Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gry wieloosobowe wykorzystujące wspólny ekran PC 16

W przypadku wspólnego ekranu gracze nie łączą się z siecią – lokalną ani internetową – bo rozgrywka toczy się na jednej konsoli czy komputerze. Dwoje lub więcej graczy bierze udział w zabawie równocześnie, lecz ekran nie zostaje podzielony – wszystkie kontrolowane przez graczy postacie (bądź pojazdy czy cokolwiek innego) są widoczne w oknie gry. Ta forma multiplayera występuje najczęściej w bijatykach, platformówkach (np. seria LEGO), symulatorach sportowych i kooperacyjnych grach akcji z widokiem izometrycznym.

London Racer: Police Madness
London Racer: Police Madness

Wyścigi 28 października 2005

London Racer Police Madness jest kolejnym przedstawicielem serii niskobudżetowych i zarazem obdarzonych typowo arcade’owym modelem jazdy wyścigów samochodowych.

PC

Archon Ultra
Archon Ultra

Strategiczne 12 września 1994

Nowa edycja gry strategicznej z 1983 roku, pt. Archon: The Light and the Dark. Twórcy ulepszyli grafikę i oprawę dźwiękową. W kwestii zasad rozgrywki Archon Ultra niczym nie różni się od poprzednika.

PC

The Simpsons: Arcade Game
The Simpsons: Arcade Game

Zręcznościowe 1 grudnia 1991

The Simpsons: Arcade Game to klasyczna bijatyka chodzona w prawo, bazująca na kanwie popularnego serialu animowanego. Celem zabawy jest uratowanie najmłodszej członkini rodziny Simpsonów – Maggie, która została porwana przez Waylona Smithersa, po tym jak przypadkowo połknęła diament zrabowany u jubilera.

PC

Micro Machines 2: Turbo Tournament
Micro Machines 2: Turbo Tournament

Wyścigi 31 grudnia 1995

Kontynuacja szalonej gry wyścigowej, umożliwiająca rywalizację miniaturowymi samochodami na trasach umiejscowionych w tak pospolitych miejscach, jak stół, biurko czy posadzka. W tej części gry pojawiają się nowe pojazdy, takie jak helikopter czy poduszkowiec oraz cała masa etapów ulokowanych w zupełnie nowych sceneriach.

PC

Just Shapes & Beats
Just Shapes & Beats

Zręcznościowe 1 czerwca 2018

Oryginalna gra muzyczna od niezależnego studia Berzerk, wzorowana na klasycznych tytułach shoot’em up. Zadaniem graczy jest doprowadzenie kierowanego przez nich kształtu do końca poziomu, w czym przeszkadzają liczne figury geometryczne pojawiające się zgodnie z rytmem muzyki.

PC

Gotcha Racing 2nd
Gotcha Racing 2nd

Wyścigi 18 lipca 2018

Druga odsłona cyklu gier wyścigowych, tworzonych przez studio Arc System Works. W Gotcha Racing 2nd naszym głównym celem jest zwycięstwo w prestiżowych mistrzostwach Grand Prix; tytuł oferuje jednak szeroki zakres trybów rozgrywki, opracowanych tak z myślą o samotnikach, jak i o graczach preferujących zabawę w trybie multiplayer.

PC

Rad Rodgers
Rad Rodgers

Zręcznościowe 1 grudnia 2016

Klasyczna gra platformowa, opracowana przez niezależne studio Slipgate. Tytuł ma za sobą udaną kampanię crowdfundingową w serwisie Kickstarter, a nawiązanie przez twórców współpracy z firmą THQ Nordic pozwoliło na produkcję jego konsolowych portów. Gracz wciela się w tytułowego, dwunastoletniego chłopca, który został wciągnięty do alternatywnej rzeczywistości i stał się bohaterem własnej gry. W przygodzie towarzyszy mu ożywiona, stara konsola przedstawiająca się jako Dusty. W Rad Rodgers akcja prezentowana jest z boku, a rozgrywka polega na przemierzaniu siedmiu różnorodnych światów i walce z hordami przeciwników – w trakcie starć z oponentami robimy użytek z rozbudowanego arsenału broni palnej. Dodatkowym urozmaiceniem są wycieczki do innego wymiaru (tak zwanego Pixelverse), gdzie model zabawy ulega drastycznej zmianie. Całość okraszono przyjemną dla oka, kreskówkową oprawą graficzną, a zmaganiom towarzyszy elektroniczny soundtrack skomponowany przez Andrew Hulshulta.

PC

Riverbond
Riverbond

RPG 9 czerwca 2019

Gra RPG typu hack-and-slash od niezależnego studia Cococucumber (twórcy Planet of the Eyes). W Riverbond wcielamy się w śmiałków przemierzających niebezpieczne krainy w poszukiwaniu przygód i łupów. Produkcja oferuje zręcznościową rozgrywkę inspirowaną takimi tytułami jak Bastion, Castle Crashers i The Legend of Zelda, którą obserwujemy w rzucie izometrycznym. Głównym celem jest eksploracja oraz walka. Wykorzystujemy w niej broń palną, białą, a także gadżety znajdowane na polu walki, np. wybuchające beczki. Poszczególne lokacje zbudowane są z wokseli, co umożliwia destrukcję niektórych elementów otoczenia, np. filarów. Projekt, choć oferuje tryb single player, nastawiony jest głównie na zabawę w ramach lokalnego co-opa, w którym maksymalnie czterech graczy razem przemierza poszczególne lokacje. Riverbond powstało dzięki popularnej technologii Unity, znanej m.in. z polskiej strzelanki logicznej SUPERHOT czy kosmicznej strategii Endless Space 2.

PC

Tower 57
Tower 57

Akcji 16 listopada 2017

Powstała we współpracy studia Pixwerk z ekipą 11 bit Studios oldskulowa strzelanina 2D, wzorowana na klasycznych, 16-bitowych hitach pokroju serii Chaos Engine. Akcja gry Tower 57 osadzona została w wyniszczonym, dieselpunkowym świecie, gdzie gigantyczne wieże są jedynymi miejscami, w których przetrwała ludzka cywilizacja. Fabuła skupia się zaś na losach drużyny śmiałków, która postanawia zinfiltrować tytułową wieżę nr 57. Akcja gry ukazana została z kamery zawieszonej wysoko nad głowami bohaterów, a zabawa skupia się na walce z hordami wrogów, w której wykorzystujemy bogaty arsenał różnorodnego uzbrojenia. Podczas rozgrywki wcielamy się w jedną z siedmiu postaci, odznaczających się unikalnymi umiejętnościami oraz arsenałem środków zagłady. Całość zrealizowana została w konwencji typowego twin-stick shootera, charakteryzującego się niezwykle szybkim tempem rozgrywki oraz możliwością destrukcji elementów otoczenia. Opcję samotnej zabawy uzupełnia zaś tryb kooperacji.

PC

Kung Fu Panda: Showdown of Legendary Legends
Kung Fu Panda: Showdown of Legendary Legends

Bijatyki 17 listopada 2015

Trójwymiarowa bijatyka z elementami platformowymi, osadzona w uniwersum popularnego filmu animowanego i serialu TV Kung Fu Panda. W grze bierzemy udział w tytułowym Turnieju Legendarnych Legend, do którego zaproszono 20 najznamienitszych wojowników (plus 4 postaci ukryte). Rywalizacja może toczyć się na trzech rodzajach aren, które mogą nie tylko poruszać się i zmieniać swój kształt, ale także zaskakiwać rozmaitymi utrudnieniami.

