Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2013, 10:09

autor: Draug

Grand Theft Auto V – aktorka Lindsay Lohan oskarża dewelopera o bezprawne użycie jej wizerunku

Lindsay Lohan twierdzi, że studio Rockstar North bezprawnie umieściło jej wizerunek w Grand Theft Auto V. Aktorka zamierza wytoczyć proces deweloperowi i żądać dużej ilości pieniędzy w ramach zadośćuczynienia.

Grand Theft Auto V to gra, która może liczyć na bezustanne zainteresowanie mediów, czy to za sprawą kontrowersji znajdowanych przez różne instytucje społeczne (jak chociazby rzecznik praw obywatelskich), czy też roszczeń ze strony gwiazd mniejszego lub większego formatu. Tym razem uwagę na dzieło studia Rockstar North zwróciła Lindsay Lohan. Według serwisu TMZ, znana piosenkarka i aktorka (ma na koncie chociażby rolę w filmie Maczeta) twierdzi, że deweloper użył jej wizerunku bez pozwolenia, i zamierza wytoczyć mu proces sądowy, żądając wysokiego odszkodowania.

Czyżbyśmy oglądali Lindsay Lohan na każdej prawie reklamie GTA V? - Grand Theft Auto V – aktorka Lindsay Lohan oskarża dewelopera o bezprawne użycie jej wizerunku - wiadomość - 2013-12-02
Czyżbyśmy oglądali Lindsay Lohan na każdej prawie reklamie GTA V?

Przytoczono trzy dowody na poparcie postawionych zarzutów:

  • W jednej z losowych misji, na które można natrafić w Los Santos, ratujemy aktorkę Lacey Jonas przed bandą paparazzi i odwozimy ją do domu. Wspomniana postać ma jakoby być inspirowana Lindsay Lohan.
  • W innym zadaniu, wykonywanym przez Franklina w ramach cyklu Nieznajomi i dziwacy, odwiedzamy The Gentry Manor Hotel, by nagrywać z ukrycia parę uprawiającą seks. Stało się to przedmiotem oskarżenia, jako że wspomniana lokacja jest bezpośrednio inspirowana hotelem Chateu Marmont, w którym Lindsay Lohan mieszkała kiedyś i który zwykła odwiedzać stosunkowo często.
  • Postać z okładki gry (blondwłosa dziewczyna w bikini z telefonem w dłoni) wygląda rzekomo jak Lindsay Lohan. Jednak w tym przypadku zarzut powinien zostać szybko oddalony, jako że brytyjska aktorka i modelka Shelby Welinder ujawniła, że to na niej wzorowano się, tworząc ową grafikę. Ponadto deweloper przedstawił dokumenty, które to potwierdziły.
Lacey Jonas = Lindsay Lohan? - Grand Theft Auto V – aktorka Lindsay Lohan oskarża dewelopera o bezprawne użycie jej wizerunku - wiadomość - 2013-12-02
Lacey Jonas = Lindsay Lohan?

Przypomnijmy, że to nie pierwsza tego typu sprawa na koncie GTA V. Kilka tygodni wcześniej Rockstar usłyszał zarzuty ze strony amerykańskiego rapera Daza Dillingera. Muzyk stwierdził, że deweloper wykorzystał bezprawnie dwa utwory jego autorstwa, mimo że nie doszło do zawarcia między nimi umowy z powodu niewielkiej stawki zaproponowanej przez twórców. Rozsierdzony muzyk zażądał wówczas albo odpowiednio wysokiej rekompensaty, albo (jeśli Rockstar nie zapłaci) zniszczenia wszystkich niesprzedanych jeszcze kopii Grand Theft Auto V.