Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2019, 12:51

Boston Dynamics prezentuje imponujący spot. Jeden z robotów w sprzedaży

Firma Boston Dynamics po raz kolejny zaprezentowała możliwości jednego ze swoich robotów - humanoidalnego Atlasa. Maszyna potrafi wykonywać płynne przewroty i skoki. Inny produkt koncernu - przypominający psa Spot - trafił do sprzedaży.

Atlas się rozkręca. - Boston Dynamics prezentuje imponujący spot. Jeden z robotów w sprzedaży - wiadomość - 2019-09-26
Atlas się rozkręca.

Pamiętacie jeszcze firmę Boston Dynamics, której twory potrafią samodzielnie zarządzać magazynem? Jeśli nie, to warto sobie tę nazwę przypomnieć, bo koncern zaprezentował właśnie nowe możliwości swojej innej kreacji - robota o nazwie Atlas. Potrafi on wykonywać manewry, których nie powstydziłby się niejeden gimnastyk. No okej, trochę przesadzam - to względnie proste przewroty i skoki na poziomie sprawnego ucznia podstawówki. Co nie zmienia faktu, że w przypadku maszyny stanowią diabelnie imponujący wyczyn.

Atlas stanowi skomplikowaną konstrukcję, na którą składają się m.in. zaawansowane silniki i hydrauliczne stawy. Robot korzysta z nowoczesnego, „przewidującego” kontrolera, który pozwala mu płynnie przechodzić od jednej akcji do drugiej. Maszyna ma 1,5 metra wysokości, porusza się z prędkością maszerującego człowieka i waży 80 kilogramów.

Firma Boston Dynamics poinformowała też, że jej inny produkt - przypominający (bardzo dziwnego) psa robot Spot - trafił do sprzedaży. Osoby (lub raczej koncerny, bo to one mają być głównymi odbiorcami) zainteresowane zakupem mogą skontaktować się z odpowiednim działem. Niestety cena nie została podana do publicznej wiadomości, ale można się spodziewać, że pocieszny maluch kosztuje niemałe pieniądze.

Wracając jednak do Atlasa - warto odnotować, że pięć lat temu wyzwaniem dla robota było... chodzenie po nierównym terenie i pokonywanie schodów. W 2017 roku pokazano, jak robi pojedynczy przewrót. Jak widać, od tego czasu jego możliwości zauważalnie wzrosły. Jeśli interesuje Was dalszy ciąg tej historii, to odpowiedzi na niektóre pytania znajdziecie w zapowiedzianej niedawno grze Terminator: Resistance od polskiego studia Teyon.

  1. Boston Dynamics – strona oficjalna