Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 13 października 2017, 11:40

autor: Entelarmer

Epic Games pozywa twórców programów do oszukiwania w Fortnite: Battle Royale

Studio Epic Games złożyło pozew przeciwko Brandonowi Broomowi oraz Charlesowi Vraspirowi. Obaj oskarżeni są o złamanie praw autorskich w związku z opracowaniem narzędzi do oszukiwania w Fortnite: Battle Royale.

Epic Games nie zamierza cackać się z twórcami programów do oszukiwania. - Epic Games pozywa twórców programów do oszukiwania w Fortnite: Battle Royale - wiadomość - 2017-10-13
Epic Games nie zamierza cackać się z twórcami programów do oszukiwania.

Parę dni temu informowaliśmy o zablokowaniu tysięcy kont w darmowym Fortnite: Battle Royale w związku z oszukiwaniem grze. Firma Epic Games zapowiadała wówczas, że to dopiero początek walki z cheaterami. Jednak nikt chyba się nie spodziewał, że kolejnym posunięciem twórców będzie... wytoczenie procesu. Jak donosi serwis Torrent Freak, deweloperzy złożyli pozew sądowy przeciwko dwóm graczom: Brandonowi Broomowi oraz Charlesowi Vraspirowi. Obaj stracili swoje konta w trakcie wspomnianej akcji Epic Games, nie dość jednak, że kontynuowali swój proceder na kolejnych kontach, to jeszcze pouczali innych graczy i zachęcali ich do korzystania z programów dających niesprawiedliwą przewagę. Co więcej, obaj należą do zespołu AddictedCheats, płatnego serwisu udostępniającego narzędzia do oszukiwania w grze. Broom jako moderator strony odpowiedzialny jest za modyfikacje pozwalające na obejście zabezpieczeń gry.

Co ciekawe, przedmiotem pozwu nie jest samo oszukiwanie w grze czy nawet powiązanie z Addicted Cheats, lecz naruszenie praw autorskich przez ingerencję w kod gry. Łatwo skojarzyć to z podobnym procesem wytoczonym przez Blizzard w lipcu zeszłego roku przeciwko twórcom botów do Overwatch, zakończonym wygraną firmy i wypłaceniem jej 9 milionów dolarów odszkodowania. W ten sposób Epic praktycznie przesądza swoją wygraną w batalii sądowej, co dla pozwanych oznaczałoby konieczność wypłacenia w ramach zadośćuczynienia 150 tysięcy dolarów za każdy przypadek pogwałcenia praw autorskich. Na razie studio może cieszyć się zablokowaniem dostępu do oprogramowania AddictedCheats „do czasu rozwiązania prawnych problemów”. Pełny tekst obu pozwów (zresztą niemal identycznych) znajdziecie na stronie Torrent Freak.

Fortnite: Battle Royale nie ma jeszcze miesiąca, ale dorobiło się już grupy oddanych oszustów. - Epic Games pozywa twórców programów do oszukiwania w Fortnite: Battle Royale - wiadomość - 2017-10-13
Fortnite: Battle Royale nie ma jeszcze miesiąca, ale dorobiło się już grupy oddanych oszustów.

Oszustwa to jedna z największych czy wręcz największa plaga współczesnych gier, niejednokrotnie rujnująca nawet najbardziej obiecujące tytuły. Jednak większość twórców ogranicza walkę z cheaterami do wprowadzania kolejnych zabezpieczeń, które – nawet jeśli zmniejszają skalę problemu – praktycznie nigdy nie stanowią bariery nie do przebicia. Fortnite: Battle Royale jako tytuł nie tylko popularny (niedawno Epic pochwaliło się 10 milionami graczy), ale i darmowy jest szczególnie narażony na tego typu działania. Niemniej wspomniany proces może odstraszyć potencjalnych autorów narzędzi do oszukiwania, jak również zachęcić kolejnych twórców do podjęcia podobnych działań.