Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lipca 2023, 10:22

Długość Baldur's Gate 3 na tle innych gier RPG; sprawdziliśmy, jak wypada trójka

Baldur's Gate 3 nieco się rozrosło od premiery we wczesnym dostępie. Jeśli wierzyć informacjom twórców, może to być jedno z najdłuższych klasycznych RPG na rynku.

Źródło fot. Larian Studios.
i

Twórcy Baldur’s Gate III mieli mocno zapędzić się z rozwojem projektu i w efekcie będziemy musieli poświęcić sporo czasu na zgłębienie tajemnic gry. Nasuwa się tylko pytanie: czy 75-100 godzin potrzebne na ukończenie trzeciego Baldur’s Gate to rzeczywiście tak dużo na tle innych klasycznych gier RPG?

Baldur’s Gate 3 a obietnice Larian Studios

Najprostszym sposobem na sprawdzenie tego jest porównanie czasu potrzebnego na ukończenie gry – tak jednorazowe, jak i z poznaniem wszystkich jej sekretów. W tym celu posłużymy się statystykami zebranym w serwisie HowLongToBeat.

Jest tylko jedno „ale”: w przypadku BG 3 na razie mamy tylko szacunki twórców. Oczywiście deweloperzy zwykle mają dobre pojęcie o długości swoich tytułów, ale też zdarza im się nie doceniać graczy (niekoniecznie pozytywnie).

  1. Dla przykładu: Techland miał rację co do czasu potrzebnego na ukończenie Dying Light 2 Stay Human: około 20 godzin (średnia według serwisu HowLongToBeat: 24 godziny).
  2. Jednakże w przypadku tzw. „calaka” (czyli poznania całej zawartości gry) twórcy chybili z 80 godzinami, niezależnie od interpretacji. Średnia z HLTB dla całkowitego ukończenia DL 2 to 100 godzin, a „tylko” ok. 49 godzin potrzeba na dotarcie do zakończenia przy wypełnieniu wszystkich misji pobocznych.

Ponadto wypada zauważyć, że statystyki serwisu HowLongtoBeat są oparte na dobrowolnych wpisach graczy. W przypadku niektórych gier nie podano zbyt wiele czasów, zwłaszcza w kontekście – bądźmy szczerzy – dość niszowego gatunku klasycznych RPG. W efekcie lepiej brać na te statystyki pewną poprawkę.

O kwestii „speedrunów” nie ma nawet co wspominać. Wystarczy wspomnieć, że w przypadku Fallouta najszybsi „sprinterzy” potrzebują mniej niż 6 minut na ukończenie gry (albo niecałą minutę, jeśli mowa o złym zakończeniu; via speedrun.com). Zresztą już na premierę Baldur’s Gate III we wczesnym dostępie graczom udało się przejść grę w 7 minut, a niewiele później ten rekord został pobity.

Dlatego też traktujcie ten tekst raczej jako ciekawostkę niż definitywne porównanie długości Baldur’s Gate III z innymi tytułami. Na to przyjdzie czas po wyjściu gry z wczesnego dostępu.

Baldur’s Gate 3 to RPG-owy maraton

Mając to wszystko na uwadze, oto jak wypada szacowana długość Baldur’s Gate III na tle serii oraz wybranych klasycznych gier RPG.

Tytuł gry

Średni czas potrzebny na ukończenie gry (any%) w godzinach

Średni czas potrzebny na całkowite ukończenie gry (Completionist) w godzinach

Baldur's Gate 3

~75-100

~200

Baldur's Gate 3 (Early Access)

23

78

Baldur's Gate: Enhanced Edition

30

97,5

Baldur's Gate 2: Enhanced Edition

44

144

Fallout 2

31

85

Divinity: Original Sin II

58

157

Pillars of Eternity 2: Deadfire

42,5 (Ultimate Edition: 46)

102,3 (Ultimate Edition: 143)

Wasteland 3

37

75

Pathfinder: Wrath of the Righteous

51,5

210

Solasta: Crown of the Magister

40

64

Czasy podane za serwisem HowLongtoBeat.com (z wyjątkiem pełnej wersji Baldur’s Gate III).

Kiedy zespół Larian Studios pierwszy raz wspomniał o długości BG 3 (jeszcze przed premierą we Wczesnym dostępie Steama), ukończenie głównego wątku miało zająć mniej więcej 40 godzin, a całej gry – około 100 godzin. Tym samym długość gry nie wyróżniałaby się zbytnio na tle poprzednich części serii i klasycznych RPG w ogóle.

Jednakże teraz trzecie Baldur’s Gate zapowiada się na mały maraton na tle konkurencji.

  1. Żadna z uwzględnionych gier nie wymaga więcej niż 60 godzin, by gracz zobaczył napisy końcowe, wliczając w to dwie pierwsze części Baldur’s Gate.
  2. Sporo z tych tytułów można tez „wymaksować” w mniej niż 100 godz., przy czym dwa wyjątki to kompletne wydania dwóch gier, które mają po trzy DLC: kontynuacji Pillars of Eternity oraz drugiego Pathfindera. Trzecim jest rozszerzony remaster Baldur’s Gate 2, również uwzględniający zawartość rozszerzenia, a do tego cztery nowe postacie z własnymi wątkami fabularnymi.
Długość Baldurs Gate 3 na tle innych gier RPG; sprawdziliśmy, jak wypada trójka - ilustracja #1

Porównanie średniego czasu potrzebnego na ukończenie wybranych RPG.Źródło: własne / HowLongtoBeat.com

Baldur’s Gate niczym Dungeons & Dragons

Zapewne znajdą się gracze, którzy widząc tak wielką różnicę spodziewają się, że twórcy po prostu przesadzili ze sztucznie „zapychającą” grę zawartością dodatkową. Być może tak jest, ale – pomijając nawet wspomnianą kwestię porównywania szacunków z faktycznymi statystykami – długość Baldur’s Gate 3 ma być przede wszystkim efektem dania graczom możliwości podejmowania prawdziwe znaczących decyzji zamiast jedynie „iluzji wyboru”.

Długość Baldurs Gate 3 na tle innych gier RPG; sprawdziliśmy, jak wypada trójka - ilustracja #2
Sześć lat i 400 osób – tyle potrzebowało Baldur’s Gate 3, by spełnić marzenia twórców. Źródło: Larian Studios.

Już rok temu Swen Vincke – prezes Larian Studios – wspomniał (via IGN), że BG 3 to projekt będący spełnieniem marzeń zespołu: RPG, które ma dać graczom (niemal) tyle samo swobody, co papierowe Dungeons & Dragons i inne „stołowe” gry fabularne. Nie było to łatwe zadanie i ostatecznie Larian musiało znacznie zwiększyć skalę projektu, a tym samym liczebność pracującego nad nim zespółu.

Na weryfikację obietnic twórców przyjdzie nam jeszcze poczekać. Baldur’s Gate III zadebiutuje 3 sierpnia na komputerach osobistych, a 6 września na konsoli PlayStation 5.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej