Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 września 2018, 14:33

autor: Maiman

Cenzurę czatu w Battlefield 5 można wyłączyć

Felerny filtr czatu w grze Battlefield 5 – który cenzurował słowa tak obraźliwe, jak i neutralne – będzie można wyłączyć w pełnej wersji produkcji. Nie oznacza to jednak, że na dobre zniknie z tytułu.

Wytaczanie ciężkich dział przeciwko mowie nienawiści ostatecznie okazało się zbyt pospieszne. - Cenzurę czatu w Battlefield 5 można wyłączyć - wiadomość - 2018-09-23
Wytaczanie ciężkich dział przeciwko mowie nienawiści ostatecznie okazało się zbyt pospieszne.

Osławioną automatyczną cenzurę słów obraźliwych w Battlefieldzie V będzie można wyłączyć w pełnej wersji gry – potwierdził na Twitterze David Sirland, jeden z producentów tytułu. Decyzję podjęto w oparciu o krytyczne komentarze ze strony graczy, którzy zarzucali deweloperowi – studiu DICE – że zautomatyzowany system był zbyt czuły i nielogiczny, przez co cenzurował nawet słowa nienacechowane emocjonalnie i nieobelżywe. Warto zaznaczyć, że filtr nie zniknie z gry całkowicie ani nie będzie wyłączony domyślnie. To dany użytkownik zdecyduje, czy chce go używać, czy nie.

Sirland potwierdza możliwość wyłączenia czatowego filtra.
Sirland potwierdza możliwość wyłączenia czatowego filtra.

Battlefieldowska blokada niektórych wyrazów i określeń ściągnęła na siebie uwagę podczas trwającej na początku września otwartej bety produkcji. O ile samą ideę filtrowania słów obraźliwych można uznać za chlubną i pozytywnie wpływającą na poziom kultury panującej na serwerach, tak tutaj system sprawdzał się w najlepszym wypadku przeciętnie. Obok określeń nacechowanych skrajnie negatywnie – pokroju „nigger” („czarnuch”) czy „faggot” („pedał”) – blokował bowiem również słowa i kombinacje takie jak „white man” („biały człowiek”), „DLC”,„Titanfall” czy „nazi” („nazista”).

Okazało się, że za nielogicznym schematem działania filtra stał algorytm. Bot-cenzor korzystał ze słowniczka, który podsunęła mu sztuczna inteligencja. Wcześniej ta sama sztuczna inteligencja „uczyła się” rozpoznawania określeń obraźliwych w innych wieloosobowych grach EA. Sirland twierdzi, że nie wie, jak dokładnie działał cały system kolekcjonowania poszczególnych wyrazów. Gracze w trakcie otwartej bety przekonali się natomiast, że – delikatnie ujmując – mógł sprawdzić się lepiej i bez wątpienia ma jeszcze trochę testów przed sobą.

Gdy znika filtr, do gry wracają „naziści”. - Cenzurę czatu w Battlefield 5 można wyłączyć - wiadomość - 2018-09-23
Gdy znika filtr, do gry wracają „naziści”.

Jeśli chodzi o wysłuchiwanie próśb fanów, DICE na tym nie poprzestaje. Ostatnio – zebrawszy do kupy uwagi graczy i prześledziwszy statystyki z bety – twórcy wyjawili listę zmian, które mają zamiar wprowadzić do finalnej wersji produkcji. Studio wycofało się również z implementacji nietypowych opcji modyfikacji postaci, krytykowanych głównie za to, że nie przystawały do drugowojennych realiów. O ostatecznym kształcie Battlefielda V przekonamy się 20 listopada 2018 roku – wówczas gra zadebiutuje na PC, PlayStation 4 i Xboksie One.