Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 września 2012, 11:32

autor: Aver

Dwóch twórców gry ArmA III aresztowanych w Grecji pod zarzutem szpiegostwa. Grozi im 20 lat więzienia [aktualizacja]

Grecka policja aresztowała dwóch twórców gry ArmA III na wyspie Lemnos w niedzielę po południu. Z racji znalezionych na ich aparatach fotograficznych zdjęć instalacji militarnych zostanie im najprawdopodobniej postawiony zarzut szpiegostwa. Grozi im 20 lat więzienia.

W poniedziałek grecki serwis IN.gr poinformował, że dwóch Czechów pracujących nad grą ArmA III w studiu Bohemia Interactive zostało aresztowanych na wyspie Lemnos. Mieli oni posiadać przy sobie aparaty fotograficzne ze zdjęciami i nagraniami instalacji wojskowych. Wiadomość o zatrzymaniu pracowników firmy potwierdził jej szef – Marek Spanel – na oficjalnym forum.

Dwóch twórców gry ArmA III aresztowanych w Grecji pod zarzutem szpiegostwa. Grozi im 20 lat więzienia [aktualizacja] - ilustracja #1
Screen z gry ArmA III

Zatrzymani pracownicy Bohemia Interactive, w wieku 28 i 33 lat, zostali już zapewne przewiezieni na wyspę Lesbos, gdzie prawdopodobnie usłyszą stawiane im zarzuty za szpiegostwo. Grozi im 20 lat pozbawienia wolności. Według producenta ArmA III, Jana Kunta, do zatrzymania mogły doprowadzić nienajlepsze relacje z władzami wyspy Lemnos, które patrzyły krzywym okiem na działania pracowników czeskiego studia. W przeszłości udali się tam oni, aby zrobić zdjęcia flory i fauny. Według Kunta, wszelkie zebrane wówczas zdjęcia i dane są dostępne publicznie, choćby w serwisie Google Maps, i nie stanowią tajemnicy wojskowej.

Wczoraj studio Bohemia Interactive wydało specjalne oświadczenie. Marek Spanel potwierdza, że zatrzymanie miało miejsce, a zarazem podkreśla, iż czeska firma „zawsze tworzyła gry w oparciu o publicznie dostępne informacje”. Ma także nadzieję, że sytuacja wynikła z „niezrozumienia pasji [obu twórców], jaką jest projektowanie i tworzenie gier”. Z kolei dzisiaj podano do wiadomości, iż obaj pracownicy byli w Grecji na wakacjach i wizyta na Lemnos nie miała związku z pracami nad grą ArmA III.

Gwoli ścisłości, akcja trzeciej odsłony serii realistycznych strzelanek taktycznych, której premiera zapowiadana jest na 2013 rok na PC, ma rozgrywać się na wyspach Lemnos i Agios Efstratios. Jeszcze nie wiadomo, czy i jak zatrzymanie pracowników Bohemia Interactive wpłynie na postęp prac nad tytułem.

Uaktualnienie

Serwis Eurogamer dotarł do ciekawego wątku na forum gry ArmA III. Został on zamieszczony w sierpniu przez greckiego fana serii. Ostrzegał on pracowników studia Bohemia Interactive przed możliwymi konsekwencjami nielegalnego robienia zdjęć i nagrań instalacji wojskowych na wyspie Lemnos. W odpowiedzi moderator dał mu do zrozumienia, że „to nie jego sprawa”, a zespół czeskiego dewelopera „na pewno był widziany w okolicach bazy i nie strzelano do nich, ani nie aresztowano, więc najwyraźniej można tam robić zdjęcia”.