Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 maja 2015, 17:30

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Oculus Rift - komercyjna wersja na początku 2016 roku

Chwila, kiedy zwykli gracze będą mogli sami sprawdzić, czym dokładnie jest technologia wirtualnej rzeczywistości, zbliża się coraz bardziej. Właśnie ujawniono przybliżoną datę premiery komercyjnej wersji Oculus Rift – pierwszych współczesnych gogli VR. Sprzęt ma trafić na rynek na początku przyszłego roku.

Ostateczny wygląd gogli Oculus Rift – od wewnątrz. - Oculus Rift - komercyjna wersja na początku 2016 roku - wiadomość - 2015-05-06
Ostateczny wygląd gogli Oculus Rift – od wewnątrz.

O goglach Oculus Rift powiedziano już wiele – pierwsze informacje o urządzeniu będącym współczesną próbą zawojowania rynku elektronicznej rozrywki technologią wirtualnej rzeczywistości pojawiły się w 2012 roku. Wtedy właśnie wystartowała zbiórka pieniędzy w serwisie Kickstarter, która zakończyła się ogromnym sukcesem – choć tworcy sprzętu na realizację swojego projektu potrzebowali 250 tysięcy dolarów, udało im się zgromadzić prawie 2,5 miliona dolarów. Od tamtej pory powstało wiele mniej lub bardziej udanych gier i aplikacji wykorzystujących VR. Nadal jednak zwykli gracze nie mogą własnoręcznie przetestować technologii, ale to się wkrótce zmieni. Producenci okularów ujawnili bowiem, że ich finalna, komercyjna wersja, powinna ukazać się w pierwszym kwartale 2016 roku.

Ostateczny wygląd gogli Oculus Rift – od zewnątrz. - Oculus Rift - komercyjna wersja na początku 2016 roku - wiadomość - 2015-05-06
Ostateczny wygląd gogli Oculus Rift – od zewnątrz.

Konkretna data premiery nie jest jednak znana, ale autorzy urządzenia obiecują, że więcej informacji na temat Oculus Rifta (w tym zapewne te dotyczące dokładnego terminu debiutu) zostanie ujawnionych w ciągu nadchodzących miesięcy (w przyszłym tygodniu pojawić mają się szczegóły dotyczące technikaliów). Jeszcze w tym roku twórcy rozpoczną przyjmowanie zamówień przedpremierowych, tajemnicą pozostaje jednak cena. Warto jednak przypomnieć, że drugi model deweloperski wyceniony został na 350 dolarów (1277 zł) – można więc spodziewać się, że za edycję konsumencką przyjdzie nam zapłacić nieco mniej. Same gogle zostaną zaprezentowane na tegorocznej edycji targów E3. Na razie możemy podziwiać grafiki pokazujące ostateczny wygląd sprzętu.