Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 11 sierpnia 2011, 11:21

autor: sathorn

Apple najbardziej wartościową spółką na świecie

Firma prowadzona przez Steve'a Jobsa budzi skrajne emocje od lat - od uwielbienia do pogardy. Ku uciesze fanów, a smutkowi krytyków Apple, firma stała się oficjalnie największą spółką na świecie, wyprzedzając giganta paliwowego - ExxonMobil.

Stało się. Znana wszystkim firma Apple jest najbardziej wartościowym przedsiębiorstwem na świecie. 10 sierpnia 2011 roku wyprzedziła ona swojego wieloletniego rywala – giganta paliwowego ExxonMobil.

Apple najbardziej wartościową spółką na świecie - ilustracja #1

Wartość rynkowa spółki obliczana jest poprzez pomnożenie przez siebie liczby akcji będących w obrocie oraz ich ceny. Apple i ExxonMobil wyceniane były w ciągu ostatnich dni na około 350 miliardów dolarów. Obecnie przewaga firmy Steve’a Jobsa to 6,3 miliarda dolarów. Nie zanosi się więc na to, żeby Apple straciło pozycję lidera. Tym bardziej, że ExxonMobil od kilku lat traci systematycznie na wartości. Dla porównania wartość rynkowa Microsoftu to ok. 214 miliardów dolarów, a Google – 185 miliardów dolarów.

Silna pozycja Apple nie dziwi. Sukces ich najnowszych produktów – iPhone’a i iPada - przerósł wszelkie oczekiwania. Nie trzeba wspominać także o silnej pozycji starszych produktów firmy – iPodach, MacBookach i iMacach. Wydawać się może, że wszystko na czym znajduje się słynne logo z jabłuszkiem zamienia się w złoto. Ogromny dochód firmie Steve’a Jobsa przynosi także AppStore, platforma dystrybucji drogą cyfrową oprogramowania i gier, przeznaczonych na urządzenia wyposażone w system iOS.

Wielkimi krokami zbliżają się premiery nowych wersji iPhone’a i iPada. Z pewnością wartość firmy wzrośnie w niedługim czasie. Już teraz można usłyszeć, że Apple jest źle wycenione i może być warte nawet bilion dolarów.

Apple najbardziej wartościową spółką na świecie - ilustracja #2