Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lipca 2015, 14:15

autor: Pirlond

Konami wymazuje Hideo Kojimę z rzeczywistości?!

W ciągu ostatnich kilku miesięcy relacje między Konami a Hideo Kojimą znacznie się popsuły. Na tyle, że japońska firma zaczęła usuwać nazwisko projektanta z materiałów promocyjnych Metal Gear Solid V: The Phantom Pain (i nie tylko). Teraz wydawca postanowił pójść o krok dalej – w jednym z wywiadów jego przedstawiciel poprosił rozmówcę, by ten nie wspominał o znanym Japończyku. Kuriozum?

Niechęć Konami do Hideo Kojimy najwyraźniej wskoczyła na kolejny poziom. I tak już napiętą sytuację podgrzał niedawno Robert Peeker, który w japońskiej firmie pełni funkcję community managera odpowiedzialnego za kontakt ze społecznością fanów. Udzielił on wywiadu (możecie zobaczyć go powyżej) Joe Vargasowi, popularnemu youtuberowi znanemu w internecie jako Angry Joe. W jego trakcie Peeker poprosił swojego rozmówcę, by ten nie wspominał w swoich pytaniach o jednym z głównych twórców cyklu Metal Gear Solid. Dlaczego? Nie wiadomo, ale cała sytuacja wydaje się kuriozalna. Japończycy wyraźnie starają się odciąć od swojego projektanta, który do niedawna był jedną z twarzy wydawcy. Wszystko wygląda tak, jakby chciano wymazać dewelopera z przestrzeni publicznej.

Konami nie chce, by wspominano o Hideo Kojimie w mediach. - Hideo Kojima na cenzurowanym? Konami nie chce, by media o nim wspominały - wiadomość - 2015-07-03
Konami nie chce, by wspominano o Hideo Kojimie w mediach.

To, co się dzieje w stosunkach pomiędzy Konami a Hideo Kojimą, przypomina kabaret i mogłoby posłużyć marketingowcom za idealny przykład złego PR-u. Najpierw bez podania jakichkolwiek przyczyn firma zaczęła usuwać wzmiankę o projektancie ze wszystkich materiałów promocyjnych powstającej gry Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Później wydano oświadczenie, w którym zasugerowano, że zakończono współpracę ze znanym deweloperem, ale nie wyjaśniono, dlaczego. Z nieoficjalnych informacji, jakie krążą po sieci, wynika, że mógł on zostać zwolniony, a wśród możliwych powodów wymienia się między innymi konflikt pomiędzy dyrektorem generalnym japońskiego wydawcy, a Hideo Kojimą. Nikt jednak nie wie, co się tak naprawdę dzieje.

I całkiem możliwe, że nieprędko się dowiemy. Niewykluczone, że coś może się wyjaśnić dopiero po premierze Metal Gear Solid V: The Phantom Pain, która jest planowana na 1 (w przypadku konsol) i 15 września (PC).

Hideo Kojima jest jednym z najbardziej utalentowanych projektantów w branży gier. Japończyk swoją przygodę z wirtualną rozrywką rozpoczął w latach 80. ubiegłego wieku, a jednym z jego pierwszych projektów była gra Penguin Adventure. Największym dziełem dewelopera jest jednak cykl Metal Gear Solid, który wkrótce doczeka się piątej odsłony (i w świetle konfliktu z Konami, najprawdopodobniej ostatniej stworzonej przez Kojimę).