PC

Timespinner
Timespinner

Akcji 25 września 2018

Zaliczana do gatunku metroidvania klasyczna, dwuwymiarowa platformówka autorstwa studia Lunar Ray Games, założonego przez byłego pracownika Microsoftu oraz Bungie Software. Fabuła Timespinner przenosi nas do fantastycznego uniwersum Erneah, wykreowanego przez autora jeszcze w czasach młodości. Podczas gry wcielamy się w postać młodej dziewczyny imieniem Lunais, której wioska pada ofiarą najeźdźców z innej planety. Podczas ucieczki matka bohaterki ginie, a ona sama zostaje wessana przez uszkodzony portal i przeniesiona do innego świata, gdzie zrozpaczona poprzysięga zemstę na oprawcach. W trakcie zabawy eksplorujemy kolejne lokacje, rozwiązując proste zagadki i walcząc z napotkanymi przeciwnikami, a w miarę postępów w grze zdobywamy nową broń i stopniowo ulepszamy zdolności bohaterki. Elementem wyróżniającym rozgrywkę jest moc manipulowania czasem, dzięki której Lunais może przenosić się w różne epoki, unikać wrogów i przedostawać się w pozornie niedostępne miejsca.

PC

Tricky Towers
Tricky Towers

Logiczne 2 sierpnia 2016

Przygotowana przez holenderskie studio WeirdBeard gra logiczno-zręcznościowa, będąca rozwinięciem jego poprzedniej produkcji o nazwie 99 Bricks Wizard Academy. Gra Tricky Towers to kolejna wariacja na temat klasycznego Tetrisa, a zadaniem graczy jest tu układanie spadających z góry kolorowych klocków. Te jednak po dopasowaniu nie znikają, ale tworzą wieżę, a naszym celem jest zbudowanie możliwie jak najwyższej konstrukcji. Zadanie to utrudnia nam jednak czuwający nad całością, zaawansowany silnik fizyczny, za sprawą którego budowla może zacząć się przechylać, a nawet zawalić, gdy źle dobierzemy poszczególne elementy. Innowację stanowi też fakt, że gracze wcielają się w role czarodziejów i podczas rozgrywki mogą wykorzystywać rozmaite zaklęcia, działając na swoją korzyść lub utrudniając życie przeciwnikom. Całość przeznaczona jest głównie do zabawy w trybie multiplayer dla max. 4 osób, w którym wygrywa ten, czyja budowla przetrwa najdłużej.

PC

The Adventure Pals
The Adventure Pals

Zręcznościowe 3 kwietnia 2018

Przygotowana z myślą o konsolach i PC, zabawna, dwuwymiarowa, przygodowa gra akcji, w której gracz wciela się w małego chłopca, któremu towarzyszą żyrafa oraz przyjaciel–kamień. Produkcja charakteryzuje się baśniową atmosferą i oferuje tryb lokalnej kooperacji.

PC

Vagante
Vagante

Zręcznościowe 22 lutego 2018

Osadzona w fantastycznym świecie, dwuwymiarowa platformówka z elementami roguelike, która charakteryzuje się dużą liczbą możliwości i różnorakich elementów rozgrywki, a także wysokim poziomem trudności.

PC

20XX
20XX

Zręcznościowe 16 sierpnia 2017

20XX to dwuwymiarowa gra platformowa w stylu starych odsłon serii Mega Man. Tytuł wyróżnia się od konkurencji m.in. systemem permanentnej śmierci i losowo generowanymi poziomami. Gra jest dziełem małego studia Batterystaple Games.

PC

Fighting EX Layer
Fighting EX Layer

Bijatyki 30 listopada 2018

Fighting EX Layer to bijatyka stanowiąca rozwinięcie pomysłów z serii Street Fighter EX i zawierająca wiele postaci z tego cyklu. Grafika wykonana została w pełnym 3D, ale mechanika jest dwuwymiarowa. Zabawę urozmaica system Gougi, w ramach którego dobieramy pięć przydatnych efektów z bazy kilkudziesięciu.

PC

The Typing of The Dead: Overkill
The Typing of The Dead: Overkill

Akcji 29 października 2013

Pecetowa wersja gry The House of The Dead: Overkill z konsoli Wii, w której zamiast pistoletu naszą bronią jest klawiatura a zabawa polega na jak najszybszym wpisywaniu pojawiających się na ekranie słów. Gra jest kontynuacją popularnej – zwłaszcza na automatach serii rail-shooterów SEGI, polegającej na eliminowaniu zastępów zombie.

