Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 22 stycznia 2017, 11:46

autor: Adrian Werner

PlayStation 4 i Xbox One najszybciej sprzedającymi się konsolami ze swoich rodzin

Fani konsol mają powody do zadowolenia. Według danych firmy SuperData, PlayStation 4 jest najszybciej sprzedającą się platformą firmy Sony. Podobnie jest w przypadku Xboksa One.

Pod koniec poprzedniej generacji konsol można było usłyszeć opinie, że ten rynek powoli się kończy. Wielki sukces PlayStation 4 pokazał, że jest inaczej. Najlepiej ilustrują to dane udostępnione właśnie przez grupę analityczną SuperData Research. Okazuje się, że najnowsze konsole sprzedają się szybciej niż ich poprzednicy.

Nowe konsole radzą sobie doskonale. - PlayStation 4 i Xbox One najszybciej sprzedającymi się konsolami ze swoich rodzin - wiadomość - 2017-01-23
Nowe konsole radzą sobie doskonale.

Do tej pory PlayStation 4 rozeszło się w 55 mln egzemplarzy. To więcej niż PlayStation 2 w analogicznym momencie po premierze. Tym samym PS4 jest najszybciej sprzedającą się konsolą w historii firmy Sony.

Xbox One jest daleko w tyle za swoim rywalem, mogąc się pochwalić „jedynie” 26 mln sprzedanych egzemplarzy, ale liczba ta jest i tak wyższa niż 22,1 mln uzyskane w takim samym przedziale czasowym przez Xboksa 360.

PlayStation 2 pozostaje najpopularniejszą konsolą w historii, z 155 mln egzemplarzy sprzedanych do końca 2012 roku. Zobaczymy czy PlayStation 4 zdoła pobić ten rekord. - PlayStation 4 i Xbox One najszybciej sprzedającymi się konsolami ze swoich rodzin - wiadomość - 2017-01-23
PlayStation 2 pozostaje najpopularniejszą konsolą w historii, z 155 mln egzemplarzy sprzedanych do końca 2012 roku. Zobaczymy czy PlayStation 4 zdoła pobić ten rekord.

Oczywiście, populacja świata cały czas rośnie, a wiele biedniejszych krajów się bogaci, więc liczba potencjalnych graczy jest obecnie wyższa niż w czasach świetności PlayStation 2 i Xboksa 360. Dlatego rosnąca popularność konsol nie powinna być żadnym większym zaskoczeniem, ale dobrze jest uzyskać potwierdzenie tego w twardych danych, gdyż oznacza to, że rynek cały czas się rozwija i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłości miało to ulec zmianie.

Według SuperData Research doskonała sprzedaż wynika również z regularnego wydawania zestawów, w których do konsol dołączane są popularne produkcje. Ponadto analitycy podkreślają rosnącą rolę dystrybucji cyfrowej, zwiększającej atrakcyjność tych platform w oczach wielu osób. Przewidują, że gracze wydadzą w tym roku na zakup cyfrowych wersji gier konsolowych ponad 7,8 mld dolarów.

Warto dodać, że cały czas rosną również rynki gier pecetowych i mobilnych. Generalnie cała branża wydaje się przeżywać obecnie złoty okres. Wyjątkami są konsole przenośne oraz gry przeglądarkowe. Te dwie kategorie notują obecnie jedynie duże spadki i nie wydaje się, aby wkrótce miały się pozbierać.

  1. Oficjalna strona SuperData Research