Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 czerwca 2014, 13:10

autor: Adrian Werner

Fistful of Frags, Drill18: The Mars Project, Worldgate i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (22/06/2014)

W najnowszych Darmówkach polecamy m.in. strzelankę rodem z Dzikiego Zachodu, strategię ekonomiczną o górnictwie na Marsie ora serię przygodówek zainspirowaną cyklem Myst.

Witajcie w kolejnym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka, a tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda. Z nowości tym razem polecamy utrzymanego w klimatach Dzikiego Zachodu multplayerowego FPS-a Fistful of Frags, strzlankową platformówkę My Friend Pedro, retro zręcznościówkę Descent oraz strategię ekonomiczną Drill18: The Mars Project. Ze starszych produkcji rekomendujemy serię przygodówek Worldgate, a w sekcji gier darmowych z mikropłatnościami umieściliśmy MMOFPS-a Defiance.

Gry w pełni darmowe

Fistful of Frags

Fistful of Frags, Drill18: The Mars Project, Worldgate i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (22/06/2014) - ilustracja #2

Zaczynamy od Fistful of Frags. Projekt zaczynał jako modyfikacja do Half-Life 2, a teraz został przerobiony na samodzielną grę, którą możecie pobrać z usługi Steam. Jest to multiplayerowy FPS osadzony w realiach Dzikiego Zachodu. Można bawić się w typowy deathmatch, jak i jego drużynową odmianę. Produkcja nie należy do najbardziej dopracowanych, ale szybko można zapomnieć o licznych drobnych problemach technicznych, gdyż całość jest po prostu bardzo miodna i sieciowe bitwy między kowbojami zapewniają masę dobrej zabawy.

 1. Fistful of Frags – pobierz grę

My Friend Pedro

Fistful of Frags, Drill18: The Mars Project, Worldgate i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (22/06/2014) - ilustracja #3

Z kolei My Friend Pedro to strzelankowa platformówka, którą w dużym uproszczeniu można opisać jako dwuwymiarową wersję serii Max Payne. Zabawa polega więc na eliminowaniu hord przeciwników przy jednoczesnym wykonywaniu wielu imponujących akrobacji. Wszystko to podano w mocno humorystycznej atmosferze, a jednocześnie całą rozgrywką rządzi całkiem realistyczny silnik fizyczny z pełnym ragdollem.

 1. My Friend Pedro - zagraj

Descent

Fistful of Frags, Drill18: The Mars Project, Worldgate i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (22/06/2014) - ilustracja #4

Natomiast Descent to bardzo trudna gra akcji wzorowana na 16-bitowych konsolowych produkcjach. Wydarzenia obserwujemy z lotu ptaka, a naszym zadaniem jest przedarcie się przez pełne potworów trzy poziomy i pokonanie czekającego na końcu bossa. Nie ma tutaj żadnych oryginalnych pomysłów, ale system walki jest dopracowany i bitwy daj sporo radości, a grafika, choć utrzymana w klimacie retro, potrafi zachwycić i przywodzi na myśl jeden z największych kickstarterowych sukcesów ostatnich miesięcy czyli Hyper Light Drifter.

 1. Descent - zagraj

Drill18: The Mars Project

Fistful of Frags, Drill18: The Mars Project, Worldgate i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (22/06/2014) - ilustracja #5

Fanom strategii ekonomicznych polecamy grę Drill18: The Mars Project. Wcielamy się w niej w zarządcę niewielkiej firmy górniczej, która musi dokopać się do jądra Czerwonej Planety. W tym celu werbujemy pracowników i szkolimy ich w kilku profesjach, budujemy nowe pokoje o różnych przeznaczeniach oraz decydujemy o kierunku wiercenia. Przy okazji trzeba także dbać o budżet i zaspokajanie potrzeb podwładnych. Z pozoru gra wydaje się prosta, ale w rzeczywistości kryje potężne pokłady głębi, a dopracowany model ekonomiczny sprawia, że odnoszenie sukcesów jest bardzo satysfakcjonujące.

 1. Drill18: The Mars Project – zagraj
 2. Drill18: The Mars Project – pobierz grę

Darmowy klasyk: Worldgate

Fistful of Frags, Drill18: The Mars Project, Worldgate i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (22/06/2014) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji tym razem rekomendujemy Worldgate, czyli serię świetnych przygodówek wzorowanych na cyklu Myst. W pierwszym epizodzie jako XIX wieczny naukowiec próbujemy odkryć sekrety tajemniczego artefaktu, który wydaje się mieć moc generowania elektryczności z czystego powietrza. Wszystkie odsłony oferują bardzo pomysłowe i całkiem wymagające zagadki oraz intrygującą fabułę. Już pierwszy odcinek jest bardzo dobry, a każdy kolejny oferuje spory skok jakościowy.

 1. Worldgate - zagraj
 2. Worldgate 2: Contact- zagraj
 3. Worldgate 3: Exodus- zagraj

Free-2-Play

Defiance

Fistful of Frags, Drill18: The Mars Project, Worldgate i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (22/06/2014) - ilustracja #7

Na model Free-2-Play przestawione zostało strzelankowe MMO Defiance. To dobra okazja, aby wypróbować ten projekt, gdyż oferuje on ciekawy świat, solidne mechanizmy walki oraz bogatą zawartość. Do tego poziom dopracowania jest wysoki, a pójście w stronę systemu darmowego z mikropłatnościami zapełniło serwery, więc nigdy nie brakuje chętnych do zabawy.

 1. Defiance – oficjalna strona gry

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 30 maja 2014 (zwycięzca ankiety: World's Dawn)
 2. 12 maja 2014 (zwycięzca ankiety: S.T.A.L.K.E.R. - Lost Alpha)
 3. 24 kwietnia 2014 (zwycięzca ankiety: Assasseed's Crin)
 4. 9 kwietnia 2014 (zwycięzca ankiety: Video Hero Story)
 5. 31 marca 2014 (zwycięzca ankiety: Hearthstone: Heroes of Warcraft)

Ostatnia aktualizacja: 2014-06-22

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

TWOIM ZDANIEM

Która Darmówka z 22 czerwca spodobała Ci się najbardziej?

Fistful of Frags
44,7%
Drill18: The Mars Project
23,4%
My Friend Pedro
10,6%
Descent
8,5%
Defiance
8,5%
Worldgate
4,3%
Zobacz inne ankiety