Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 grudnia 2011, 09:55

autor: DogGhost

Football Manager 2012 - wzrost sprzedaży dzięki konieczności aktywacji na Steamie

Zdaniem twórców gry Football Manager 2012, dzięki wprowadzeniu konieczności aktywacji produktu na Steamie udało się ograniczyć skalę piractwa i firma odnotowała dwucyfrowy wzrost sprzedaży.

Miles Jacobson z firmy Sports Interactive poinformował w rozmowie z serwisem Eurogamer, że dzięki zastosowaniu przymusu jednorazowej aktywacji gry Football Manager 2012 w serwisie Steam, znacznie opóźniono jej złamanie i w efekcie zauważalnie zwiększyły się uzyskane dochody.

Football Manager 2012 - wzrost sprzedaży dzięki konieczności aktywacji na Steamie - ilustracja #1

Pod koniec września informowaliśmy o ogromnych kontrowersjach wokół ograniczenia wprowadzonego w najnowszej edycji menedżera piłkarskiego. Również wśród naszych użytkowników pojawiły się w komentarzach zarzuty, że jedynym efektem podjęcia takiej decyzji będzie utrudnienie życia posiadaczom oryginalnej wersji, a piraci i tak szybko znajdą sposób na złamanie gry.

Według Milesa powiązanie produkcji ze Steamem okazało się strzałem w dziesiątkę. „Podczas, gdy europejski rynek PC odnotowuje 20% spadek w skali roku, nam udało się uzyskać dwucyfrowy wzrost sprzedaży kolejnej odsłony serii Footbal Manager.” W przypadku poprzednich tytułów, ich spiracona wersja pojawiała się w Internecie kilka dni przed premierą. Tym razem złamanie zabezpieczeń zajęło dwa tygodnie dłużej, dzięki czemu część osób postanowiło nie czekać i kupiło grę.

Oprócz konieczności aktywacji na Steamie, firma Sports Interactive wprowadziła w swoim produkcie inne nowe zabezpieczenia, ale z oczywistych względów nie zamierza się dzielić szczegółami na ten temat. Producent nie twierdzi, że znaczny wzrost sprzedaży jest spowodowany tylko i wyłącznie tymi praktykami, ale „zdecydowanie uważa, że to pomogło.”

Football Manager 2012 - wzrost sprzedaży dzięki konieczności aktywacji na Steamie - ilustracja #2

Jacobson poinformował, że pomimo sukcesu gry Football Manager 2012, nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie przyszłości serii – rozmowy na ten temat odbędą się prawdopodobnie w okolicach lutego i marca przyszłego roku. Niemniej jednak twórcy zamierzają rozszerzyć wsparcie dla platformy Steam, choć jak sami twierdzą, pozostało jeszcze kilka kwestii, które wymagają dopracowania.

Gra Football Manager 2012 zadebiutowała na pecetach pod koniec października. Więcej na jej temat możecie dowiedzieć się z recenzji gaundiego. Zachęcamy Was również do obejrzenia materiałów filmowych z polskimi napisami, do których linki znajdziecie poniżej.