Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lipca 2012, 13:10

autor: Aver

God of War: Wstąpienie – twórcy o Kratosie i przemocy w serii. Przemoc wobec kobiet zabroniona

Szef zespołu projektującego najnowszą część sagi o Kratosie, David Hewitt, wypowiedział się o przemocy w serii God of War w wywiadzie udzielonym serwisowi IGN. Podkreślił, że Kratos w niej nie gustuje, a autorzy wycofali się z pomysłu walki z kobietami.

Szef zespołu projektującego grę God of War: Wstąpienie, David Hewitt, udzielił wywiadu serwisowi IGN. Najwięcej miejsca zajmują w nim kwestie związane z przemocą ukazaną w serii gier o przygodach Kratosa.

God of War: Wstąpienie – twórcy o Kratosie i przemocy w serii. Przemoc wobec kobiet zabroniona - ilustracja #1
God of War: Wstąpienie

Pracownik studia SCE Santa Monica podkreślił, że sercem całego cyklu jest mitologia grecka, której głównymi cechami są „krew i flaki, mściwi bogowie oraz straszne losy śmiertelników”. Postać Kratosa, zmuszonego do zabicia członków swojej rodziny, „jest dosłownie w każdym momencie pokryta ich prochami”. Heros poszukuje krwawej zemsty.

Jednocześnie Hewitt zaznaczył, że przemoc dla samej przemocy nigdy nie była celem twórców tytułu. Chodziło im raczej o stworzenie dobrej mechaniki rozgrywki. Z tego powodu brutalne działania Kratosa w grach o nim zostały poddane kilku zabiegom łagodzącym.

Przede wszystkim zlikwidowano wszelkie odniesienia do współczesnego świata codziennego, co już przeciwstawia serię God of War pod tym względem wielu grom o tematyce wojennej. Po drugie, zamiast stawiać na większą krwistość, zdecydowano się na zaoferowanie graczom bardziej rozbudowanego systemu walki (nowe bronie itp.). Po trzecie, postanowiono tak nakreślić sylwetkę Kratosa, aby pomimo jego żądzy zemsty w grach było wyraźnie widać, iż nie cieszy się on z zadawanej przemocy.

Jednak najciekawszym z zabiegów łagodzących jest zapewne decyzja zespołu z SCE Santa Monica o wycofaniu się z ukazywania przemocy wobec kobiet, a także paru innych, kontrowersyjnych pomysłów. Z wyjątkiem bogini w God of War III i różnych człekokształtnych bestii, Kratos wzdryga się przed atakowaniem śmiertelnych przedstawicielek płci pięknej. Hewitt powiedział:

Są pewne rzeczy, które mogą mieć różny wydźwięk [w rzeczywistym świecie] i nie chcemy w nie wchodzić.

Gra God of War: Wstąpienie, która zgłębi ludzkie dzieje Kratosa, gdy był on jeszcze śmiertelnikiem walczącym w imię Aresa, ukaże się w Europie 15 marca 2013 roku wyłącznie na konsolę PlayStation 3.