PC

Abyss Odyssey
Abyss Odyssey

Zręcznościowe 15 lipca 2014

Osadzona w realiach fantasy side-scrollowa platformówka, za której powstanie odpowiada chilijskie studio ACE Team, mające na swoim koncie m.in. Zeno Clash i Rock of Ages. W grze wcielamy się w jednego z trzech bohaterów, różniących się indywidualnymi zdolnościami oraz preferowaną techniką walki i ruszamy na wyprawę w głąb tytułowej otchłani, aby pokonać zamieszkujące ją zło i dostąpić nagrody w postaci wiecznego życia. Kluczowym elementem rozgrywki jest walka oraz możliwość przejmowania dusz wrogów i wcielania się w nich podczas dalszej gry. Twórcy oddali do naszej dyspozycji spory wachlarz ciosów i umiejętności, a na naszej drodze stają zróżnicowani przeciwnicy, z których każdy wymaga nieco innej taktyki walki. Zarówno same poziomy, jak i rozmieszczenie poszczególnych przejść oraz handlarzy generowane jest losowo, co zapewnia niepowtarzalność każdej rozgrywki. Dodatkowym atutem gry jest oryginalny, artystyczny styl oprawy graficznej.

PC

The Patrician
The Patrician

Strategiczne 30 czerwca 1992

Strategia handlowa, której akcja rozgrywa się w późnym średniowieczu. Jako młody kupiec, reprezentujący jedno z 16 miast Ligi Hanzeatyckiej, rozwijamy własną sieć handlową w Północnej Europie, kupując i sprzedając rozmaite towary oraz dobra użytkowe. Musimy też dbać o bezpieczeństwo naszej floty, która narażona jest na ataki ze strony piratów.

PC

Mage Bros.
Mage Bros.

Zręcznościowe 2 sierpnia 2003

Platformowa gra zręcznościowa, w której wcielamy się w sympatycznie wyglądającego czarodzieja. Musi on przemierzyć cztery magiczne światy, pokonując przy tym licznych wrogów. Tytuł oferuje zabawę na 40 poziomach w trybie jednoosobowym i kooperacyjnym.

PC

Quizer
Quizer

Towarzyskie 6 grudnia 2011

Quizer jest edukacyjną grą towarzyską, w której uczestnicy zabawy odpowiadają na szereg pytań sprawdzających ich wiedzę ogólną, obejmującą dziedziny takie jak sport, historia czy kultura i sztuka. Za produkcję tytułu odpowiada polskie studio 3e games, dzięki czemu zagadnienia poruszane w testach są związane z kulturą i historią naszego kraju

PC

Lornsword Winter Chronicle
Lornsword Winter Chronicle

Strategiczne 23 października 2019

Hybryda strategii czasu rzeczywistego i gry akcji osadzona w realiach fantasy. Budujemy bazę, rekrutujemy oddziały i posyłamy je do walki z perspektywy bohatera, nad którym sprawujemy bezpośrednią kontrolę (w rzucie izometrycznym). Produkcja oferuje lokalny tryb kooperacyjny dla dwóch osób. Za jej stworzenie i wydanie odpowiada niezależne studio Tower Five.

PC

Super Monkey Ball: Banana Blitz HD
Super Monkey Ball: Banana Blitz HD

Zręcznościowe 11 grudnia 2019

Zremasterowana wersja wydanej w 2006 roku gry zręcznościowej, w której przejmujemy kontrolę nad małpką zamkniętą w przezroczystej kuli i mkniemy przez barwne etapy, zbierając rozrzucone po nich banany. Na tle pierwowzoru Super Monkey Ball: Banana Blitz HD wyróżnia się przede wszystkim za sprawą wyraźnie ładniejszej grafiki oraz dodatkowej minigry.

PC

Guilty Gear
Guilty Gear

Bijatyki 16 maja 2019

Dwuwymiarowa bijatyka, która oryginalnie wyszła na konsoli PlayStation 1, a po latach trafiła również na inne platformy. Guilty Gear zabiera nas w przyszłość, kiedy to opracowane przez ludzi ożywione bronie zwróciły się przeciwko swoim stwórcom; w trakcie zmagań bierzemy udział w turnieju, którego zwycięzca będzie musiał stawić czoła ich liderowi – Testamentowi.

PC