Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 kwietnia 2017, 09:08

autor: AlexB

Kickstarter - ponad 10 tysięcy udanych zbiórek na gry

Kickstarter obchodzi mały jubileusz. Już ponad 10 tysięcy gier zostało sfinansowanych za jego pośrednictwem. Gracze przeznaczyli na te tytuły przeszło 600 milionów dolarów. Liczba dotyczy zarówno produkcji elektronicznych, jak i planszowych.

Kickstarter może mieć powody do zadowolenia. Założona w 2009 roku strona, na której ludzie mogą wspierać finansowo projekty niezależnych twórców, może pochwalić się już ponad 120 tysiącami zbiórek zrealizowanych z sukcesem. W liczbie tej znajdują się dokładnie 10 233 gry, zarówno te elektroniczne, jak i planszowe. To piąta kategoria, która osiągnęła ten pułap na Kickstarterze (po muzyce, filmach, sztuce i wydawnictwach). Osiągnięcie to z dumą ogłosiła ekipa portalu na swoim oficjalnym blogu. Możemy się również z niego dowiedzieć, że powstające tytuły wsparło łącznie 2,46 miliona graczy, z czego 1,45 miliona wpłaciło swoje pieniądze na więcej niż jeden projekt. W sumie przekazali oni 613 milionów dolarów.

Kickstarter - ponad 10 tysięcy udanych zbiórek na gry - ilustracja #1

Pierwszą grą ufundowaną na Kickstarterze, jeszcze w 2009 roku, był zestaw krzyżówek stworzonych przez Erica Berlina. Prosił on o 1 500 dolarów wsparcia. Ostatecznie zbiórka zakończyła się na kwocie 2 265 dolarów, a projekt wsparły 163 osoby. Od tamtej pory z dobrodziejstw tego portalu crowdfundingowego korzystały takie uznane marki jak studio Double Fine Tima Schafera oraz Obsidian. Gracze dość chętnie finansowali głośne projekty. Do dziś podczas zbiórki magiczną granicę miliona dolarów przekroczyło 76 gier. Zgodnie ze statystykami Kickstartera, to największa liczba, jeśli chodzi o wszystkie kategorie (na drugim miejscu plasują się projekty technologiczne – 75 z nich osiągnęło siedmiocyfrową kwotę).

Shenmue III – najchętniej finansowana gra video na Kickstarterze. - Kickstarter - ponad 10 tysięcy udanych zbiórek na gry - wiadomość - 2017-04-04
Shenmue III – najchętniej finansowana gra video na Kickstarterze.

Największym sukcesem, jeśli chodzi o zbiórki na Kickstarterze związane z grami, może pochwalić się planszówka Kingdom Death: Monster 1,5. Jej twórcy zgromadzili ponad 12 milionów dolarów. Jeżeli chodzi o produkcje należące do branży elektronicznej rozrywki, najlepszy wynik osiągnęło studio Ys Net i gra Shenmue III. Temu długo wyczekiwanemu sequelowi kultowych w niektórych kręgach produkcji udało się zebrać 6,3 miliona dolarów. Warto wspomnieć, że dzięki Kickstarterowi powstały (lub są na etapie tworzenia) takie tytuły jak Pillars of Eternity, Torment: Tides of Numenera, Wasteland 2 czy Kingdom Come: Deliverance (pełną listę sfinansowanych gier możecie znaleźć tutaj). Przez pewien okres gracze mogli wspierać również twórców Star Citizen, którzy zebrali ostatecznie nieco ponad 2 miliony dolarów. Przenieśli oni „kwestę” na swoją stronę internetową, gdzie do tej pory uzbierali już prawie 146 milionów dolarów.

Z tych danych wynika, że choć gracze, rozczarowani rozmaitymi aferami i niezrealizowanymi projektami, coraz ostrożniej podchodzą do kwestii crowdfundingu, Kickstarter nadal trzyma się całkiem mocno. Jedno jest pewne – dopóki znajdzie się choć kilka osób gotowych zaryzykować swoje pieniądze, by wesprzeć określone dzieła jeszcze przed ich powstaniem, ten model finansowania przetrwa.