Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 22 listopada 2012, 11:41

autor: Hed

Czeski prezydent zainteresował się sprawą deweloperów z Bohemia więzionych w Grecji

Prezydent Czech Václav Klaus zainteresował się kłopotami dwóch deweloperów ze studia Bohemia Interactive, którzy zostali oskarżeni o szpiegostwo i przebywają w greckim więzieniu. W liście do prezydenta Grecji Klaus poprosił o śledzenie tej sprawy ze szczególną uwagą, aby nie „rzuciła ona cienia” na stosunki między krajami.

Czeski prezydent martwi się o los deweloperów z Bohemia Interactive więzionych w Grecji. - Czeski prezydent zainteresował się sprawą deweloperów z Bohemia więzionych w Grecji - wiadomość - 2012-11-22
Czeski prezydent martwi się o los deweloperów z Bohemia Interactive więzionych w Grecji.

Prezydent Czech zainteresował się kłopotami Ivana Buchty oraz Martina Pezlara, dwóch deweloperów gry ArmA III ze studia Bohemia Interactive przebywających w greckim areszcie w oczekiwaniu na rozpoczęcie sprawy, w której oskarżono ich o szpiegostwo. Václav Klaus poprosił w liście do prezydenta Grecji Karolosa Papouliasa o szczególne śledzenie sprawy, aby nie „rzuciła ona cienia” na dobre stosunki między obydwoma państwami.

„Ta sprawa jest bardzo ważna dla Czechów i dla mnie” – napisał czeski prezydent w liście, który przetłumaczył serwis Eurogamer. Václav Klaus zaznacza w nim, że nie ma zamiaru wchodzić w paradę greckiej policji, prokuraturze i sądom. „Proszę Pana Prezydenta o to, aby śledził tę niefortunną sprawę ze szczególną uwagą, pamiętając o świetnych relacjach między naszymi narodami, aby sytuacja nie rzucił cienia na nasze stosunki” – czytamy.

Ivan i Martin przebywają w areszcie od ponad 70 dni. - Czeski prezydent zainteresował się sprawą deweloperów z Bohemia więzionych w Grecji - wiadomość - 2012-11-22
Ivan i Martin przebywają w areszcie od ponad 70 dni.

Klaus wyraził przekonanie, że oskarżeni otrzymają wszelkie prawa w trakcie procesu i będą mogli udowodnić swoją niewinność. Ivan Buchta i Martin Pezlar obecnie przybywają w greckim areszcie w oczekiwaniu na proces sądowy. Aresztowano ich kilka tygodni temu pod zarzutem szpiegostwa – chodziło o rzekome robienie zdjęć instalacji wojskowych. Studio Bohemia Interactive zapewnia, że obaj panowie byli w Grecji na wakacjach i zarzuty są bezpodstawne.

Sprawa, która początkowo wygląda na żart, przybrała bardzo poważny obrót. Według relacji uwięzieni deweloperzy są przetrzymywani w celi z 25 innymi więźniami i sypiają na podłodze. Dobrze więc, że zainteresował się nią sam prezydent Czech, którego interwencja może pomóc w uwolnieniu Buchty i Pezlara. Walczą o to także ich koledzy ze studia Bohemia Interactive oraz rodziny – w tym celu powstała specjalna strona i podobno jest szykowana demonstracja.

Czeski prezydent zainteresował się sprawą deweloperów z Bohemia więzionych w Grecji - ilustracja #3„Dwóch twórców gry ArmA III aresztowanych w Grecji pod zarzutem szpiegostwa” – taka informacja błyskawicznie obiegła świat we wrześniu tego roku. Producentom grozi nawet do 20 lat pozbawienia wolności. Ich apelacja oraz prośba o zwolnienie została odrzucona przez grecki sąd.

  1. Strona poświęcona pomocy Ivanowi i Martinowi
  2. Oryginalna wersja listu (strona prezydenta Czech)