoczenie ich w jedno plemię pod naszym przywództwem.

Przystępując do zabawy, musimy odpowiedzieć na szereg zadawanych przez komputer pytań, co pozwoli zdefiniować historię i usposobienie naszego klanu oraz określi początkowe warunki rozgrywki. Sama mechanika gry przypomina zaś w znacznym stopniu wspomniane „paragrafowe” systemy fabularne. W King of Dragon Pass nie stawiamy bowiem budynków i nie produkujemy żadnych surowców, a nasza ingerencja w losy plemienia sprowadza się do ustawicznego podejmowania wyborów, z których każdy ma określone konsekwencje w przyszłości. Zabawa toczy się w turach symbolizujących pięć glorantańskich pór roku, podczas których możemy podjąć rozmaite działania, związane z hodowlą i uprawami, myślistwem, handlem, eksploracją bądź wojną. Kolejne tury przeplatane są zaś specjalnymi eventami, które gra losuje z listy kilkuset możliwości, uwzględniając podjęte przez nas wcześniej decyzje.

W porównaniu do sobie współczesnych produkcji, King of Dragon Pass wyróżnia się nie tylko unikalną filozofią rozgrywki, ale także nietypową oprawą. Autorzy położyli ogromny nacisk na warstwę fabularną i podczas zabawy faktycznie mamy wrażenie uczestnictwa w pasjonującej historii. Jednak głównym środkiem przekazu w grze nie jest obraz, lecz tekst, a większość czasu spędzamy, czytając opisy życia naszej wioski, dyskusji rady plemiennej, toczonych bitew, przebytych katastrof oraz wszelkich sukcesów i porażek. Nastrojowa, ręcznie rysowana grafika stanowi jedynie tło dla wydarzeń fabularnych, spełniając podobną rolę jak ilustracje w książce dla dzieci.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 7,9 / 10 na podstawie 51 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe King of Dragon Pass: Odpowiednia dla każdego wieku.

King of Dragon Pass Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Pentium 90 MHz
  • 16 MB RAM
  • Windows 95/98
PC
iOS
AND
WP