Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 października 2021, 12:17

autor: GRG

Jeff Bezos o sukcesie New World

Jeff Bezos pochwalił się sukcesem New World. Ponad pół miliona graczy jednocześnie bawiących się na Steamie i pierwsze miejsce na Twitchu.

Szef Amazona, Jeff Bezos, podzielił się swoimi odczuciami w związku z sukcesem New World, pierwszej dużej gry firmy, która po miesiącach walk z błędami w becie i opóźnieniami premiery stała się kasowym hitem. Pochwalił zespół odpowiedzialny za tytuł, a wcześniejsze kłopoty firmy w produkcji gier odbiera jako pomocną nauczkę.

Jeff Bezos o sukcesie New World - ilustracja #1
Źródło: @JeffBezos/Twitter.

Po wielu porażkach i niepowodzeniach w grach odnieśliśmy sukces. Jestem bardzo dumny z zespołu za wytrwałość. Postrzegaj niepowodzenia jako pomocne przeszkody, dzięki którym się uczysz. Bez względu na to, jakie masz cele i jak jest trudno, nie poddawaj się.

W swoim wpisie Bezos zamieścił także linki do dwóch artykułów, które świetnie ukazują drogę Amazona jako dewelopera gier. Jeszcze osiem miesięcy temu w Bloombergu pisano, że Amazon potrafi wyprodukować z sukcesem prawie wszystko, czego się podejmie: filmy, seriale, e-czytniki, głośniki bezprzewodowe – oprócz dobrych gier wideo. W latach 2014–2019 Amazon Game Studios wydało osiem gier (w większości mobilnych), o których raczej mało kto wie i pamięta.

Wszystkie większe, gry nad którymi pracował Amazon, skasowano, m.in. Breakaway (brawler osadzony w mitologicznym świecie) oraz Lord of the Rings MMO, o którym pisaliśmy tutaj. Największą wpadką wizerunkową firmy było jednak zakończenie rozwoju i zamknięcie serwerów kooperacyjnej strzelanki Crucible zaledwie pół roku od premiery.

Minął prawie rok od wyłączenia Crucible do premiery New World. Debiut tego tytułu był kilkakrotnie opóźniany z powodu walki twórców z błędami i optymalizacją, a afera z niszczonymi kartami graficznymi podczas beta-testów kładła się cieniem na nadchodzącej publikacji pełnej wersji gry. Dziś w mediach dominują artykuły opisujące nową produkcję Amazona jako wielki hit z setkami tysięcy graczy, a statystyki z platformy Steam w pełni potwierdzają te doniesienia.

Jeff Bezos o sukcesie New World - ilustracja #2
Top 5 gier pod względem ilości jednocześnie grających. Źródło: steamcharts.com

Kilka dni po premierze New World konkuruje na Steamie z CS:GO o pierwsze miejsce w rankingu gier z największą liczbą graczy, mając przeszło pół miliona użytkowników bawiących się jednocześnie. Kolejne na liście Dota 2, PUBG oraz Apex Legends są daleko w tyle. W serwisie Twitch, będącym własnością Amazona, New World znajduje się na pierwszym miejscu pod względem oglądalności z ponad 270 tysiącami widzów.

Co ciekawe, w serwisie Metacritic przytłaczająca liczba graczy wystawiła negatywne noty grze, głównie ze względu na pojawiające się błędy oraz problemy z serwerami. Recenzje branżowe są wciąż opracowywane, w tym nasza, ale dwie, które już się pojawiły, mają zdecydowanie przychylny wydźwięk – New World otrzymało w nich wysokie oceny rzędu 80/100.