Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 sierpnia 2019, 09:20

autor: Serek

FIFA 20 - ogromne zmiany w trybie FUT

W sieci pojawiły się nowe informacje na temat trybu FIFA 20 Ultimate Team. W tegorocznej odsłonie cyklu EA możemy spodziewać się naprawdę dużych zmian. Czy wyjdą one na dobre?

Zizou jako oprawa na meczu - to wygląda świetnie. - FIFA 20 - ogromne zmiany w trybie FUT - wiadomość - 2019-08-01
Zizou jako oprawa na meczu - to wygląda świetnie.
NOWOŚCI W PIGUŁCE:

 1. Wprowadzono cele sezonowe, których realizacja zapewni punkty XP oraz unikalne nagrody. Podzielono je na 4 typy;
 2. Nowe możliwości personalizowania klubu w FUT - od strojów aż po oprawę stadionową;
 3. W FUCIE pojawią się mecze towarzyskie (z możliwością wprowadzenia własnych zasad). Do House Rules trafią 4 nowe wariacje;
 4. Kolejne ikony, łatwiejsze budowanie składu i lepsze oświetlenie na stadionach.

Ciąg dalszy nowości w grze FIFA 20. Kilka dni temu pisaliśmy o zmianach, które powinny mocno wpłynąć na Wirtualne kluby. Jeszcze wcześniej opisywaliśmy zapis rozgrywki prezentujący zmiany w mechanice. Po odkryciu większości kart i zaprezentowaniu piłkarzy, którzy trafią na okładki różnych edycji gry (w tym także Ultimate), EA Sports uznało, że przyszedł czas na konkrety dotyczące najbardziej popularnego trybu. Mowa oczywiście o FIFA Ultimate Team, a konkretnie o jego najnowszym wcieleniu.

O trybie FUT można powiedzieć bardzo wiele złego, ale zdecydowanie nikt nie odbierze mu ogromnego zainteresowania zarówno wśród hardkorowych, jak i niedzielnych graczy. Mimo wielu afer, które były bezpośrednio związane z systemem monetyzacji dostępnym w obrębie tego trybu, miliony graczy na całym świecie wciąż świetnie się w nim bawią i zasilają konto Electronic Arts. W ostatnich latach trudno mówić o rewolucji w FUT. EA Sports starało się raczej maksymalnie dopracować ten tryb (uszczypliwi powiedzą, że sprawić, aby w grze dało się wydać jeszcze więcej pieniędzy - i będzie w tym trochę racji). W takim razie, jakie zmiany wprowadzi FIFA 20?

Cele sezonowe

Pierwszą i zdecydowanie jedną z największych nowości w FUT 20 będzie wprowadzenie celów sezonowych, które mają być częścią przedefiniowanego systemu wyzwań. Pierwszy sezon ruszy 19 września (czyli ponad tydzień przed oficjalną premierą gry), co ma umożliwić dostęp do nowej mechaniki graczom, którzy wykupili EA Access. W FUT 20 cele będą grupowane według tematów i zadań. Indywidualne osiągnięcia zapewnią punkty doświadczenia oraz nagrody, a także pomogą ukończyć wyzwania grupowe. Cele sezonowe będą podzielone na 4 kategorie:

 1. Cele codzienne: proste wyzwania dostępne każdego dnia (i wygasające po 24 godzinach);
 2. Cele tygodniowe: grupy wyzwań, które pozostają aktywne przez dwa tygodnie z rzędu (z wyjątkiem ostatniego w sezonie, który zakończy się wraz z końcem rozgrywek);
 3. Cele sezonowe: długoterminowe wyzwania, na realizację których gracze mają cały sezon’
 4. Cele dynamiczne: specjalne, ograniczone czasowo i wprowadzane bez konkretnego harmonogramu wyzwania, które będą najczęściej połączone z wydarzeniami z realnego piłkarskiego świata.

Pojawią się także cele i wyzwania związane z opanowaniem FUT-a, a także tzw. „Milestones Objectives”, czyli nagrody za osiąganie kluczowych momentów w grze. Nagrodami za wszystkie cele będą zarówno paczki z piłkarzami, jak i konkretni piłkarze, czy elementy graficzne do personalizacji klubu. Ma to sprawić, że usatysfakcjonowani poczują się zarówno „prosi”, jak i „każuale”.

