Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweANDPSVSwitchPCiOSXONEPS4
Okładka Grim Fandango Remastered (PC)
OkładkaGrim Fandango Remastered (PC)

Grim Fandango Remastered

Remake legendarnej gry przygodowej studia LucasArts, która ukazała się pierwotnie w 1998 roku i zyskała miano jednej z najlepszych i najoryginalniejszych przygodówek point-and-click.

Przygodowe | noir | humorystyczne | reedycje/remastery/remaki | Game Pass

Grim Fandango Remastered Premiera

27sty2015

PC PSV PS4

5maj2015

AND iOS

1lis2018

Switch

29paź2020

XONE

Grim Fandango Remastered to zremasterowana i poprawiona wersja klasycznej przygodówki firmy LucasArts, która zadebiutowała na PC w 1998 roku. Za stworzenie nowej edycji tej niezapomnianej i kultowej produkcji odpowiada studio Double Fine pod przewodnictwem Tima Schafera, który był jednym z głównych projektantów oryginału. Rozpoczęcie prac nad remasterem było możliwe dzięki umowie z koncernem Disney, a więc właścicielem zlikwidowanego LucasArts, który zgodził się odsprzedać prawa do Grim Fandango oraz innych znanych marek nieistniejącego już dewelopera. Twórcy zadbali, by nowa wersja gry jak najbardziej przypominała swój odpowiednik sprzed lat, zachowując jego charakter oraz styl graficzny.

Fabuła

Akcja rozgrywa się w świecie, będącym oryginalną wizją zaświatów, inspirowaną meksykańskim folklorem oraz amerykańskim kinem noir. W trakcie rozgrywki wcielamy się w zmarłego Manulea "Manny’ego" Calaverę, pełniącego rolę agenta podróży w Departamencie Śmierci. Historia została podzielona na cztery akty, rozgrywające się w trakcie czterech kolejnych lat. Każdy z nich przedstawia jeden dzień z życia Manny'ego.

Zdaniem bohatera jest eskorta niedawno zmarłych dusz do raju. Osoby, które za życia wykazały się dobrymi uczynkami i zachowaniem są nagradzane biletem na luksusowy pociąg, w kilka minut docierający do bram nieba. Najwięksi grzesznicy muszą udać się jednak do niego na piechotę, a podróż ta zajmuje im całe cztery lata. Na początku gry Manny zajmuje się sprawą Mercedes "Meche" Colomar, która mimo czystego serca i idealnej kartoteki skazana została na wieloletnią tułaczkę. Badając głębiej przypadek Colomar bohater trafia na trop spisku, prowadzącego w głąb gangsterskiego pół-świata.

Mechanika

Grim Fandango to typowa przygodówka, w której gracze muszą rozwiązać szereg zagadek logicznych oraz rozmawiać z postaciami napotkanymi w trakcie zabawy. Jedną z innowacji oryginału była opcja bezpośredniego kontrolowania postaci za pomocą klawiatury lub joysticka. W zremasterowanej wersji gry twórcy poprawili znacząco ten model sterowania, wprowadzając dodatkowo obsługę współczesnych gamepadów.

Kwestie techniczne

Przy pracy nad remasterem twórcy korzystali z zachowanych materiałów produkcyjnych Grim Fandango, co dało im dostęp do wysokiej jakości przerywników filmowych oraz elementów graficznych. Warto zaznaczyć, że wizualnie produkcja nie różni się drastycznie od oryginału. Twórcy poprawili jednak trójwymiarowe modele postaci, dodali nowe efekty świetlne oraz cząsteczkowe, a także użyli statycznych i animowanych teł w wyższej rozdzielczości. Tytuł zachowuje pierwotne proporcje ekranu (4:3), tak więc grając musimy pogodzić się z pionowymi czarnymi pasami po obu bokach monitora lub telewizora.

Ostatnia modyfikacja 7 grudnia 2018

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 2218 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,7 / 10 na podstawie 153 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Grim Fandango Remastered

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Grim Fandango Remastered Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core 2.2 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8600/Radeon HD 4650 lub lepsza
  • 4.5 GB HDD
  • Windows Vista/7/8
PS4
PSV
PC
AND
iOS
Switch
XONE