Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 lutego 2018, 09:41

autor: Movis

Lootboxy jak alkohol? Hawaje z propozycją nowych praw

Izba Reprezentantów i Senat stanu Hawaje debatują na temat czterech nowych projektów prawnych, biorących na cel gry z losowymi mikropłatnościami. Jeśli ustawy wejdą w życie, wydawcy będą musieli dodatkowo oznaczać swoje produkty i zdradzać rachunki prawdopodobieństwa, a tytuły z systemami pseudohazardowymi kupią jedynie pełnoletni gracze.

Hawaje mogą się stać pierwszym miejscem prawnie regulującym dostęp do gier z mikropłatnościami. Tropikalny, 50. stan USA od jakiegoś czasu zajmował się tematem skrzynek z łupem, głównie za sprawą aktywnego senatora Chrisa Lee, który swego czasu porównał grę Star Wars: Battlefront II do „sieciowego kasyna z motywem Gwiezdnych wojen”. Krótko po owym oświadczeniu polityk zapowiedział program walki z wydawcami.

Skrzynki w Call of Duty przeszły już praktycznie do standardu. - Lootboxy jak alkohol? Hawaje z propozycją nowych praw - wiadomość - 2018-02-13
Skrzynki w Call of Duty przeszły już praktycznie do standardu.

Okazuje się, że propozycje nowych praw trafiły do Izby Reprezentantów i Senatu szybciej, niż można by się tego spodziewać. Projekty ustaw HB2686 i SB3024 uderzyć mają w sprzedaż gier z losowymi nagrodami kupowanymi za prawdziwe pieniądze, zmuszając sklepy do sprawdzania pełnoletniości nabywców (podobnie jak przy zakupie alkoholu czy… w kasynach, trzeba mieć ukończone 21 lat).

Akty HB2727 oraz SB3025 dotyczą zaś informowania potencjalnych klientów – odpowiedni znak ostrzegawczy musiałby się znaleźć zarówno na fizycznym opakowaniu gry, jak i na stronie zakupu online. Producent winien będzie także zdradzać prawdopodobieństwo zdobycia wszelkich przedmiotów pochodzących z danej skrzynki i nie będzie mógł dodać do tytułu takich mechanik po jego premierze. Wszystkie prawa dotyczą segmentu ochrony konsumenta i w tym momencie znajdują się w procesie ustawodawczym. Część przeszła dopiero przez pierwsze czytanie, ale jeden powrócił już z opinią od Komisji Ochrony Konsumenta i Handlu i po drugim czytaniu został skierowany do zatwierdzenia w kolejnej komisji, tym razem o sądowym charakterze.

Sprawa lootboxów zdecydowanie nabiera rumieńców. Chris Lee wydaje się zadowolony z postępu, wspomniał też (via Hawaii Tribune Herald), że przeprowadza rozmowy z przedstawicielami innych terytoriów oraz krajów i obecnie ponad połowa stanów USA zaczyna pracę nad swoimi wersjami obostrzeń. Powyższe prawa mogą zmienić np. funkcjonujący od lat system ostrzegawczy ESRB, który zatrzymuje się obecnie na kategorii 18+/adults only. Nie wiadomo, co stanie się z już obecnymi na rynku grami z systemami mikropłatności (Overwatch w tym momencie oznaczony jest jako odpowiedni dla nastolatków, bez wspomnienia o hazardzie).

W następnej kolejności do podobnych prac przystąpią Szwedzi, planujący aktualizację prawa hazardowego na początku 2019 roku. W ostatnim czasie całej sprawie przyglądała się także niemiecka Komisja ds. Ochrony Młodzieży. Czy owe ruchy mogą zwiastować początek końca ery skrzynek?

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Centrum PlayStation 5 - wszystko o konsoli i jej grach

Centrum PlayStation 5

Wszystko o konsoli i jej grach

Zobacz Więcej