Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 6 maja 2015, 15:12

Grim Fandango Remastered – odświeżony klasyk dostępny na Androidzie i iOS

Studio Double Fine wydało odświeżoną wersję klasycznej przygodówki Grim Fandango na urządzeniach mobilnych z systemami Android oraz iOS. Produkcja została udostępniona w premierowej cenie około 40-45 złotych (w zależności od platformy).

W kilka miesięcy po debiucie na PC i konsolach firmy Sony, odświeżona wersja przygodówki Grim Fandango pojawiła się na smartfonach i tabletach z systemami Android oraz iOS. Dzieło studia Double Fine zostało udostępnione w modelu premium i kosztuje obecnie 45 złotych w Google Play oraz około 40 zł w App Store. Na tej pierwszej platformie można jednak znaleźć wzmiankę o 33% promocji z okazji debiutu, więc niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości cena w obu przypadkach znacznie podskoczy.

Jednak zanim wybierzecie się na zakupy, wiedzcie, że gra posiada spore wymagania sprzętowe. W przypadku urządzeń działających pod kontrolą Androida mowa o systemie w wersji co najmniej 4.3 oraz 3,2 GB wolnego miejsca w pamięci wewnętrznej. Podejrzewam, że gra nie pogardzi także 2 GB pamięci RAM. Natomiast edycja dla iOS ruszy wyłącznie na systemie w wersji 8.0 lub nowszej oraz sprzęcie na poziomie co najmniej iPhone’a 5s / iPada Air / iPad mini 2. Także w tym przypadku trzeba przygotować około 3 GB wolnej przestrzeni.

Przypominam, że Grim Fandango Remastered to odświeżona i usprawniona odsłona klasycznej przygodówki firmy Lucas Arts, wydanej na PC w 1998 roku. Twórcami nowej edycji są ludzie ze studia Double Fine pod przewodnictwem Tima Schafera, czyli współtwórcy tej kultowej produkcji. Zadbali oni, by wznowienie jak najbardziej przypominało oryginał, zachowując jego charakter oraz styl graficzny. Podnieśli jednak jakość oprawy wizualnej na nowy poziom – zwiększyli rozdzielczość tekstur, poprawili modele postaci i zaaplikowali system dynamicznego oświetlenia. Zmaganiom towarzyszy też odświeżona ścieżka muzyczna, nagrana przy udziale orkiestry.

Akcja produkcji rozgrywa się w zaświatach, które łączą w sobie elementy meksykańskiego folkloru oraz amerykańskiego kina noir. Głównym bohaterem gry jest zmarły Manuel „Manny” Calavera, pełniący rolę agenta podróży w Departamencie Śmierci. Historia została podzielona na cztery akty, rozgrywające się w trakcie czterech kolejnych lat. Każdy z nich przedstawia jeden dzień z życia Manny'ego. Jego zadaniem jest eskorta niedawno zmarłych dusz do raju.