futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 2 września 2021, 21:20

New World jednak nie pali kart RTX 3090, przyczyna jest inna

Nowe informacje w sprawie uszkodzeń kart graficznych RTX 3090 wywołanych przez betę New World. To nie gra jest winna, a w każdym razie Amazon Games odpowiada za to co najwyżej w bardzo niewielkim stopniu.

W SKRÓCIE:
  • 24 sztuki uszkodzonych kart graficznych EVGA RTX 3090 – powodem są źle wykonane lutowania;
  • brak ograniczenia liczby klatek na sekundę w New World też nie był zbyt dobrym pomysłem.

Po ukazaniu się wersji beta gry New World zaczęły pojawiać się doniesienia graczy, jakoby tytuł był w stanie uszkadzać karty graficzne. Nowe MMORPG od Amazon Games miało dosłownie palić układy RTX 3090. Ponieważ zdarzało się to, gdy gra była zatrzymana w menu, wywnioskowano, że winny jest deweloper, który zapomniał o ograniczniku liczby klatek na sekundę. Niektórzy domyślali się też nieprawidłowości w sterowaniu chłodzeniem urządzeń.

Ponieważ dotyczyło to kart graficznych firmy EVGA, wzięła ona niesprawne egzemplarze na stół laboratoryjny i dosłownie prześwietliła rentgenem. Okazało się, że to nie Amazon jest winny, a chłodzenie kart działa prawidłowo. Urządzenia, które poległy w kontakcie z grą, pochodziły z wczesnej serii produkcyjnej i były obarczone wadą związaną z jakością wykonania.

Układy regulujące napięcie (zbudowane z tranzystorów MOSFET) miały źle wykonane luty, które nie wytrzymały wysokiej temperatury. Generowanie setek (a może nawet tysięcy) klatek na sekundę mocno je obciążyło, a ponieważ wydajność tych obwodów spada wraz ze wzrostem natężenia, wyemitowały duże ilości ciepła. To tak, jakby silnik samochodu osobowego „rozkręcić” nagle ponad 7 tys. obrotów.

New World jednak nie pali kart RTX 3090, przyczyna jest inna - ilustracja #1
New World to MMORPG z akcją osadzoną w hybrydzie świata fantasy i kolonizowanej Ameryki. Źródło: Amazon Games.

Można powiedzieć, że cała sytuacja jest splotem dwóch niezbyt szczęśliwych przypadków. Z jednej strony Amazon Games zapomniało dodać limiter klatek, przez co w menu beta New World osiągała liczby FPS, które wprawiłyby w osłupienie nawet graczy CS:GO. Z drugiej zaś RTX-y 3090 od EVGA miały feler, który ujawnił się właśnie w takiej sytuacji. Producent kart zapewnił jednak, że usterka dotyczy mniej niż 1% sprzedanych egzemplarzy.

Firma EVGA poszkodowanym użytkownikom, którzy zgłosili problem, wymieniła układy graficzne. Amazon Games zaś dodał ogranicznik liczby klatek i od tego czasu nie pojawiają się raporty o uszkodzonych GPU. W rękach graczy nadal jednak mogą być wadliwe egzemplarze, a New World to przypuszczalnie nie jedyna gra, w której wystąpiło takie niedopatrzenie programistów.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej