Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 sierpnia 2015, 12:08

Doom z poważnymi ograniczeniami fanowskich modyfikacji

W wywiadzie z serwisem GameTrailers Pete Hines z firmy Bethesda ujawnił, że w planowanym na 2016 rok Doomie moderzy będą mogli wykorzystywać jedynie edytor poziomów SnapMap o bardzo ograniczonych możliwościach.

Seria Doom od zawsze oferowała graczom pokaźny asortyment narzędzi do tworzenia własnej zawartości i do tej pory nic nie wskazywało, żeby kolejna część miała być niechlubnym wyjątkiem – tym bardziej, że podczas oficjalnej prezentacji na targach E3 zapowiedziano SnapMap, rozbudowany edytor poziomów. Niestety, w trakcie zakończonego 26 lipca QuakeConu wyszło na jaw, że firma Bethesda Softworks nie ma zamiaru wspierać żadnych innych narzędzi moderskich.

Ograniczenie się do SnapMapa z pewnością niekorzystnie wpłynie na różnorodność modów do Dooma. - Doom z poważnymi ograniczeniami w temacie fanowskich modyfikacji - wiadomość - 2015-08-03
Ograniczenie się do SnapMapa z pewnością niekorzystnie wpłynie na różnorodność modów do Dooma.

Informację tę uzyskali redaktorzy serwisu GameTrailers podczas wywiadu z Petem Hinesem – wiceprezesem Bethesdy ds. marketingu oraz PR (materiał możecie zobaczyć poniżej – rozmowa o modach rozpoczyna się od dziesiątej minuty). Ujawnił on wówczas, że całe wsparcie dla moderów ze strony firmy będzie skupione wyłącznie na SnapMapie. Wątpliwe, by zadowoliło to osoby pragnące kreować własną zawartość: ten uproszczony edytor poziomów zostanie co prawda wyposażony w obsługę skryptów, jednak zabraknie wielu bardziej zaawansowanych opcji, które narzędzia moderskie zazwyczaj posiadają. Dodatkowo gracze nie otrzymają możliwości tworzenia etapów rozgrywających się na zewnątrz ani budowania rozległych pomieszczeń: SnapMap pozwoli wyłącznie na niewielkie, zamknięte lokalizacje.

Nadal nie wiadomo, jak ma się sprawa z używaniem tekstur spoza gry, wszystko wskazuje jednak na to, że i tutaj Bethesda nałoży ograniczenia. Przedstawiciele firmy zgodnie twierdzą, że gracze chcący zagrać na mapach stworzonych przy użyciu SnapMapa nigdy nie będą musieli pobierać większej ilości danych, co z kolei sugeruje, że moderzy zostaną zmuszeni do korzystania wyłącznie tekstur z Dooma.

Gracze nie będą mogli tworzyć w Doomie rozległych etapów oraz otwartych przestrzeni – pozostają więc niewielkie, zamknięte pomieszczenia. - Doom z poważnymi ograniczeniami w temacie fanowskich modyfikacji - wiadomość - 2015-08-03
Gracze nie będą mogli tworzyć w Doomie rozległych etapów oraz otwartych przestrzeni – pozostają więc niewielkie, zamknięte pomieszczenia.

To nie pierwszy raz, kiedy Bethesda podpada moderom. Pod koniec kwietnia na firmę spadły gromy po tym, jak jej produkcja – The Elder Scrolls: Skyrim – stała się pierwszą grą na Steamie, na której testowano wprowadzenie płatnych fanowskich modyfikacji. Ostatecznie po fali krytyki korporacja Valve wycofała się z tego pomysłu, jednak niesmak po udziale Bethesdy w całej akcji pozostał, a ograniczenia w Doomie z pewnością nie poprawią sytuacji.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Doom
  2. Oficjalna strona internetowa firmy Bethesda Softworks
  3. Doom – kompendium wiedzy