Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 lipca 2014, 11:07

autor: Draug

Areal – zawieszenie i restart zbiórki pieniędzy

Kickstarterowa zbiórka pieniędzy na grę Areal została nieoczekiwanie zawieszona. Jako przyczynę takiego działania administratorzy strony podają próbę oszustwa ze strony studia West Games, jednak zdaniem dewelopera Kickstarter uczynił to ze strachu przed kontrowersjami wokół gry. Twórcy gromadzą teraz fundusze od nowa przez własną stronę internetową.

Areal w skrócie:
  • Producent: West Games
  • Gatunek: FPS w realiach postapo
  • Platformy sprzętowe: PC, XOne, PS4, WiiU
  • Termin premiery: 2015?

Członkowie ukraińskiego studia West Games nie mają łatwego życia. Wydawać się mogło, że po tym, jak do zespołu dołączył główny projektant gry S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla, do sieci trafił gameplay z wczesnej wersji gry Areal i ostatecznie udało się osiągnąć cel minimalny zbiórki pieniędzy na wspomniany projekt, deweloper wreszcie zdobędzie zaufanie graczy i rozwinie skrzydła. Jednak to jeszcze nie koniec jego problemów – wczoraj serwis Kickstarter zawiesił gromadzenie funduszy na Areal. West Games natychmiast wydało oświadczenie na ten temat, tłumacząc, że stało się to bez ostrzeżenia i bez podania przyczyny. Zdaniem dewelopera, winę za taki stan rzeczy ponosi wojna informacyjna, jaka toczy się między Ukrainą a Rosją (rosyjscy użytkownicy Kickstartera podobno nawet grozili twórcom śmiercią), jak również zawiść ze strony innych ludzi dążących do wykreowania gry będącej duchowym spadkobiercą serii S.T.A.L.K.E.R., którzy jakoby robili co w ich mocy, aby Areal nigdy nie powstał. W końcu Kickstarter przestraszył się kontrowersji, jakie wyrosły wokół omawianej gry, i dlatego zawiesił gromadzenie funduszy na nią, twierdzi West Games.

Czy studiu West Games uda się zebrać 50 tysięcy dolarów na Areal jeszcze raz? - Areal – zawieszenie i restart zbiórki pieniędzy - wiadomość - 2014-07-23
Czy studiu West Games uda się zebrać 50 tysięcy dolarów na Areal jeszcze raz?

A jakie jest stanowisko samego serwisu crowdfundingowego? Jako główną przyczynę podjętego działania administratorzy Kickstartera wskazali dokonanie przez producenta wpłaty na rzecz własnej zbiórki. Być może stąd wzięły się tajemnicze 23 tysiące dolarów, którymi wsparto projekt w ciągu dwóch dni przed osiągnięciem celu minimalnego.

Niemniej, zaistniała sytuacja nie oznacza, że szanse na dokończenie projektu zostały pogrzebane. Twórcy dokonali restartu zbiórki i gromadzą pieniądze od nowa, tym razem za pośrednictwem własnej strony internetowej. Minimalny cel (50 tysięcy dolarów) i nagrody za poszczególne kwoty dofinansowania projektu pozostały takie same – jedyne, co się zmieniło, to adres zbiórki.

Na koniec przypomnijmy, że premiera Areal była wstępnie zaplanowana na drugą połowę 2015 roku. Eksplorować świat po apokalipsie, walczyć z mutantami i unikać anomalii mają posiadacze komputerów osobistych oraz konsol Xbox One, PlayStation 4 i Wii U.