Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2013, 14:25

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Oolite, Surgeon Simulator 2013 i Corpse Party Rebuilt)

W kolejnym odcinku naszego cyklu o grach darmowych znalazł się udany dungeon crawler, pełen czarnego humoru symulator chirurga, japoński horror i duchowy spadkobierca Elite. Natomiast z kategorii free-2-play polecamy otwartą betę lotniczego MMO.

Witajcie w trzecim odcinku naszego odnowionego cyklu omawiającego najciekawsze pecetowe gry darmowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka. Tekstowi towarzyszy również materiał video przygotowany przez Heda.

Gry w pełni darmowe

Deepfall Dungeon

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Oolite, Surgeon Simulator 2013 i Corpse Party Rebuilt) - ilustracja #1

Legend of Grimrock wyraźnie przywróciło modę na pierwszoosobowe dungeon crawlery i twórcy gier darmowych nie pozostają na to głusi. Najnowszym przykładem tego trendu jest Deepfall Dungeon. To tradycyjne RPG z trójwymiarową grafiką, w którym zadaniem gracza jest eksplorowanie podziemi, mordowanie potworów oraz gromadzenie skarbów. Gra jest bardzo dobrze wykonana i starcza na wiele godzin zabawy

  1. Deepfall Dungeon - pobierz grę

The Great Work

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Oolite, Surgeon Simulator 2013 i Corpse Party Rebuilt) - ilustracja #2

Twórca znany jako Nifflas wypuścił kilka tygodni temu komercyjną platformówkę Knytt Underground. Teraz autor wziął silnik tej gry i na jego podstawie stworzył darmowe The Great Work. Rozgrywka polega głównie na eksploracji map o otwartej strukturze oraz pomysłowym wykorzystywaniu obszernego ekwipunku. Zabawę wzbogaca również system alchemii. Wszystko to, jak zwykle w przypadku Nifflasa, jest wybornie dopracowane i oferuje świetną atmosferę. Co więcej, projekt ma status open source i autor wspiera tworzenie nowych poziomów.

  1. The Great Work – pobierz grę

Surgeon Simulator 2013

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Oolite, Surgeon Simulator 2013 i Corpse Party Rebuilt) - ilustracja #3

Dla miłośników humorystycznej makabry doskonałą propozycją powinna okazać się gra Surgeon Simulator 2013. Wcielamy się w niej w człowieka pozbawionego jakichkolwiek talentów chirurgicznych, który musi dokonać przeszczepu serca nim pacjent się wykrwawi. Problem w tym, że sterowanie jest wyjątkowo czułe i wymaga kontrolowania każdego palca oddzielnie. Taki zabieg jest celowy, gdyż prowadzi do przezabawnych rezultatów, gdy przez przypadek wyrzucamy pacjentowi płuca, łamiemy żebra, a serce ląduje na podłodze.

  1. Surgeon Simulator 2013 – pobierz grę

Corpse Party Rebuilt

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Oolite, Surgeon Simulator 2013 i Corpse Party Rebuilt) - ilustracja #4

Utrzymana w klimatach grozy przygodówkowa seria Corpse Party podbija teraz serca posiadaczy konsoli przenośnej PSP. Korzenie cyklu leżą jednak wśród gier darmowych. Pierwowzór ukazał się bowiem w 1996 roku na wypuszczony jedynie w Kraju Kwitnącej Wiśni komputer NEC PC-9801.  Wiele lat później anonimowy użytkownik jednej z japońskich stron postanowił odtworzyć na PC oryginalną produkcję. Teraz ten projekt został przetłumaczony na język angielski.

Gra opowiada o grupce uczniów, którzy przeniesieni zostają do upiornej wersji swojej szkoły, zamieszkiwanej przez duchy zamordowanych w tym miejscu dzieci. Produkcja  jest ponura oraz bardzo brutalna i pomimo prostej grafiki potrafi autentycznie przestraszyć. Do tego dochodzi zaskakująco rozbudowana fabuła z kilkoma alternatywnymi zakończeniami, która sprawia, że zaczyna nam zależeć na losie postaci. Corpse Party to prawdziwy klasyk wśród interaktywnych horrorów i nie powinien go przegapić żaden miłośnik gatunku.

  1. Corpse Party Rebuilt – pobierz grę

Darmowy Klasyk: Oolite

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Oolite, Surgeon Simulator 2013 i Corpse Party Rebuilt) - ilustracja #5

Fani kosmicznych symulatorów z zapartym tchem czekają teraz na Elite: Dangerous. Od premiery gry dzieli nas jednak jeszcze co najmniej rok. Dlatego warto zainteresować się projektem Oolite. Jest to nic innego jak fanowski remake pierwszego Elite, wyposażony we współczesną oprawę graficzna i nowoczesny interfejs. Jednocześnie przez kolejne lata znacząco rozbudowano mechanizmy rozgrywki, tworząc w sumie grę, która śmiało może konkurować z komercyjnymi projektami tego typu. Całość wciąga dziś równie mocno, co pierwowzór w latach 80-tych.

  1. Oolite– pobierz grę

Darmowe z mikropłatnościami

Otwarta beta War Thunder

Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (m.in. Oolite, Surgeon Simulator 2013 i Corpse Party Rebuilt) - ilustracja #6

W tym tygodniu ruszyła wreszcie otwarta beta War Thunder. Jest to sieciowa gra lotnicza pozwalająca na branie udziału w słynnych bitwach z okresu II wojny światowej. Autorzy poszli w stronę realizmu i na najcięższych ustawieniach otrzymujemy symulator, choć miłośnicy strzelanek również znajdą tutaj trybu dla siebie. Gra jest masywna, imponująca pod względem graficznym i oferuje masę głębi, a aktywna społeczność sprawia, że nigdy nie brakuje chętnych do zabawy.

  1. War Thunder – strona oficjalna gry
TWOIM ZDANIEM

Która z darmówek jest najciekawsza?

War Thunder
43,3%
Surgeon Simulator 2013
28,7%
Deepfall Dungeon
9,4%
Oolite
8,2%
Corpse Party Rebuilt
6,4%
The Great Work
4,1%
Zobacz inne ankiety