Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOS
Okładka Warbits (iOS)
OkładkaWarbits (iOS)

Warbits iOS

Opracowana przez studio Risky Lab mobilna strategia wojenna z turowym systemem walki. Akcja Warbits toczy się w niedalekiej przyszłości, w której ludzkość uznała, że wojny są zbyt kosztownym sposobem rozwiązywania sporów.

Strategiczne | turowe | wojenne

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Warbits Premiera iOS

13kwietnia2016

App Store

13kwietnia2016

producent: Risky Lab wydawca: Risky Lab Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Warbits to wydana na mobilny system iOS turowa strategia wojenna wzorowana na znanym z konsol przenośnych cyklu Advance Wars. Jest to produkcja premium, a więc pozbawiona mikropłatności.

Fabuła

Gra posiada prostą warstwę fabularną. Akcja toczy się w niedalekiej przyszłości, w czasach gdy ludzkość uznała, że wojny są zbyt kosztowną metodą rozwiązywania sporów. Nie znaczy to jednak, że zaprzestano walk. Wszystkie konflikty zbrojne przeniosły się do rzeczywistości wirtualnej, gdzie rozgrywane są w ramach tzw. symulatorów wojennych i to z tego typu programu korzystamy podczas rozgrywki.

Mechanika

Wydane na platformę iOS Warbits to klasycznie zrealizowana turowa strategia wojenna. Do wyboru jest stosunkowo niewielka liczba jednostek, ale każda z nich jest mocno odmienna i pełni przydatną rolę na polu bitewnym. Zbalansowano je według prostych zasad papier-nożyce-kamień, co oznacza, że są mocne przeciwko konkretnym rywalom i bardzo słabe przeciwko innym. Ten system jest łatwy do opanowania, ale daje w rzeczywistości sporą głębię taktyczną.

Tryby gry

Gra oferuje długą na dwadzieścia poziomów kampanię fabularną. Nie zabrakło także opcji multiplayer, pozwalającej na zabawę w trybach jeden na jednego, dwóch na dwóch oraz wszyscy kontra wszyscy dla 3-4 osób. Co godne pochwały, każdy uczestnik tych trybów może zostać zastąpiony przez sztuczną inteligencję. Ponadto autorzy przygotowali czterdzieści map wieloosobowych zlokalizowanych na czterech typach terenu.

Minirecenzja Warbits – godny następca Advance Wars

PLUSY:
  1. Zróżnicowana i zmuszająca do strategicznego myślenia rozgrywka;
  2. Kampania dla jednego gracza zapewnia sporo godzin dobrej zabawy, a do tego dochodzi jeszcze multiplayer.
  3. Można powiedzieć, że to prawdziwy spadkobierca Advance Wars.
MINUSY:
  1. Brak pewnych kluczowych informacji podczas walki, w tym tych o zasięgu jednostek wroga, czy mocnych i słabych stronach jednostek.

Swego czasu na handheldach firmy Nintendo sporą popularnością cieszyła się seria gier strategicznych Advance Wars. Czasy największej świetności cykl ma już za sobą, ale wiele osób bardzo ciepło wspomina chwile spędzone z produkcjami studia Intelligent Systems. Do grona fanów zaliczają się najwyraźniej także deweloperzy ze studia Risky Lab, którzy stworzyli Warbits.

Aplikacja czerpie inspiracje ze wspomnianej marki, ale też dodaje wiele od siebie. Gracze podczas zabawy trafiają do świata przyszłości, w którym wojny prowadzi się w rzeczywistości wirtualnej. Jako dowódca jednej armii stajemy przed szeregiem misji, w których naszym głównym celem jest oczywiście pokonanie wroga przy użyciu rozmaitych żołnierzy i maszyn wojennych. Po drodze musimy spełnić różne dodatkowe cele. Jednym z nich jest np. przejmowanie kontroli nad neutralnymi miastami, dzięki czemu będziemy zarabiać pieniądze na produkowanie jednostek w porozmieszczanych tu i tam fabrykach.

Na razie brzmi to dość sztampowo, ale nie jest to gra typu „stwórz wielką bandę żołnierzy, która zmiecie przeciwnika w pył”. W Warbits trzeba się bardziej wysilić i stosować rozmaite taktyki, by osiągnąć sukces. Jednym z ważniejszych czynników jest np. ukształtowanie terenu. Ukrywając się powiedzmy w lesie, zwiększamy szansę na otrzymanie mniejszych obrażeń, a np. jednostki typu Ranger są groźniejsze, gdy ustawimy je na wzniesieniu. Samo produkowanie żołnierzy także wymaga nieco główkowania, gdyż np. bombowiec może siać ogromne zniszczenia w szeregach wroga i przemierzać duże dystanse. Wystarczy jednak, że wróg pośle jedną kulę z działa przeciwlotniczego i stracimy cenną i drogą jednostkę. Tego typu zależności jest więcej, więc rozgrywka sprawia satysfakcję, jak w mało której tego typu grze na urządzeniach mobilnych.

Deweloperzy nie dopracowali jednak wszystkich szczegółów, gdyż system jest dość wymagający, jednostek jest sporo, a podczas bitwy nie posiadamy informacji, np. o silnych i słabych stronach wojaków. Wyświetlają się one co prawda w fabryce, ale podczas walki, kiedy przydałyby się bardziej, już nie. Tak samo gra nie pokazuje, na jaką odległość może się przemieścić wróg, przez co planowanie kolejnych ruchów jest nieco utrudnione. Z czasem oczywiście zdobywamy niezbędne doświadczenie, ale tego typu szczegóły z pewnością bardzo by się przydały w pierwszych godzinach zabawy.

Tak naprawdę to jednak drobnostki, gdyż Warbits to kawał porządnej, wciągającej i zabawnej produkcji. Fani Advance Wars z pewnością będą zadowoleni, ale nie tylko oni.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / gorące krzesło  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Warbits: 12+