Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 października 2020, 17:40

autor: Ender

Duże zmiany w systemie trofeów na PlayStation

Dość niespodziewanie Sony ogłosiło zmiany w systemie funkcjonowania trofeów na konsolach PlayStation. Poza kosmetycznymi nowościami zmodyfikowano przede wszystkim sposób naliczania poziomów profilu PSN oraz doświadczenia zdobywanego w grach.

Trofea to nieodłączny element ekosystemu PlayStation począwszy od 2008 roku, kiedy zostały dość pośpiesznie wprowadzone przez Sony w reakcji na popularność xboksowych osiągnięć. Od tamtego czasu system nie zmienił się w żaden istotny sposób i w grach zdobywamy wciąż brązowe, srebrne oraz złote trofea, by w większych produkcjach zwieńczyć ich kolekcję najcenniejszym platynowym pucharem. Dziś we wpisie na blogu PlayStation Sony ogłosiło, że system ten zostanie przebudowany, a zmiany gracze w Europie powinni odczuć już jutro.

Nowa skala poziomów zakończy się na 999 levelu. - Duże zmiany w systemie trofeów na PlayStation - wiadomość - 2020-10-07
Nowa skala poziomów zakończy się na 999 levelu.

Podstawą nowości jest odmieniony sposób naliczania punktów za każde zdobyte trofeum. Znacznie więcej otrzymamy ich teraz za platynę. Różnice pomiędzy brązowymi, srebrnymi oraz złotymi trofeami będą w tej kwestii również bardziej zauważalne. Punkty są oczywiście przeliczane na doświadczenie, za sprawą którego gracze zdobywają kolejne poziomy na swoim koncie PSN. Ten aspekt też ulega zmianie. Sony wprowadziło bowiem nową rozszerzoną skalę leveli, w której maksymalną wartością jest 999.

Kolejne poziomy będą zdobywane jednak teraz znacznie szybciej, co ma uatrakcyjnić system w oczach graczy. Osoba, która jest obecnie na dwunastym poziomie doświadczenia, jutro obudzi się więc np. z levelem 234. Co sto poziomów zmieniać będzie się również ikonka przy naszym profilu, sygnalizująca miejsce w hierarchii kolekcjonerów wirtualnych nagród.

Nowe ikony sygnalizujące osiągnięty poziom, które towarzyszyć będą naszemu profilowi w sieci PSN. - Duże zmiany w systemie trofeów na PlayStation - wiadomość - 2020-10-07
Nowe ikony sygnalizujące osiągnięty poziom, które towarzyszyć będą naszemu profilowi w sieci PSN.

Zaznaczmy przy tym, że wszystkie dotychczasowe zdobyte trofea pozostaną podpięte do naszego profilu. Bez problemu nadal będziemy otrzymywać nowe puchary w grach na PlayStation 3, PlayStation 4 czy PS Vicie. Zmianie ulegnie jedynie system podliczania punktów.

Oczywiście spora część graczy, której kompletnie nie zależy na systemie, wzruszy tylko ramionami, pytając – jaki to ma sens? Dla wielu osób trofea są jednak nieodłącznym elementem zabawy z konsolą, czasami wręcz decydującym o tym, jaką grę w następnej kolejności kupią. Miłośnicy pucharków i osiągnięć najczęściej wskazują na to, że ich zdobycie stanowi dodatkowe i satysfakcjonujące wyzwanie, przedłużające zabawę oraz często zachęcające do wykorzystania mniej popularnych systemów rozgrywki. Oczywiście wiele w tej kwestii zależy od samych deweloperów projektujących nagrody.

  1. Oficjalna strona PlayStation