Nowe opcje personalizacji

Coś dla siebie znajdą także wzrokowcy. Wszyscy dobrze wiemy, że w rozgrywkach dla wielu graczy bardzo ważny jest element odróżniania się od innych. EA Sports zapewnia, że tegoroczna odsłona FUT-a usprawni ten aspekt rozgrywki. W tym trybie pojawi się 8 opcji spersonalizowania naszego klubu. Będą to:

 1. Strój domowy;
 2. Strój wyjazdowy;
 3. Herb;
 4. Domyślna cieszynka;
 5. Piłka;
 6. Stadion;
 7. Motyw stadionowy;
 8. Podobizna piłkarza jako oprawa na trybunach.

Twórcy wspominają o popularnych zestawach strojów, które były tworzone przez artystów. Nie wiemy jednak, czy te pojawią się w najnowszej odsłonie (miejmy nadzieję, że tak). Ciekawe wydaje się także ustawienie domyślnej cieszynki, którą będziemy mogli aktywować za pomocą jednego przycisku. Nie oznacza to jednak, że inne zostaną zablokowane. Po prostu do ich wykonania będziemy musieli wykonać odpowiednią sekwencję na padzie.

Mecze towarzyskie i House Rules

EA Sports idzie za ciosem. Po tym, jak House Rules wprowadzono do Wirtualnych klubów, przyszedł czas na FUT-a. To jednak grubsza sprawa. Elektronicy przygotowali specjalne menu FUT Friendlies, w którym wraz ze znajomymi (lokalnie lub online) możecie zmierzyć się w klasycznej rozgrywce 11 na 11 lub zabawić się niestandardowymi opcjami. Mecze towarzyskie nie będą liczyć się do rekordu klubowego, nie spowodują także kontuzji ani utraty zawodnika z powodu kartek. Prawdopodobnie ten tryb zmieni się niebawem w jeden wielki poligon doświadczalny. A teraz największa ciekawostka. Towarzysko zagramy nie tylko w znane dotychczas z House Rules tryby, ale także w cztery zupełnie nowe. Będą nimi:

 1. Max Chemistry: w tym trybie usunięto ograniczenia budowania zespołu. Każdy piłkarz otrzyma bazowo 10 punktów zgrania, a cała drużyna 100. Pozwoli to na dowolne eksperymentowanie ze składem;
 2. Swaps: na początku każdego spotkania gracze otrzymają po trzech nowych zawodników (losowych, wymienionych z drużyny przeciwnej). Może to doprowadzić do zabawnej sytuacji, kiedy mając szczęście wymienicie brązowego piłkarza za złotego. Niestety, może być też odwrotnie;
 3. Mystery Ball: to już jazda bez trzymanki. Za każdym razem, kiedy piłka opuści plac gry, pojawi się nowy rodzaj „tajemniczej piłki”, która wprowadzi zróżnicowane efekty wpływające na rozgrywkę. Np. zdobycie bramki będzie liczone za trzy gole;
 4. King of the Hill: typowa gra „w dziadka”, z tym że na wydzielonej powierzchni boiska. Na murawie pojawi się pole, w którym będziemy musieli utrzymywać się przy piłce.

Budowanie składu i inne opcje

Twórcy dołożyli wszelkich starań, by poruszanie się po menu budowania składu było jeszcze łatwiejsze. Teraz dużo prościej będzie umieścić zawodnika w składzie, a także zarządzać kartami (za pomocą menu kołowego). Nie zabraknie również nowych Legend. Obecnie znamy nazwiska sześciu piłkarzy (Zidane, Drogba, Pirlo, Koeman, Wright, Carlos Alberto), ale będą kolejni. Odświeżony zostanie także interfejs w Squad Battles. Będzie też kilka kosmetycznych zmian związanych z oświetleniem na stadionie. I to by było na tyle - wszystkie zmiany oraz ich dokładny opis znajdziecie pod tym adresem.

Jak sami widzicie, zmian będzie sporo. Większość z nich ma spore szanse na zamieszanie w rozgrywce. Z punktu widzenia hardkorowych graczy najważniejszą zmianą będą cele sezonowe i personalizacja drużyny. Z drugiej strony - mecze towarzyskie mogą im służyć za świetny trening, a możliwość wprowadzenia własnych zasad urozmaici rozgrywkę. Przed nami naprawdę ciekawy sezon w FUT. Miejmy nadzieję, że zmiany wyjdą na dobre, a lootboxy nie opanują kolejnych segmentów gry.

FIFA 20 trafi do sklepów 27 września bieżącego roku. Tytuł ukaże się na PC, Xboksie One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch w pełnej polskiej wersji językowej.

 1. Oficjalna strona internetowa gry FIFA 20
 2. FIFA 20 - spore zmiany w Wirtualnych klubach