Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 października 2009, 11:39

autor: Gambrinus

Dalszy ciąg starcia o prawa do serii Fallout

W odpowiedzi na pozew przeciwko firmie Interplay, skierowany do sądu przez Bethesda Softworks, oryginalni twórcy serii Fallout sami wysunęli zarzuty.

W odpowiedzi na pozew przeciwko firmie Interplay, skierowany do sądu przez Bethesda Softworks, oryginalni twórcy serii Fallout sami wysunęli zarzuty.

W pierwszej połowie września Interplay zostało oskarżone o naruszenie praw autorskich do znaku towarowego Fallout. Twórcy serii The Elder Scrolls poczuli się poszkodowani w związku z brakami postępów w tworzeniu sieciowej wersji kultowego RPG-a (chodzi o niewywiązanie się z umowy, według której 4 kwietnia 2009 roku prace nad projektem powinny być na zaawansowanym poziomie), a także dystrybucją starych odsłon serii bez ich zgody.

Bethesda liczyła na potwierdzenie przez sąd utraty przez Interplay wszystkich praw do cyklu Fallout. Na kontratak nie trzeba było długo czekać. Bethesda została oskarżona o działania w złej wierze, które doprowadziły do katastrofalnej sytuacji finansowej firmy Interplay.

Po pierwsze, Bethesda miała zbyt długo zwlekać z wyrażeniem swojego zdania na temat planowanej gry fabularnej w świecie Fallout. Interplay prowadził rozmowy w tej kwestii z Glutton Creeper Games i miał żal do twórców Obliviona o zablokowanie wydania podręcznika dopiero po podpisaniu przez zainteresowane firmy adekwatnej umowy. Doprowadziło to do sprawy sądowej wytoczonej przeciwko Interplay przez Glutton Creeper Games, którą ta ostatnia wygrała.

Kolejny zarzut dotyczy działań Bethesdy w sprawie reedycji klasycznych odsłon serii. Posunięcia polegające na utrudnianiu kontaktów handlowych Interplay z np. sieciami sklepów, również miały narazić firmę na spore straty. Chodzi na przykład o list jaki Bethesda wysłała do serwisu GameTap, w którym informowała, że Interplay nie ma praw do sprzedawanych tam reedycji starych części serii Fallout.

Ostatecznie Interplay liczy na cofnięcie przez sąd umowy z 2007 roku i przywrócenie firmie wszelkich praw do serii Fallout. Jak widać sprawa uległa zaognieniu a wynik przewodu sądowego może się okazać gwoździem do trumny twórców pierwszych części serii - zgodnie z danymi sprzed pół roku, długi Interplay sięgnęły kwoty ponad 2,5 miliona dolarów. Wygląda też na to, że o MMO Fallout z Interplay możemy zapomnieć.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

gry