Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 stycznia 2021, 09:47

Microsoft wycofał się z podwyżek cen Xbox Live Gold

Microsoft dopiero co ogłosił podwyżki cen usługi Xbox Live Gold, a firma już zdążyła się wycofać z tej decyzji. Co więcej, wkrótce nie będziemy potrzebowali już tego abonamentu do zabawy w sieciowe gry free-to-play.

Wczoraj informowaliśmy, że abonament Xbox Live Gold wkrótce podrożeje. Reakcja na to musiała być znacznie bardziej negatywna, niż się spodziewano, gdyż firma Microsoft właśnie wycofała się z planów tej podwyżki.

Co więcej, aby zmyć złe wrażenie, korporacja postanowiła również wprowadzić istotną zmianę w zasadach funkcjonowania swojej usługi. Wkrótce zniesiony zostanie wymóg posiadania abonamentu Gold do zabawy w multiplayer gier korzystających z modelu free-to-play. Nie podano konkretnego terminu, ale firma zapewniła, że nastąpi to w najbliższych miesiącach.

Microsoft wycofał się z podwyżek cen Xbox Live Gold - ilustracja #1

Błyskawiczna decyzja o wycofaniu się z podwyżki jest dosyć zaskakująca. Reakcje na takie zmiany zawsze są negatywne, gdyż nikt nie lubi płacić więcej niż dotychczas, ale większość firm ignoruje takie głosy krytyczne. W przypadku Microsoftu można się było spodziewać tego samego, zwłaszcza że skok cen był niewielki. W USA miały one wzrosnąć raptem o 1 dolara miesięcznie.

Większym problemem najpewniej było to, jak oferta wypadała w porównaniu z konkurencją. Po podwyżce Xbox Live Gold byłoby bowiem dwukrotnie droższe niż analogiczny abonament PlayStation Plus. Konieczność rywalizowania z japońską korporacją jest także powodem zmiany podejścia do tematyki free-to-play. Sony nie wymaga bowiem posiadania PS Plus do zabawy w gry darmowe z mikropłatnościami.

Niektórzy spekulują, że celem Microsoftu było zachęcenie swoich użytkowników do przesiadki na znacznie bardziej atrakcyjny abonament Xbox Game Pass Ultimate. Mimo to ogłaszanie podwyżki ceny w trakcie pandemii i przy bardzo silnej konkurencji ze strony Sony nie było mądrym posunięciem, więc dobrze, że firma szybko się z niego wycofała.

  1. Oficjalna strona usługi Games with Gold