Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 września 2019, 18:04

autor: Michał "Ender" Kułakowski

Data premiery Disco Elysium - unikalnego izometrycznego RPG

Producenci unikalnego izometrycznego detektywistycznego RPG Disco Elysium przedstawili oficjalną datę premiery tytułu na komputerach PC. Gra zadebiutuje w serwisach Steam oraz GOG.com w połowie października.

Disco Elysium to unikalne i ambitne nowe spojrzenie na klasyczną formułę izometrycznego RPG, które stworzone zostało przez niezależne estońskie studio ZA/UM. Deweloperzy ogłosili dziś, że detektywistyczną przygodę będziemy mogli rozpocząć na komputerach PC 15 października. Tytuł udostępniony zostanie w serwisach Steam oraz GOG.com. Dokładna cena gry nie jest jeszcze znana.

  1. Disco Elysium w serwisie Steam
  2. Disco Elysium w serwisie GOG.com

Akcja Disco Elysium rozgrywa się w nadmorskim mieście Revachol, będącym częścią całkowicie oryginalnego uniwersum urban fantasy, łączącego realia połowy ubiegłego stulecia z elementami fantastycznymi oraz retrofuturystycznymi technologiami. Gracze wcielają się skompromitowanego detektywa, mającego za sobą najlepsze lata życia, na którego biurku ląduje nowa sprawa. Może ona być jego szansą na rehabilitację lub finałowym krokiem na drodze do kompletnego upadku.

Disco Elysium jest zbudowane jak klasyczne izometryczne RPG, takie jak seria Baldur's Gate, ale zamiast na walkach z niezliczonymi przeciwnikami tytuł skupia się na eksploracji miasteczka Revachol oraz rozmowach z napotkanymi postaciami niezależnymi. Oba elementy są kluczowymi składowymi przeprowadzanych śledztw, których otwarta i elastyczna konstrukcja pozwala na obranie dowolnego stylu gry, w czym pomaga nam także kompleksowy system 24 różnorodnych umiejętności oraz ekwipunku. Możemy stać się więc wzorowym stróżem prawa, jak i skorumpowanym oraz manipulującym ludźmi przestępcą.

System eksploracji, dialogów oraz walki opiera się na unikalnych rozwiązaniach mechanicznych. Autorzy chcieli, by gracz poczuł się jak bohater kryminalnej powieści. Podczas zwiedzania świata postać otoczona jest przez krąg symboli, odpowiadających za informacje uzyskiwane za pomocą różnych zmysłów. Ich położenie wskazuje źródło np. dźwięku, zapachu czy inspiracji, a po kliknięciu na ikonę otrzymujemy dokładniejsze opisy.

Rozmowy postaci przyjmują bardziej kompleksową niż zazwyczaj formę, przypominającą grę logiczną. Gracze mogą prowadzić szermierkę słowną, manipulować rozmówcami oraz dedukować wnioski, które nie zostały wprost przekazane w konwersacji. Co ciekawe, także potyczki z przeciwnikami opierają się w dużej części na manipulacji tekstem, proszeni jesteśmy bowiem, by wybierać opisy akcji, próbując stworzyć coś, co przypominałoby literacką scenę walki. Jednocześnie silnik w tle funkcjonuje jak w tradycyjnych RPG-ach, wykonując testy naszych umiejętności. Disco Elysium oferuje także elegancką stylizowaną oprawę graficzna, z ręcznie rysowanymi lokacjami i tłami wypełnionymi detalami oraz animacjami.