Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 lipca 2021, 11:45

autor: Dariusz "Iltutmiś" Kędra

Beta New World dosłownie pali karty graficzne RTX 3090. Amazon komentuje

20 lipca wystartowała zamknięta beta New World, nadchodzącej gry MMORPG od Amazon Games. Właściciele kart graficznych RTX 3090 muszą uważać, ponieważ gra podczas testów zniszczyła niektórym użytkownikom ich egzemplarze.

Aktualizacja: EVGA ogłosiła, że wszystkie karty graficzne RTX 3090 uszkodzone w wyniku beta-testów New World zostaną wymienione na nowe przez producenta. Jednocześnie studio Amazon Games opublikowało patch usuwający źródło problemów.

W SKRÓCIE:
  • New World podczas beta-testów zniszczył grupie graczy drogie karty graficzne.
  • Źródłem problemu mogą być skoki napięcia i przegrzewanie się karty związane z nielimitowanymi fps-ami generowanymi systemowo przez grę.
  • Amazon opublikował w tej sprawie stanowisko i zapowiedział wydanie patcha naprawiającego ten problem i szereg innych.

Przedwczoraj zarejestrowani do zamkniętej bety użytkownicy rozpoczęli swoją przygodę w nowym MMORPG New World. Reakcje graczy na zawartość produkcji są jak na razie pozytywne, aczkolwiek rozpoczęte testy przyniosły ze sobą problemy i powody do zmartwień dla posiadaczy drogich kart graficznych RTX 3090.

Spalone karty graficzne

Pierwsze przypadki spalonych kart graficznych opublikowano na dedykowanym subreddicie New World.

Właśnie spaliła mi się 3090 po zmianie ustawień graficznych w menu na średnie i wciśnięciu zapisz. […] Nie mogę w to uwierzyć. Czy ktoś jeszcze miał taką katastrofalną awarię? - greyone78.

Na Twitterze zaczęto ostrzegać graczy przed niepokojącym wpływem gry na sprzęt komputerowy.

Przypadków takich jak użytkownika greyone78 było znacznie więcej. Problem najczęściej dotyczył kart graficznych wyprodukowanych przez EVGA. Spekulacje rozpoczęte na Twitterze doprowadziły graczy do wniosku, że źródłem awarii mogą być skoki napięcia i przegrzewanie się karty związane z systemowo nieograniczoną liczbą fps-ów, które gra mogła wygenerować.

Odpowiedź Amazona

Amazon przez pewien czas nie komentował tej sprawy, lecz w końcu przedstawiciel działu obsługi klienta na forum gry New World przyznał, że nowe MMO może powodować uszkodzenia kart graficznych EVGA RTX 3090. Winą obarczył ustawienia starowników i niepoprawne ograniczenia liczby klatek na sekundę.

Pracownik Amazon zasugerował dwa rozwiązania. Po pierwsze, posiadacze RTX 3090 w celu ochrony swoich kart mogą wyłączyć nadpisywanie sterowników karty, a po drugie, mogą ustawić limit 60 klatek na sekundę w ustawieniach. Według przedstawiciela działu obsługi klienta powinno to zapobiec problemom z wykorzystaniem GPU.

Amazon w wiadomości przesłanej wczoraj do PC Gamera stwierdził, że nie zaobserwował dużej liczby przypadków spalonych kart graficznych. Firma zapewniła, że w najbliższym czasie wyda łatkę poprawiającą m.in. problemy z nielimitowanymi klatkami na sekundę. Poniżej możecie przeczytać całą wiadomość Amazona:

Setki tysięcy osób grało wczoraj w zamkniętą betę New World, a łączna liczba rozegranych godzin liczona jest w milionach. Otrzymaliśmy kilka zgłoszeń o graczach korzystających z wydajnych kart graficznych, którzy doświadczyli awarii sprzętu podczas gry w New World.

New World korzysta ze standardowych wywołań DirectX dostarczanych przez Windows API. Nie zauważyliśmy żadnych oznak powszechnych problemów z kartami 3090 ani w becie, ani podczas wielomiesięcznych testów alfa.

W zamkniętą betę New World można grać bezpiecznie. Aby jeszcze bardziej uspokoić graczy, wprowadzimy dzisiaj poprawkę, która ograniczy liczbę klatek na sekundę na ekranie menu. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, jakie New World otrzymuje od graczy z całego świata i będziemy słuchać ich opinii w trakcie trwania bety i później.

Gracze New World zwrócili uwagę, że powyższe rozwiązania nie usuwają problemu z przegrzewaniem się kart, a GPU innych producentów również ulegają uszkodzeniom. Dopóki Amazon nie opanuje sytuacji, dopóty niech wszyscy użytkownicy kart EVGA RTX 3090 i podobnych mają się na baczności i zastanowią się, czy warto ryzykować udział w beta-testach New World. Szkoda stracić taki sprzęt biorąc pod uwagę jego cenę i aktualnie małą dostępność na rynku.

E3 2021