Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 sierpnia 2017, 17:26

autor: Krystian "Vergil" Pieniążek

Windows Mixed Reality – znamy ceny zestawów oraz pierwsze gry i aplikacje

Jesienią na rynku zestawów rzeczywistości wirtualnej zadebiutuje nowy gracz. Microsoft wystartuje bowiem z inicjatywą Windows Mixed Reality, w ramach której na sklepowych półkach wylądują gogle opracowane przez firmy Acer, Dell, Lenovo i HP. Na liście tytułów wspierających sprzęt widnieją m.in. Minecraft, SUPERHOT VR, ARK Park i tajemnicze Halo.

W marcu donosiliśmy Wam o tym, że na mocy współpracy zawartej przez firmy Acer i Microsoft ta pierwsza wyprodukuje gogle wirtualnej rzeczywistości, które będą kompatybilne z systemem Windows 10. Uruchomiona wówczas machina zwana Windows Mixed Reality nabiera tempa – gigant z Redmond ujawnił sporo ciekawostek na temat tego, czego możemy się spodziewać po jego wejściu na rynek zestawów rzeczywistości wirtualnej, które ma nastąpić jesienią bieżącego roku.

Trzeba przyznać, że akurat gogle Acera prezentują się tandetnie. Sprzęty stworzone przez pozostałych producentów wyglądają znacznie lepiej. - Windows Mixed Reality – znamy ceny zestawów oraz pierwsze gry i aplikacje - wiadomość - 2017-08-30
Trzeba przyznać, że akurat gogle Acera prezentują się tandetnie. Sprzęty stworzone przez pozostałych producentów wyglądają znacznie lepiej.

Zacznijmy od tego, że na sklepowych półkach wylądują gogle nie tylko od Acera, ale też od Della, Lenovo oraz HP. Ich ceny mają się wahać pomiędzy 299 dolarami za same gogle (a zatem około 1060 złotych) a 399 dolarami za gogle i dedykowane kontrolery ruchowe (co w przeliczeniu powinno zaowocować kwotą rzędu 1400 złotych). Co ciekawe, gigant z Redmond i współpracujący z nim producenci sprzętu stawiają nie tylko na możliwie najniższą cenę, ale i na wygodę użytkowania – gogle nie będą bowiem potrzebować dodatkowych modułów śledzących ich pozycję w przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku konkurencyjnego HTC Vive. Ponadto same kontrolery mają zostać wyposażone w więcej przycisków, aniżeli ma to miejsce w przypadku ich tajwańskiej konkurencji.

A tak prezentuje się wstępna lista gier, programów i usług, z jakich skorzystają posiadacze gogli Windows Mixed Reality – pojawiają się na niej również partnerzy, którzy udzielą wsparcia goglom sygnowanym logo giganta z Redmond. - Windows Mixed Reality – znamy ceny zestawów oraz pierwsze gry i aplikacje - wiadomość - 2017-08-30
A tak prezentuje się wstępna lista gier, programów i usług, z jakich skorzystają posiadacze gogli Windows Mixed Reality – pojawiają się na niej również partnerzy, którzy udzielą wsparcia goglom sygnowanym logo giganta z Redmond.

Nie od dzisiaj jednak wiadomo, że o sile każdego sprzętu decyduje przede wszystkim wsparcie w postaci odpowiedniego software'u. Wiele wskazuje na to, że Microsoft wytoczy ciężkie działa – na liście sześćdziesięciu siedmiu gier i aplikacji obsługujących Windows Mixed Reality pojawiają się bowiem między innymi: Arizona Sunshine, ARK Park, SUPERHOT VR czy choćby Obduction, a prawdziwą wisienką na torcie może się okazać Halo przygotowywane przez 343 Industries (nie wiadomo niestety, czy chodzi o zupełnie nową pozycję, czy też na przykład o specjalny port Halo 5: Guardians). Ponadto platforma ma być kompatybilna ze Steam VR, a swoje wsparcie zapowiedziało między innymi Sony Pictures, NextVR oraz Hulu.

Na koniec warto odnotować, że komputery kompatybilne z Windows Mixed Reality mamy kupić już za 499 dolarów (czyli niecałe 1800 złotych). Szkoda tylko, że wciąż nie znamy daty premiery wyżej wymienionych urządzeń – mimo wszystko jesień coraz bliżej, toteż osoby, które ostrzą sobie na nie zęby, raczej nie muszą zbroić się w cierpliwość. Tymczasem nie pozostaje nam nic innego, jak rzut okiem na oficjalny zwiastun: