Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 stycznia 2015, 10:10

Minecraft zdobywcą 12 rekordów Guinnessa

Jak podaje ósma edycja Księgi Rekordów Guinnessa dla graczy (Guinness World Records 2015: Gamer’s Edition), na koncie Minecrafta zapisuje się aż 12 tego typu osiągnięć. Do dzieła studia Mojang należą m.in. tytuły najlepiej sprzedającej się gry niezależnej i gry, w której po raz pierwszy odtworzono całe państwo w skali 1:1.

Martin Fornleitner – Austriak, który spędził całą dobę, grając w Minecrafta na smartfonie, i zapisał się w ten sposób w Księdze Rekordów Guinnessa. - Minecraft zdobywcą 12 rekordów Guinnessa - wiadomość - 2015-01-15
Martin Fornleitner – Austriak, który spędził całą dobę, grając w Minecrafta na smartfonie, i zapisał się w ten sposób w Księdze Rekordów Guinnessa.

O tym, że Minecraft jest fenomenem – czy to samej tylko branży gier, czy może nawet szeroko pojętej kultury – raczej nie trzeba nikogo przekonywać. Gdyby ktoś miał jednak wątpliwości, pozbawić może go ich najnowsza, ósma edycja Księgi Rekordów Guinnessa dla graczy (Guinness World Records 2015: Gamer’s Edition). Rozpikselowany sandbox szwedzkiego Mojang został tam bowiem wytypowany aż dwanaście razy. To dwa razy więcej osiągnięć niż w przypadku Grand Theft Auto V i Lary Croft, a także o dwa więcej, niż zdobyła seria Mario, choć warto mieć na uwadze, że sporo kategorii nie reprezentuje ogółu gier, a jedynie samego Minecrafta (z drugiej strony, przyznawanie rekordów w obrębie jednej tylko produkcji też o czymś świadczy). Wspomnianej książki nie sposób dostać w polskich księgarniach, więc dorobek omawianej gry podajemy za serwisem IGN:

 • Najlepiej sprzedająca się gra niezależna – w trakcie składania Księgi Rekordów Guinnessa Minecraft miał na koncie nieco ponad 16 milionów sprzedanych egzemplarzy wersji komputerowych (edycji konsolowych, sygnowanych markami dużych koncernów wydawniczych, nie wzięto pod uwagę), a obecnie wynik ten wynosi 18,1 miliona kopii, jak podaje oficjalna strona internetowa omawianej gry.
 • Gra w usłudze Xbox LIVE, z którą gracze spędzili najwięcej czasu – według danych z maja 2014 roku, Minecraft ma na koncie 1,75 miliarda godzin (w przeliczeniu prawie 200 tysięcy lat).
 • Najpopularniejsza wersja beta – między 18 listopada 2011 a 20 grudnia 2012 roku w beta testach Minecrafta wzięło udział ponad 10 milionów osób.
 • Największy konwent dedykowany grze niezależnej – imprezę MineCon 2013 odwiedziło ok. 7500 osób.
 • Pierwszy kraj odtworzony w pełnej skali w grze wideo – w ubiegłym roku Duńska Agencja Geodanych (Danish Geodata Agency) odtworzyła w Minecrafcie Danię w skali 1:1. Projekt „pochłonął” cztery miliardy bloków. Jestem pewien, że Góral wkrótce zaprezentuje Wam to dzieło w swoim cyklu Najlepsze minecraftowe projekty.
 • Najczęściej oglądany fanfilm oparty na grze wideo – wykreowany przez youtubera o ksywce CaptainSparklez materiał wideo o przydługim tytule Revenge' - A Minecraft Parody of Usher's DJ Got Us Fallin' in Love - Crafted Using Noteblocks do momentu wydania omawianej książki został obejrzany prawie 140 milionów razy.
 • Najdłuższy maraton w Minecrafcie – Austriak Martin Fornleitner (na zdjęciu powyżej) spędził w grze 24 godziny i 10 minut bez przerwy, grając na smartfonie Sony Xperia Play.
 • Najdłuższa podróż w Minecrafcie – Kurt J. Mac odbył podróż o długości prawie 919,6 tysięcy mil (prawie półtora miliona kilometrów) w trybie survivalowym na rzecz działalności charytatywnej.
 • Najczęściej pobierany minecraftowy projekt – The Dropper, mod polegający na spadaniu i omijaniu przeszkód. Jak dotąd zaliczył ponad 1,1 miliona pobrań. Góral prezentował Wam ten projekt w swoim cyklu w październiku.
 • Największe rzeczywiste miejsce odtworzone w Minecrafcie – Ordnance Survey (agencja i wydział brytyjskiego rządu zajmujący się sporządzaniem map Wielkiej Brytanii) stworzyła wirtualną Wielką Brytanię wraz z należącymi do niej wyspami, „zużywając” 22 miliony bloków. Dzieło odpowiada obszarowi o powierzchni 86 tysięcy mil kwadratowych.
 • Największa liczba graczy zalogowanych w tym samym czasie w jednym minecraftowym świecie – 2622 użytkowników zwaliło się na serwer, na którym grał właściciel YouTube’owego kanału Yogschast.
 • Najwięcej śnieżnych golemów zbudowanych w ciągu minuty w Minecrafcie – gracz o ksywce Nachtigall Vaz zdołał „zbudować” 70 takich stworzeń w 60 sekund.
Księgi Rekordów Guinnessa w growym wydaniu ukazują się od 2008 roku, lecz niestety, nie znalazł się jeszcze nikt, kto zechciałby wydać je w Polsce.
Księgi Rekordów Guinnessa w growym wydaniu ukazują się od 2008 roku, lecz niestety, nie znalazł się jeszcze nikt, kto zechciałby wydać je w Polsce.