Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 lutego 2014, 09:55

autor: Sarge

Grand Theft Auto V - córka byłego gangstera pozwała Rockstar North

Studio Rockstar North zostało oskarżone przez córkę byłego gangstera Salvatore'a Gravano o bezprawne użycie jej wizerunku w grze Grand Theft Auto V. Karen Gravano żąda od dewelopera 40 milionów dolarów zadośćuczynienia.

Karen Gravano (córka byłego gangstera Salvatore’a Gravano i gwiazda amerykańskiego reality show Mob Wives) oskarżyła studio Rockstar North o bezprawne wykorzystanie jej wizerunku w grze Grand Theft Auto V. Kobieta złożyła pozew do sądu i żąda od dewelopera 40 milionów dolarów (20 milionów dolarów odszkodowania oraz drugie tyle za straty moralne). Karen Gravano twierdzi, że twórcy inspirowali się jej wyglądem i życiorysem podczas tworzenia postaci Antonii Bottino, która odgrywa w grze Grand Theft Auto V epizodyczną rolę. Jest ona bohaterką jednego z tzw. Przypadkowych Zdarzeń (ang. Random Events) – są to typy prostych misji uruchamianych w trakcie przejażdżki po wirtualnym mieście. Nie byłoby o czym mówić, gdyby nie to, że w grze rzeczywiście pojawiły się spore odniesienia do życia Karen Gravano.

Po lewej wirtualna Antonia Bottino, po prawej Karen Gravano (źródło: Eurogamer) - Grand Theft Auto V - córka byłego gangstera pozwała Rockstar North - wiadomość - 2014-02-27
Po lewej wirtualna Antonia Bottino, po prawej Karen Gravano (źródło: Eurogamer)

W zadaniu „Pogrzeb” ratujemy Antonię Bottino przed niechybną śmiercią z rąk gangsterów (osoby nie martwiące się o spoilery zapraszamy po szczegóły do naszego poradnika). Bohaterka miała zostać zakopana żywcem, ale w przypadku ratunku ze strony gracza opowiada mu swoją historię. Okazuje się wówczas, że Antonia Bottino jest córką byłego gangstera Sammy’ego Bottino, który wycofał się z przestępczej działalności i w ramach ugody został objęty programem ochrony świadków.

Antonię Bottino i Karen Gravano łączy nie tylko podobieństwo fizyczne (sami możecie to ocenić oglądając zdjęcie widoczne w tej wiadomości), ale także historia życia. Ojciec Karen Gravano wprawdzie nazywał się Salvator Gravano, ale w przestępczym światku był znany jako Sammy the Bull, podczas gdy wirtualny ojciec z gry to Sammy Bottino. W dodatku Salvator Gravano również wycofał się ze swojej działalności i został świadkiem koronnym.

Gracz właśnie podjeżdża do miejsca, gdzie Antonia Bottino ma zostać zakopana żywcem - Grand Theft Auto V - córka byłego gangstera pozwała Rockstar North - wiadomość - 2014-02-27
Gracz właśnie podjeżdża do miejsca, gdzie Antonia Bottino ma zostać zakopana żywcem

Podobieństwa rzeczywiście wydają się nie być przypadkowe i pozostaje zadać sobie pytanie, jak dalej potoczy się sprawa pozwu sądowego. Warto dodać, że to nie pierwsze tego typu oskarżenie, z jakim muszą zmagać się twórcy ze studia Rockstar North. Jakiś czas temu podobny zarzut padł ze strony aktorki Lindsay Lohan. W jednej z misji w Grand Theft Auto V gracz filmuje z ukrycia uprawiającą seks Lacey Jonas, która rzekomo ma przypominać Lindsay Lohan. Nie tylko pod względem wyglądu, bo podobieństwa dało się zauważyć w kilku innych elementach, o których pisaliśmy w jednej z poprzednich wiadomości.

Grand Theft Auto V to najnowsza odsłona kultowej serii gangsterskich gier akcji, która ukazała się 17 września 2013 roku na PlayStation 3 oraz Xboksie 360. Produkcja cieszy się ogromną popularnością – ostatnio dowiedzieliśmy się, że do sklepów na całym świecie wysłano ponad 32,5 miliona egzemplarzy tego tytułu, z czego większość została już zakupiona przez graczy. Wciąż trwają spekulacje na temat wersji pecetowej, która do tej pory nie została zapowiedziana.