Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 czerwca 2014, 13:20

Areal - "duchowi spadkobiercy S.T.A.L.K.E.R.-a" oszustami?

Areal, fundowana przez Kickstartera post-apokaliptyczna gra akcji, która w przeciągu doby zebrała ponad 20 tysięcy dolarów, może być oszustwem. Byli pracownicy GSC Game World już zapewnili, że twórcy tej produkcji nie są związani ze S.T.A.L.K.E.R.-em, a część grafik na stronie projektu pochodzi ze źródeł zewnętrznych.

Seria S.T.A.L.K.E.R. dzięki swojemu klimatowi, fabule oraz wysokiemu poziomowi trudności była jednym z najciekawszych growych cyklów ubiegłej dekady. Nic więc dziwnego, że w niemal pięć lat od wydania ostatniej jej części pojawiają się studia, które samozwańczo mianują się „duchowymi spadkobiercami” ukraińskiej produkcji. Tego określenia używa również West Games – twórcy fundowanego przez Kickstarter Areal i „byli pracownicy” GSC Game World. Sporo wskazuje jednak na to, że za tytułem tym stoją oszuści.

Areal zebrał ponad 20 tysięcy dolarów w ciągu doby. - Areal - "duchowi spadkobiercy S.T.A.L.K.E.R.-a" oszustami? - wiadomość - 2014-06-25
Areal zebrał ponad 20 tysięcy dolarów w ciągu doby.

Zbiórka na Areal rozpoczęła się wczoraj i do tej pory zebrała już niemal połowę z ustalonej kwoty 50 tysięcy dolarów – głównie dzięki zapewnieniom o tym, że zespół składa się z doświadczonych programistów, w przeszłości zajmujących się właśnie S.T.A.L.K.E.R.-em. Ten sukces przyciągnął uwagę innego studia, pracującego nad Survarium - MMOFPS-em w podobnych, postapokaliptycznych klimatach. Przedstawiciele Vostok Games na swoim forum stwierdzili, że członkowie West Games to oszuści, którzy nigdy nie pracowali nad żadną produkcją GSC Game World, zaś cała sprawa już trafiła pod lupę prawników.

Twórcy Survarium to akurat wyjątkowo wiarygodne źródło – wszak zespół Vostok Games sam składa się w dużej mierze z ekipy odpowiedzialnej właśnie za S.T.A.L.K.E.R.-a. Jeśli jednak nadal nie bylibyście przekonani, że cała sprawa jest co najmniej podejrzana – jeden z użytkowników wspomnianego wcześniej forum znalazł na stronie Areal grafiki koncepcyjne, w rzeczywistości pochodzą z oficjalnej strony Wiki, poświęconej serii S.T.A.L.K.E.R.. Pewne elementy zostały także skopiowane z takich źródeł jak okładka książki Siergieja Tarmasheva. Ponadto zwiastun, widziany na stronie projektu na Kickstarterze, także został zmontowany z opublikowanych wcześniej materiałów.

Powyższa grafika bliźniaczo przypomina okładkę pewnej książki. - Areal - "duchowi spadkobiercy S.T.A.L.K.E.R.-a" oszustami? - wiadomość - 2014-06-25
Powyższa grafika bliźniaczo przypomina okładkę pewnej książki.

Jeśli Vostok Games udowodni, że twórcy Areal to w rzeczywistości oszuści, West Games będzie grozić nie tylko natychmiastowe zakończenie ich zbiórki, ale i poważne prawne konsekwencje. Czyżby fani S.T.A.L.K.E.R.-a właśnie doczekali się własnej wersji Limbo of the Lost?

  1. Oficjalna strona internetowa Areal
  2. Areal na Kickstarterze