Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 stycznia 2018, 12:47

autor: Aquma

Księga Umarłych – imponujące demo nowej wersji silnika Unity

Zespół odpowiedzialny za tworzenie dem technologicznych dla silnika graficznego Unity zapowiedział Book of the Dead (pol. Księga Umarłych) – kolejną po Adam oraz Blacksmith aplikację prezentującą możliwości doskonalonego przez firmę engine’u.

Silnik Unity przeszedł daleką drogę w ostatnich latach. - Księga Umarłych – imponujące demo nowej wersji silnika Unity - wiadomość - 2018-01-18
Silnik Unity przeszedł daleką drogę w ostatnich latach.

Silnik Unity do niedawna był uważany za technologię wykorzystywaną głównie w produkcjach indie oraz grach mobilnych, która z konkurencją rywalizowała przede wszystkim na polach ceny oraz łatwości w obsłudze. Od pewnego czasu firma intensywnie rozwija jednak swój produkt, a ostatnie dema technologiczne (oraz tworzone na tym silniku tytuły, takie jak np. Escape from Tarkov) dowodzą, że Unity wcale nie ma się czego wstydzić w starciu z Unreal Engine 4 czy Frostbite 3. Book of the Dead – zapowiedziane właśnie, najnowsze interaktywne demo przygotowywane przez programistów odpowiedzialnych za Adam oraz Blacksmith, zachwyca jeszcze bardziej.

Tak imponujące efekty udało się osiągnąć dzięki tzw. SRP – Scriptable Renderer Pipeline (pol. skryptowalnej sekwencji renderowania). Technologia ta oddaje w ręce deweloperów znacznie więcej kontroli przy projektowaniu oprawy graficznej. Warto przy tym podkreślić, że wszystkie naturalne elementy otoczenia (drzewa, kamienie), które możemy zaobserwować na materiale filmowym są prawdziwymi obiektami, które zostały zeskanowane za pomocą techniki fotogrametrii (swego czasu z powodzeniem wykorzystywanej w polskich The Vanishing of Ethan Carter oraz Get Even). Ciekawe wrażenie robi też sposób poruszania się kamery – jest czasem niestabilna, chwieje się przy krokach. Całość przypomina trochę filmy typu „found footage”.

Na razie pozostaje nam zachwycać się zwiastunem. W swoich własnych domach (oczywiście na odpowiednio mocarnych pecetach) demo Księga Umarłych wypróbujemy jeszcze w tym roku.

  1. Book of the Dead – strona oficjalna