Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 sierpnia 2023, 09:10

autor: Kamil Kleszyk

Mimo 10 lat na karku nie ma mocnych na GTA 5 w Europie

Grand Theft Auto V było najchętniej kupowaną grą lipca w Europie. Wynik imponuje o tyle, że produkcji niebawem „stuknie” 10 lat. Wśród konsol, prym na Starym Kontynencie wiedzie PlayStation 5.

Źródło fot. Rockstar Games
i

Grand Theft Auto V to kura znosząca złote jajka. Produkcja studia Rockstar Games wkrótce, bo 17 września, będzie świętować okrągłe 10 lat od oryginalnej premiery na konsolach Xbox 360 i PlayStation 3. W międzyczasie tytuł zawitał na pecety i platformy Sony oraz Microsoftu kolejnych dwóch generacji. Mimo zaawansowanego wieku, gra w dalszym ciągu cieszy się niesamowitą popularnością.

Tytuł uplasował się na pierwszym miejscu listy najlepiej sprzedających się gier w Europie w lipcu, wygrywając z takimi „młodzieniaszkami”, jak FIFA 23, Diablo IV czy Hogwarts Legacy. GTA V zdołało przegonić też inne dzieło Rockstar Games – znacznie nowsze Red Dead Redemption 2, które swoją drogą również może pochwalić się wybitnym wynikiem (3. miejsce).

Największe bestsellery lipca 2023 r. w Europie (cyfra + pudełka)

Poniżej możecie przekonać się, jakie produkcje były w ubiegłym miesiącu najchętniej kupowane w Europie. Ranking ułożony jest w kolejności od najlepszego do najgorszego wyniku.

1.

Grand Theft Auto V

2.

FIFA 23

3.

Red Dead Redemption 2

4.

Diablo IV

5.

Hogwarts Legacy

6.

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom*

7.

The Crew 2

8.

F1 23

9.

Call of Duty: Modern Warfare II

10.

NBA 2K23

* – w przypadku gry oznaczonej gwiazdką dysponowano jedynie danymi ze sprzedaży pudełkowej. Oznacza to, że wynik produkcji najprawdopodobniej jest lepszy, niż pokazuje powyższa lista.

Mocny wzrost sprzedaży gier

Dodajmy, że w lipcu w Europie sprzedano 11,6 miliona gier na konsole i komputery PC, co oznacza wzrost o 34% w porównaniu z tym samym miesiącem w 2022 roku. Największą popularnością cieszyły się cyfrowe wersje gier (7,9 mln egzemplarzy, wzrost o 60%). Sprzedaż wydań fizycznych wyniosła 3,75 mln egz. (wzrost o 0,2%).

PlayStation 5 nadal króluje w Europie

Równie imponująco wyglądała w lipcu sprzedaż konsol. W zeszłym miesiącu nabywców znalazło 493 tys. urządzeń, co stanowi 62,5-procentowy wzrost względem zeszłego roku.

Najpopularniejszą konsolą na Starym Kontynencie pozostaje PS5, którego sprzedaż wzrosła o 244% w porównaniu z lipcem 2022 roku. Jest to też wyniki lepszy o 24% względem czerwca 2023 r. Duża w tym zasługa promocji w Europie.

Na drugim miejscu uplasowało się Nintendo Switch ze sprzedażą niższą o 9% w porównaniu z lipcem ubiegłego roku.

Skąd te dane?

Cyfrowe dane GSD (Games Sales Data) obejmują gry sprzedawane za pośrednictwem Steam, Xbox Live, PlayStation Network, Nintendo Eshop, takich firm jak: Activision Blizzard, Bandai Namco, Capcom, Codemasters, Electronic Arts, Embracer Group (w tym Gearbox, Koch Media, Saber Interactive), Focus Entertainment, Konami, Marvelous Games, Microids, Microsoft (w tym Bethesda), Milestone, Nacon, Paradox Interactive, Quantic Dream, Sega, Sony, Square Enix, Take-Two, Ubisoft i Warner Bros. Nintendo, 505 Games i mniejsze studia nie udostępniły swoich danych.

Dane cyfrowe obejmują gry sprzedawane w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Grecji, Węgrzech, Islandii, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Malcie, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Rumunii, Rosji, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.

Dane fizyczne obejmują wszystkie gry, ale tylko te sprzedawane w Austrii, Belgii, Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Włoszech, Holandii, Norwegii, Polsce, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Sprzedaż konsoli obejmuje Belgię, Danię, Finlandię, Francję, Włochy, Portugalię, Rosję, Hiszpanię, Szwecję i Szwajcarię. Sprzedaż akcesoriów obejmuje te same rynki z wyjątkiem Szwajcarii.

Kamil Kleszyk

Kamil Kleszyk

Na łamach GRYOnline.pl ima się różnorodnych tematyk. Możecie się zatem spodziewać od niego zarówno newsa o symulatorze rolnictwa, jak i tekstu o wpływie procesu Johnnego Deppa na przyszłość Piratów z Karaibów. Introwertyk z powołania. Od dziecka czuł bliższy związek z humanizmem niż naukami ścisłymi. Gdy po latach nauki przyszedł czas stagnacji, wolał nazywać to „szukaniem życiowego celu”. W końcu postanowił zawalczyć o lepszą przyszłość, co zaprowadziło go do miejsca, w którym jest dzisiaj.

więcej