Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 6 lutego 2014, 13:04

autor: Góral

Dwóch kluczowych deweloperów Wiedźmina 3 opuszcza CD Projekt RED i zasila szeregi 11 bit studios

Ze studia CD Projekt RED, tworzącego obecnie wyczekiwaną grę RPG Wiedźmin 3: Dziki Gon, odeszło dwóch pracowników - Marek Ziemak i Maciej Szcześnik. Obaj znaleźli zatrudnienie w firmie 11 bit studios, znanej z serii Anomaly, gdzie pracować będą nad nową produkcją.

Kilka dni temu okazało się, że główna część gry Wiedźmin 3: Dziki Gon została już ukończona i tytuł da się przejść od początku do końca. Deweloper pracuje obecnie nad dopieszczaniem szczegółów, optymalizacją wydajności, itd. Najwidoczniej było to jednym z powodów odejścia ze studia CD Projekt RED dwóch osób - Marka Ziemaka (producenta rozgrywki) i Macieja Szcześnika (projektanta rozgrywki). Niemal natychmiast podjęli oni pracę u innego rodzimego dewelopera - 11 bit studios. Warszawska firma zasłynęła na świecie serią Anomaly. Według serwisu Polygon Szcześnik poprowadzi zespół tworzący nową produkcję, niestety nie wiemy, czym zajmować ma się druga z wymienionych osób. Na profilu 11 bit studio w serwisie społecznościowym Facebook napisano jedynie, że „pracowali przy Wiedźminie, a teraz są u nas. Witamy Marka Ziemaka oraz Macieja Szcześnika na pokładzie. Będzie się działo!”. Większej ilości informacji nie ujawniono.

11 bit studios tworzy nową grę wraz z byłymi pracownikami studia CD Projekt RED. - Dwóch kluczowych deweloperów Wiedźmina 3 opuszcza CD Projekt RED i zasilają szeregi 11 bit studios - wiadomość - 2014-02-06
11 bit studios tworzy nową grę wraz z byłymi pracownikami studia CD Projekt RED.

„Będę odpowiedzialny za całkowity design gry, która właśnie powstaje w mojej głowie. To kapitalne uczucie, kiedy w wyobraźni tworzę po kolei elementy świata, jego postacie, zasady nim rządzące i widzę, że pusta kartka zapełnia się moimi pomysłami, które następnie ożywają” – powiedział Szcześnik.

Zmiany kadrowe zapewne nie wpłyną w żaden większy sposób na dalszą produkcję Wiedźmina 3: Dziki Gon - w końcu, jak pisałem wcześniej, główna część gry jest już ukończona. Ciekawie jednak zapowiada się w współpraca doświadczonych deweloperów z ekipą 11 bit studios. Z zamieszczonej powyżej wypowiedzi wynika, że będzie to zupełnie nowa produkcja, o której wspominał też Piotr Musiał, kompozytor muzyki współpracujący z warszawskim studiem. Na konkrety musimy poczekać do czasu jej oficjalnej zapowiedzi, która nastąpi w okolicach marca, ale właśnie otrzymaliśmy wypowiedzi obu deweloperów, zdradzające kilka dodatkowych informacji.

„Chciałbym na wstępie uspokoić fanów Wiedźmina - trzecia część sagi będzie na pewno najlepszą grą z serii. Design gry jest już dawno zamknięty i prace idą pełną parą. W CDP pracuje zespół niezwykle utalentowanych ludzi i to zapewni grze sukces. Decyzja o zmianie studia w trakcie projektu była dla mnie bardzo trudna, ale razem z kolegami z CDP zadbaliśmy o to, by moje przejście nie wpłynęło na jakość gry. Pracowałem nad grami z serii Wiedźmin już prawie 10 lat. Od dłuższego czasu chciałem podjąć inne wyzwania. 11bit studios zaproponowało mi pracę nad grami, o których od długiego czasu marzyłem. Jestem fanem gier niezależnych i dokładnie nad takimi produkcjami mam teraz szansę pracować. Mam też okazję tworzyć gry od początku do końca i mieć wpływ na wszelkie ich aspekty. Pozwala mi to lepiej się realizować, podejmować w grach nurtujące mnie tematy i zagadnienia. Mogę też tworzyć gry innych gatunków, o czym zawsze marzyłem. Mam nadzieję, że będą się Wam podobać” – powiedział Maciej Szcześnik.

Swoje trzy grosze dorzucił Marek Ziemak, mówiąc:

„Na pewno nie będziemy robić wielkiego AAA shootera. Widzę to tak, że skalę gry nie wyznacza ilość zaangażowanych w pracę przy niej osób, ale to, ile osób gra potrafi oczarować swoim światem. I dlatego dużą grą jest i Wiedźmin i Prison Architect. To nad czym pracuję w 11 bit potencjał ma ogromny.”

Jednocześnie zaznaczono, że 11 bit studios w dalszym ciągu skupia się na tworzeniu mniejszych gier, kładących nacisk na oryginalność. Natomiast nowi pracownicy pracują oddzielnie nie nad jednym, a nad dwoma tytułami.

11 bit studios to warszawskie studio założone w 2010 roku. Stosunkowo młoda firma zasłynęła na całym świecie grą Anomaly: Warzone Earth, znaną z komputerów osobistych, konsol i urządzeń mobilnych. Produkcja doczekała się dwóch kolejnych odsłon, a deweloper stworzył także Funky Smugglers i Sleepwalker’s Journey.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.