Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 listopada 2016, 11:20

autor: Arantasar

Crytek w tarapatach finansowych?

Według osób podających się za pracowników studia Crytek Frankfurt, firma od pół roku zalega z wypłatami. Zatrudnieni nie są jednocześnie informowani o przyczynach takiego stanu rzeczy ani o tym, kiedy spółka odzyska płynność finansową. Sytuacja przypomina zdarzenia z 2014 roku, kiedy twórcy silnika CryEngine również znaleźli się w tarapatach finansowych.

W sieci pojawiły się informacje sugerujące, że niemiecka spółka Crytek znalazła się w tarapatach finansowych. Według doniesień ze strony osób podających się za pracowników studia Crytek Frankfurt (główna siedziba koncernu), firma od pół roku zalega z wypłatami.

Crytek w kryzysie? - Crytek w tarapatach finansowych? - wiadomość - 2016-11-03
Crytek w kryzysie?

Szwankuje również komunikacja między szczeblem zarządzającym a pracownikami. Zatrudnieni skarżą się, że nie dostają wcześniejszych powiadomień o opóźnieniach ze strony kierownictwa lub zarządu. Dotyka ich także brak wyjaśnień, czy przeprosin oraz ciągłe zapewniania, że „to już ostatni raz”. Informacje pochodzą z serwisu Glassdoor, zbierającego opinie o pracodawcach i warunkach panujących w konkretnych zakładach pracy.

Podobna sytuacja miała miejsce w 2014 roku. Informowaliśmy wówczas o problemach finansowych studia Crytek, które miały być spowodowane głęboką transformacją spółki na szczeblu finansowym, strategicznym i organizacyjnym. Do utraty płynności finansowej doprowadził przede wszystkim zbyt duży nacisk na produkcje typu free-to-play i przeszacowanie dochodów płynących z mikropłatności. Sprawa zakończyła się wówczas sprzedażą praw do marki Homefront oraz oddziału Crytek UK. Studio Crytek podźwignęło się z kryzysu także dzięki bardzo korzystnej – opiewającej na blisko 70 milionów dolarów – umowie z firmą Amazon. W jej następstwie amerykański koncern opracował darmowy silnik graficzny Lumberyard, oparty na CryEngine.

Crytek GmbH (wcześniej Crytek Studios GmbH & Co KG) to niemieckie studio specjalizujące się w produkcji gier komputerowych oraz rozwijaniu i licencjonowaniu własnego silnika graficznego CryEngine. Firma została założona w 1999 roku przez trzech braci pochodzących z Turcji. Najbardziej znane produkcje niemieckiego zespołu to seria Crysis oraz pierwsza odsłona cyklu Far Cry. Jeszcze przed wakacjami studio Crytek wydało poświęconą sportom ekstremalnym grę zręcznościową The Climb, przeznaczoną na urządzenia rzeczywistości wirtualnej. 8 listopada na rynek trafi tworzona z myślą o PlayStation VR eksploracyjna przygodówka Robinson: The Journey. Obecnie deweloperzy pracują nad darmową strzelanką kooperacyjną – Hunt: Horrors of the Gilded Age.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.