Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 lipca 2019, 10:10

FIFA 19 - dzieci opróżniły konto rodziców kupując paczki FUT

O tym, że loot boxy mogą napsuć krwi przekonał się Thomas Carter, którego dzieci wyprowadziły z konta rodziców 550 funtów na paczki z piłkarzami w FIFA Ultimate Team. Informację podał serwis BBC.

Najsłynniejszy golfista w futbolu patrzy na to z dezaprobatą. - FIFA 19 - dzieci opróżniły konto rodziców kupując paczki FUT - wiadomość - 2019-07-10
Najsłynniejszy golfista w futbolu patrzy na to z dezaprobatą.

Gry to drogi interes. Przekonał się o tym Thomas Carter, Brytyjczyk i ojciec czwórki dzieci. W jaki sposób? Serwis BBC donosi, że pan Carter zdecydował się kupić swoim pociechom paczkę z cyfrowymi kartami piłkarzy do trybu FIFA Ultimate Team w grze FIFA 19. Pakiet kosztował 8 funtów, czyli około 38 złotych. Nie zauważył jednak, że dzieci spostrzegły, w jaki sposób tata dokonywał płatności. Jak łatwo się domyślić, postanowiły wykorzystać wiedzę. Thomas Carter wraz z żoną zorientowali się w sytuacji w momencie, gdy z konta zniknęło 550 funtów (ok. 2600 zł).

Dzieciaki grały na Nintendo Switch, dlatego to właśnie w siedzibie „wielkiego N” pan Carter poszukał pomocy i na szczęście ją znalazł. Po skontaktowaniu się z europejskim oddziałem, firma zwróciła pieniądze na konto. Oczywiście pociechy musiały się pożegnać ze wszystkimi „zdobytymi” kartami. Trzeba przyznać, że postawa Nintendo jest słuszna, ale może nieco dziwić, biorąc pod uwagę okoliczności. Ostatecznie w całej sytuacji jest niemało winy ojca, który sam przyznał, że płatności nie były zabezpieczone PIN-em, konto nie posiadało limitu transakcji, a wszystkie powiadomienia o zakupie były przesyłane na skrzynkę pocztową, z której właściciel od lat nie korzystał.

Przypomnijmy, że FIFA 19 (podobnie jak poprzednie odsłony) została sklasyfikowana jako produkt dozwolony od lat trzech. Wszystkie dzieci pana Cartera są starsze (choć żadne nie ukończyło 10. roku życia), ale jak sam mówi, nie do końca zrozumiały skalę swoich czynów. Przy okazji poruszył stary jak mikrotransakcje temat nieetyczności ze strony producentów gry, którzy umieszczają w menu możliwość kupowania zawartości za realną gotówkę:

Płacisz 40 funtów za grę, co samo w sobie jest już niemałą kwotą, i jedyną drogą, żeby skompletować świetną drużynę jest w gruncie rzeczy hazard. [...] Dzieci wydały 550 funtów i nigdy nie trafiły na ich ulubionego gracza, Leo Messiego.

Jeśli jesteście rodzicami, pamiętajcie żeby odpowiednio zabezpieczyć Wasze konta. Można tego dokonać za pośrednictwem specjalnych opcji kontroli rodzicielskiej na Xboksie One, PlayStation 4 czy Nintendo Switch. Warto dodać, że nie jest to pierwsza „aferka” związana z loot boxami (bo tym w zasadzie są karty z piłkarzami) w grze FIFA 19. Dość powiedzieć, że od stycznia bieżącego roku, w wyniku sądowego konfliktu między EA i państwem belgijskim, Belgowie nie mogą kupować FIFA Points. Mało brakowało, by również w Polsce zakazano tej praktyki, bowiem w listopadzie ubiegłego roku do polskiego Ministerstwa Finansów wpłynął donos na EA Sports.

Problem staje się rozleglejszy niż mogłoby się początkowo wydawać. Kilka krajów europejskich uważnie patrzy na ręce EA. Do tego co jakiś czas słyszymy kolejne doniesienia o sumach, jakie gracze wydają na loot boxy. Miejmy nadzieję, że w przyszłości uda się wprowadzić balans między rozgrywką a pay2win, które zaczyna dominować w trybach, takich jak FUT.

FIFA 19 jest w sprzedaży od 28 września 2018 roku. Produkcja trafiła na PC, Xboksa One, PlayStation 4 oraz Nintendo Switch, a także konsole poprzedniej generacji.

  1. Oficjalna strona internetowa gry FIFA 19
  2. FIFA 19 - gracze wydają miliony na karty ToTY
  3. Koniec FIFA Points w Belgii