Xbox Polska w serwisie X uraczyło rodzimych graczy mało polskim i nieco czeskim wpisem na temat Hal(o).
Konta społecznościowe „polskiego” Xboxa nie popisały się wpisami promującymi nowe produkcje Microsoftu.
Kiedy polski Internet obiegły wieści o „zaoraniu” rodzimych oddziałów Xboxa i Bethesdy, nie wszyscy byli przekonani, że ma to jakiekolwiek znaczenie dla szeregowych graczy, może poza wydarzeniami pokroju targów gier. Teraz jednak gracze są przekonani, że właśnie zobaczyli pierwsze efekty tej decyzji w formie wpisu promującego grę Halo: Campaign Evolved, który konto Xbox Polska napisało nie do końca w naszym języku.
Pomińmy już, że wczorajszy „post” bije po oczach gramatyką, która co najwyżej stała koło polskiej. Gorzej, że z jakiegoś powodu autor (?) wpisu uznał za stosowne dodać „HRAJTE Hal”, czyli nie dość, że po czesku, to jeszcze nie wiadomo dlaczego z, powiedzmy, skróconą wersją tytułu serii.
Polscy gracze są, rzecz jasna, absolutnie „zachwyceni” takim językowym popisem. Zresztą nie jedynym, bo rodzimi internauci mogą się też „natknąć” na wpis na Instagramie minimalnie mniej kłujący w oczy, ale wciąż wyglądający pokracznie. Na tyle, że jeden z użytkowników serwisu X zasugerował zabawę w „zgadywanki”: o co chodziło sztucznej inteligencji. Nikt bowiem nie ma wątpliwości, że te „wyjątkowe” wpisy polskiego Xboxa to efekt tłumaczenia maszynowego.
Gwoli ścisłości: nie możemy stwierdzić z całą stanowczością, że te „polskawe” teksty zawdzięczamy wielkim „redukcjom etatów” w polskim oddziale Xboxa. Oficjalnie wciąż nie potwierdzono takich czystek, aczkolwiek wiemy o wielu osobach, które opuściły szeregi jego, jak również rodzimej załogi Bethesdy (w tym właśnie o ludziach odpowiedzialnych za PR). Biorąc pod uwagę dotychczasowy entuzjazm Microsoftu wobec generatywnej AI, nie byłoby zaskoczeniem, gdyby w ramach „resetu” i wielkich zwolnień (które, jak pisał Jason Schreier, miały objąć także podwykonawców) postanowiono takie osoby zastąpić właśnie modelami sztucznej inteligencji (żeby nie powiedzieć dosadnie: np. Copilotem).
Dziękujemy za przeczytanie artykułu.
Ustaw GRYOnline.pl jako preferowane źródło wiadomości w Google
Steam
OpenCritic

Autor: Jakub Błażewicz
Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).