Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 16 lipca 2014, 17:03

autor: Góral

Call of Duty: Black Ops II - Manuel Noriega, były dyktator Panamy, pozywa Activision

Manuel Noriega, były dyktator Panamy, pozwał koncern Activision o bezprawne wykorzystanie jego wizerunku w grze Call of Duty: Black Ops II z 2012 roku. Zarzuca on wydawcy przedstawienie jego postaci w złym świetle, by zwiększyć popularność tytułu.

Porównanie Manuela Noriegi w rzeczywistości i w grze. Źródł: IBTimes / Reuters / Activision - Call of Duty: Black Ops II - Manuel Noriega, były dyktator Panamy, pozywa Activision - wiadomość - 2014-07-16
Porównanie Manuela Noriegi w rzeczywistości i w grze. Źródł: IBTimes / Reuters / Activision

Kilkanaście dni temu amerykańska gwiazda Lindsay Lohan pozwała twórców gry Grand Theft Auto V za bezprawne wykorzystanie jej wizerunku w ostatnim hicie studia Rockstar. To jednak nie koniec tego typu wieści w tym miesiącu, gdyż Manuel Noriega, były dyktator Panamy, postanowił zrobić to samo, tylko w przypadku koncernu Activision, który został oskarżony o wykorzystanie jego postaci bez żadnej zgody w strzelance FPP Call of Duty: Black Ops II. Fragment z misji, w której pojawia się Noriega (w grze bohaterowie mówią na niego False Profit), obejrzycie poniżej. Poszkodowany stwierdził także, że firma przedstawiła go jako „porywacza, mordercę i wroga publicznego” w celu zwiększenia popularności tytułu i teraz domaga się od niej nie tylko zadośćuczynienia moralnego, ale także odszkodowania finansowego.

Co ciekawe, takie przedstawienie dyktatora w grze nie jest zupełnie bezpodstawne i zmyślone, gdyż Noriega został swego czasu oskarżony przez rząd Stanów Zjednoczonych o łamanie praw człowieka, fałszowanie wyborów, handel narkotykami i inne przestępstwa. Mało tego, przez szereg lat współpracował on z CIA i dopiero po przeciwstawieniu się amerykańskiej agencji został strącony ze swojego stołka.

Call of Duty: Black Ops II - Manuel Noriega, były dyktator Panamy, pozywa Activision - ilustracja #2Call of Duty: Black Ops II to jedna z odsłon słynnej serii gier FPS produkowanych przez wewnętrzne studia firmy Activision. Tytuł ukazał się na PlayStation 3, Xbox 360, Wii U i komputerach PC w listopadzie 2012 roku i po kilkunastu dniach od momentu premiery wygenerował przychód na poziomie miliarda dolarów.