Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 października 2016, 10:28

autor: Góral

PlayStation VR debiutuje na rynku wraz z pierwszymi grami

Od dziś w sklepach znajdziecie PlayStation VR - gogle rzeczywistości wirtualnej przeznaczone do zabawy na konsoli PlayStation 4. Wraz z nimi zadebiutowało także trochę gier, w tym Batman: Arkham VR, DriveClub VR i Until Dawn: Rush of Blood.

Dziś na rynku debiutuje PlayStation VR – gogle rzeczywistości wirtualnej od Sony Interactive Entertainment, przeznaczone do zabawy na konsoli PlayStation 4. W związku z tym przyszykowaliśmy krótki artykuł, w którym zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat urządzenia.

Co, gdzie, jak i za ile?

PlayStation VR to jedne z kilku dostępnych na rynku gogli VR. W odróżnieniu od Oculus Rifta i HTC Vive, sprzęt Sony jest mniej zaawansowany technicznie, ale za to tańszy. W pudełku z urządzeniem znajdują się douszne słuchawki stereo, przewód HDMI, kabel USB, zasilacz, złącze oraz moduł procesora. W zestawie brakuje kamery PlayStation, która jest wymagana do zabawy i należy dokupić ją osobno (kosztuje około 220 zł). Sterowanie odbywa się przy pomocy zwykłego DualShocka 4, ale chętni mogą też nabyć kontrolery ruchowe PlayStation Move. W polskich sklepach PlayStation VR kupicie za około 1770 zł.

Specyfikacja techniczna

PlayStation VR w skrócie:
  1. gogle rzeczywistości wirtualnej od Sony Interactive Entertainment;
  2. wymagają konsoli PlayStation 4 i kamery PlayStation;
  3. zadebiutowały dziś na rynku w cenie około 1770 zł;
  4. wraz z urządzeniem ukazała się spora paczka gier.

Sprzęt wyposażony został w mierzący 5,7 cala ekran OLED o rozdzielczości 1920 × 1080 RGB i częstotliwości odświeżania 120 Hz / 90 Hz (w zależności od gry lub aplikacji). Urządzenie zapewnia około 100 stopni pola widzenia. Gogle posiadają zintegrowany mikrofon, akcelerometr i żyroskop oraz złącza HDMI i USB. Oprócz tego w pudełku znajduje się moduł procesora odpowiadający za przetwarzanie dźwięku 3D, ekran społecznościowy (tryb odzwierciedlania, tryb oddzielania) oraz tryb kinowy.

PlayStation VR mierzy 187×185×277 mm bez największego wystającego elementu. Natomiast waga bez przewodu wynosi 610 g.

W Londynie PlayStation VR promowane jest m.in. przez taką oto instalację. W środku wielkich gogli znajdują się stanowiska z normalnymi egzemplarzami. - PlayStation VR debiutuje na rynku wraz z pierwszymi grami - wiadomość - 2016-10-14
W Londynie PlayStation VR promowane jest m.in. przez taką oto instalację. W środku wielkich gogli znajdują się stanowiska z normalnymi egzemplarzami.

Gry

Na premierę PlayStation VR przygotowano sporą paczkę gier, w tym:

Zawartość pudełka z PlayStation VR. - PlayStation VR debiutuje na rynku wraz z pierwszymi grami - wiadomość - 2016-10-14
Zawartość pudełka z PlayStation VR.

Problemy

U części osób „wejście” w wirtualne światy może okazać się nie do końca wygodne. Niewykluczone, że podczas zabawy będziecie się po prostu źle czuć, doświadczając po kilkunastu minutach rozgrywki mdłości, bólu brzucha itd. Z takimi problemami zmierzył się np. Matt Martin, redaktor serwisu VG24/7, który opisał swoje doznania w tym miejscu, przy okazji wymieniając kilka gier, pozwalających mu bawić się bez nieprzyjemnych dolegliwości.