Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 września 2020, 10:15

autor: Aquma

GeForce RTX 3080 – testy wydajności, świat reaguje na zapowiedź

Wczorajsza zapowiedź kart graficznych z rodziny Ampere spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony internautów. Dzięki analizie serwisu Digital Foundry mamy też pierwsze informacje na temat wydajności układu GeForce RTX 3080.

GeForce RTX 3080 – testy wydajności, świat reaguje na zapowiedź - ilustracja #1
Ampere zapowiada się świetnie.

W SKRÓCIE:

  1. w grach sprawdzonych przez Digital Foundry GeForce RTX 3080 oferuje najczęściej wydajność o 70-80% wyższą od swojego poprzednika (RTX-a 2080);
  2. w benchmarku Borderlands 3 w rozdzielczości 4K RTX 3080 działał z prędkością 62 klatek animacji na sekundę;
  3. zapowiedź GPU z serii Ampere spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony społeczności graczy.

Redaktor serwisu Digital Foundry przez ostatnie kilka dni miał okazję testować jedną z nowych kart graficznych Nvidii – potężnego GeForce’a RTX 3080. Swoje wrażenia na temat tego układu zebrał w poniższym filmie. Z powodu ograniczeń narzuconych przez „zielonych” nie znajdziecie tam co prawda pełnoprawnych benchmarków, ale mamy procentowe porównanie z GPU poprzedniej generacji. W oparciu o udostępniane dane można też policzyć, że w Borderlands 3 GPU osiągnęło wynik 62 fps w rozdzielczości 4K.

GeForce RTX 3080 kontra GeForce RTX 2080

Z filmu wyłania się obraz naprawdę potężnej i przełomowej karty graficznej, która oferuje jeden z najwyższych przeskoków wydajności z generacji na generację w dziejach. W większości tytułów nowe GPU radzi sobie o 70-80% lepiej od swojego poprzednika – GeForce’a RTX 2080.

Przyrost wydajności jest szczególnie wyraźny wówczas, gdy gramy w produkcje intensywnie korzystające z ray tracingu – usprawniona architektura i zdecydowanie szybsze rdzenie RT radzą sobie dużo lepiej z takimi obliczeniami. Najlepiej ilustrują to przykłady Control oraz Quake’a II (oczywiście mowa o wersji korzystającej z path tracingu). Imponująco wypada też wydajność w Doom Eternal, w którym RTX 3080 jest czasem dwukrotnie szybszy niż jego poprzednik.

Karty graficzne Nvidia Ampere – odbiór w sieci

Podobnie optymistyczne są reakcje innych youtuberów, np. twórców kanału Linus Tech Tips, których zdaniem premiera Ampere może być prawdziwym przełomem – oczywiście pod warunkiem, że przedstawione wczoraj przez Nvidię obietnice znajdą pokrycie w rzeczywistości (na co wskazują pierwsze opinie).

Zapowiedź „zielonych” została bardzo dobrze przyjęta przez społeczność graczy. Wielu z nich podkreśla, że nie może się już doczekać, aż położy łapy na nowej karcie graficznej.

Więc RTX 3080 jest o około 80% szybszy niż RTX 2080, co oznacza, jeśli się nie mylę, że ma jakieś 40% przewagi nad RTX 2080 Ti, jako że RTX 2080 Ti jest o około 30% szybsze niż RTX 2080. Jestem pod wrażeniem. Nie spodziewałem się takiego skoku. Wreszcie otrzymujemy przyrost wydajności, na który tak długo czekaliśmy – stwierdza nick12233.

Wow. Bardzo imponujący stosunek ceny do wydajności w przypadku RTX-a 3080. Biedny RTX 2080 Ti właśnie został wgnieciony w ziemię. Rynek zostanie wkrótce zalany tymi układami graficznymi, ale będą sprzedawane z ogromną stratą dla właściciela. Choć jest to karta za 1200 dolarów, nie będzie sensu sprzedawać używanego modelu za więcej niż 600 dolarów - zwraca uwagę Jaz1140.

Optymistyczne nastroje internautów najłatwiej podsumować wykorzystując jeden ze stworzonych przez nich memów.

GeForce RTX 3080 – testy wydajności, świat reaguje na zapowiedź - ilustracja #2
  1. Nvidia – strona oficjalna