Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 9 grudnia 2015, 16:08

Age of Empires: World Domination - więcej informacji o nowej odsłonie serii

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych dniach otrzymamy możliwość zagrania w nową, mobilną odsłonę strategicznej serii Age of Empires. Produkcja studia KLab Global - Age of Empires: World Domination - zmierza na Androida i iOS, a w późniejszym czasie także na smartfony z Windows Phone.

Age of Empires to jedna z najbardziej zasłużonych marek pecetowych. Niestety, niedługo po wydaniu części trzeciej (2005 rok) strategiczny cykl zaczął rozmieniać się na drobne. W 2014 roku czarę goryczy przelała udostępniona na PC-tach i smartfonach z systemem Windows Phone Age of Empires: Castle Siege – odsłona inspirowana mobilnymi hitami pokroju Clash of Clans. Czy najnowszej części, zatytułowanej Age of Empires: World Domination, uda się ocieplić wizerunek serii?

Age of Empires: World Domination to niemalże klasyczny RTS przeznaczony na urządzenia mobilne z systemami Android oraz iOS (w planach jest również odsłona dla Windowsa Phone). Za produkcję odpowiada singapurskie studio KLab Global, mające w dorobku m.in. RPG-a Lord of the Dragons. Tytuł korzysta z modelu darmowego z mikropłatnościami i jest dostępny w wybranych krajach w ramach tzw. soft-launchu. Na premierę ogólnoświatową nie powinniśmy jednak czekać zbyt długo.

W grze przejmujemy kontrolę nad jedną z wielkich, historycznych cywilizacji, rozwijamy jej potęgę i dążymy do przejęcia kontroli nad średniowiecznym światem. Obecnie Age of Empires: World Domination oferuje możliwość przejęcia kontroli nad ośmioma nacjami, w tym Celtami, Brytami, Wikingami, Japończykami, Chińczykami, Frankami, Saracenami oraz Hunami. Każde ze stronnictw otrzymało własne budynki, drzewka rozwoju technologicznego oraz jednostki. Do tych ostatnich zaliczają się nie tylko zwykli wojacy, ale też historyczni bohaterowie, których w grze jest ponad setka (m.in. Król Artur, Knut Wielki, Joanna d’Arc, Nobunaga Oda, Cao Cao czy Attyla).

Age of Empires: World Domination to w dużej mierze tradycyjny reprezentant gatunku RTS. Podczas bitew gracz korzysta z rozbudowanego systemu dowodzenia, umożliwiającego sterowanie całą armią, jak i poszczególnymi oddziałami w czasie rzeczywistym. Nie brakuje tu typowych dla gier strategicznych rozwiązań, pokroju mgły wojny, choć zmagania toczą się na mniejszą skalę, aniżeli w pecetowych odsłonach serii. Ponadto zawarte w grze mechanizmy pozwalają błyskawicznie dostosowywać taktykę do zmian, jakie zachodzą na polu bitwy. Fanów klasycznych strategii ucieszy też wiadomość, że ważną rolę w grze odgrywa system zarządzania surowcami – za jego sprawą nie tylko rozbudowujemy królestwo, ale też szkolimy i wysyłamy w bój wojaków.

Istotnym elementem gry jest mechanika rozwoju królestwa. Proces ten sprowadza się nie tylko do stawiania kolejnych budynków i struktur, mogących wpłynąć pozytywnie na potęgę naszej armii, ale przede wszystkim do progresu technologicznego, odbywającego się w ramach jednego z kilku udostępnionych drzewek. Co ciekawe, gracz nie musi trzymać się sztywno jednego z kierunków rozwoju, gdyż może dowolnie mieszać osiągnięcia rozmaitych kultur, kreując w ten sposób swoje własne wyobrażenie o potężnej, samowystarczalnej cywilizacji.