Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 stycznia 2013, 15:39

autor: Ender

Steam Box z systemem Linux?

W trakcie jednej konferencji branżowych, inżynier pracujący w firmie Valve miał stwierdzić, że przygotowywane przez firmę zestawy komputerowe, określane potocznie jako Steam Box, będą korzystały z systemu Linux. Potwierdził przy tym, że pozostałe zespoły specjalistów Valve pracują nad szeregiem innowacyjnych technologii.

O przygotowywanych przez Valve zestawach komputerowych określanych potocznie jako Steam Box, mających konkurować o miejsce w domowym salonie z konsolami nowej generacji, pisaliśmy już w ubiegłym roku wielokrotnie. Plotki i spekulacje na ich temat wzbudzają spore emocje wśród specjalistów w branży oraz samych graczy. Na początku grudnia szef Vale, Gabe Newell, z okazji premiery trybu Steam Big Picture ogólnikowo potwierdził, że jego firma planuje sprzedawać własne dedykowane grom zestawy PC. Od tamtej pory jednak nie usłyszeliśmy żadnych konkretów.

Kolejne pogłoski związane z tematem przynosi niemiecki serwis Golem.de (artykuł wypatrzył użytkownik forum NeoGAF). Na branżowej konferencji, która odbyła się 29 grudnia, Ben Krasnov, jeden z inżynierów pracujących w Valve miał potwierdzić, że Steam Box korzystać będzie z Linuksa, a nie któreś z wersji Windowsa. Ponieważ Krasnov nie wypowiadał się oficjalnie, na razie należy brać te zapewnienia w duży nawias. Warto jednak dodać, że wsparcie dla konkurenta okienek posiada już steamowy klient. Choć znajduje się ono w fazie testów, firma przykłada do niego dużą wagę i prowadzi starania, aby w przyszłości jak najwięcej gier mogło z nim współpracować. Jest to zgodne ze strategią, którą w dość dosadny sposób Newell wyraził w lipcu, stwierdzając że Windows 8 jest katastrofą zagrażająca pecetowemu rynkowi gier.

Valve stara się zaistnieć w salonach graczy i rzuca rękawice tradycyjnym konsolom Sony, Microsoftu i Nintendo - Steam Box z systemem Linux? - wiadomość - 2013-01-06
Valve stara się zaistnieć w salonach graczy i rzuca rękawice tradycyjnym konsolom Sony, Microsoftu i Nintendo

Ben Krasnov mówił jednak nie tylko o Linuksie. Wspomniał także o wielu innych projektach, nad którymi głowią się inżynierowie z amerykańskiej firmy. Część z nich, podobnie jak Steam Box, może zostać zaprezentowana w tym roku. Nie wykluczone, że usłyszmy o nich na Game Developers Conference (marzec) lub na E3 2013 (czerwiec). Od jakiegoś czasu wiemy już, że w laboratoriach Valve powstają prototypy różnych interesujących urządzeń, między innymi, okularów VR czy nowych rodzajów kontrolerów. Firma dała zresztą jasno do zrozumienia, że brak innowacji w sprzęcie komputerowym, który możemy obserwować od wielu lat, jest frustrujący, ale daje równocześnie szansę na zaistnienie na rynku z zupełnie nowymi produktami.