Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 17 marca 2015, 11:25

autor: Jiker

Metro 2033 Wars – mobilna strategia na bazie prozy Głuchowskiego rozpoczyna podbój Zachodu

Doczekaliśmy się wydania anglojęzycznej wersji turowej strategii Metro 2033 Wars. Jak dotąd, produkcja, osadzona w świecie przedstawionym w powieściach Dmitrija Głuchowskiego, trafiła wyłącznie na smartfony z systemem Windows Phone, aczkolwiek Rosjanie od pewnego czasu zagrywają się także edycjami na iOS i Androida.

Od pewnego czasu Rosjanie zagrywają się w Metro 2033 Wars – grę strategiczną, stworzoną na bazie popularnych powieści Dmitrija Głuchowskiego. Dotąd dzieło DaSuppaStudios, będące pierwszą odsłoną marki na urządzenia mobilne, nie było dostępne na Zachodzie i nic nie wskazywało na to, aby sytuacja miała ulec zmianie. A jednak – doszło do tego wraz z ogólnoświatową premierą edycji przeznaczonej platformę Windows Phone. Tytuł jest oferowany w cenie 9,99 złotych.

W Rosji Metro 2033 Wars jest również dostępne na smartfonach i tabletach z systemami iOS oraz Android. Niewykluczone, że udostępnienie wersji przeznaczonej na Windows Phone na Zachodzie pociągnie za sobą podobną decyzję w kontekście kolejnych mobilnych platform. Póki co, nic nam jednak o tym nie wiadomo.

Fabularne wprowadzenie do gry jest tożsame z opowieścią snutą na łamach powieści Głuchowskiego. Nuklearna apokalipsa doprowadziła do anihilacji ludzkości i degradacji środowiska. Przetrwać udało się jedynie kilkutysięcznej grupie, która w momencie tragedii znajdowała się w moskiewskim metrze – największym w historii schronie przeciwatomowym. Sytuacja bardzo szybko stała się kryzysowa. Pozbawieni skrupułów ocaleni rozpoczęli bezpardonową walkę o zasoby, a ich życiu zagrażają również mutanci.

Zadanie postawione przed graczem sprowadza się do toczenia walk i odpierania ataków mutantów (w systemie turowym), eksplorowania i podbijania kolejnych stacji metra (w sumie na mapie jest ich ponad 170, w tym 108 aktywnych), pozyskiwania surowców, rozbudowy infrastruktury, nawiązywania stosunków dyplomatycznych z przedstawicielami konkurencyjnych frakcji, a także dbania o kwestie ekonomiczne. Wszystko to odbywa się w ramach obszernej kampanii solowej, podzielonej na więcej niż 70 misji.

Większość czasu gracz spędza na przeglądaniu różnorakich tabel, wykresów oraz mapy metra. Menusy wykonane zostały w sposób gustowny i przejrzysty, dzięki czemu planowanie budżetu i kolejnych posunięć odbywa się w dobrej atmosferze. Z kolei same starcia zaprojektowano z wykorzystaniem trójwymiarowego silnika graficznego.