Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweXONEPCGCNXBOXPS2SwitchPS4
Okładka Ty The Tasmanian Tiger (XONE)

Ty The Tasmanian Tiger

TY the Tasmanian Tiger to prosta i przeznaczona dla najmłodszych graczy platformówka z prześmiesznym tygryskiem w roli głównej. Chociaż ginie w natłoku innych produkcji, gra warta jest zainteresowania.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | crowdfunding

Okładka Ty The Tasmanian Tiger (XONE)

producent: Krome Studios

wydawca: Krome Studios

data premiery gry:

10wrz2002

GCN PS2 XBOX

13gru2016

PC

31mar2020

Switch

25lip2020

PS4

14paź2020

XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Ty the Tasmanian Tiger to barwna, trójwymiarowa gra platformowa, będąca pierwszą odsłoną serii rozwijanej przez ekipę australijskiego Krome Studios. Oprócz kilku odsłon wspomnianego cyklu, zespół ten ma na swoim koncie m.in. takie tytuły, jak Star Wars: The Cone Wars – Republic Heroes, Hellboy: The Science of Evil, Viva Pinata: Party Animals czy dwie części serii The Legend of Spyro. Opisywana produkcja pojawiła się pierwotnie w październiku 2002 roku na konsolach Xbox, PlayStation 2 oraz Game Cube. Ponad 13 lat później australijski deweloper przygotował jednak również odświeżoną wersję gry, przeznaczoną na popularne pecety.

Fabuła

W grze wcielamy się w rolę tytułowego tygrysa tasmańskiego (znanego także w zoologii jako wilk workowaty), który adoptowany przez rodzinę wielkouchów żyje sobie spokojnie na fikcyjnej australijskiej wyspie jako ostatni przedstawiciel swego gatunku. Pewnego dnia nasz protagonista dowiaduje się jednak, że jego rodzina jednak istnieje, a jej członkowie zostali porwani i uwięzieni w Krainie Snów przez wielkiego indyka imieniem Boss Cass. Aby ich uwolnić, tygrys musi odnaleźć pięć magicznych talizmanów, rozrzuconych po całym kontynencie w miejscach, do których dostać się można tylko za pomocą specjalnych teleportów. Cały problem w tym, że do ich zasilania niezbędne są specjalne jajka, zwane Thunder Eggs. Nie zważając na trudności, nasz bohater wyrusza w pełną przygód podróż, której celem jest oswobodzenie pobratymców.

Mechanika

Pod względem rozgrywki Ty the Tasmanian Tiger nie odbiega w znaczącym stopniu od typowych przedstawicieli swojego gatunku, takich jak chociażby seria Crash Bandicoot. Zabawa sprowadza się więc do przemierzania w poszukiwaniu znajdziek kolejnych zróżnicowanych lokacji, usianych rozmaitymi niebezpieczeństwami oraz przeciwnikami do pokonania. Nasz podopieczny potrafi m.in. skakać, gryć, pływać i nurkować, a także rzucać specjalnym bumerangiem, który w toku rozgrywki możemy dodatkowo ulepszać o nowe funkcje.

Akcja gry jest po części nieliniowa i rozgrywa się w kilku strefach, w których znajdują się portale do kolejnych poziomów. Aby z nich jednak skorzystać, konieczne jest każdorazowo zebranie odpowiedniej liczby jajek, podzielonych na trzy rodzaje. Te otrzymujemy zaś za wykonywanie szeregu różnych czynności, takich jak zaliczanie rozmaitych wyzwań czy przechodzenie już odblokowanych poziomów na czas. Po dotarciu do upragnionego talizmanu, stajemy do walki z wymagającym bossem, po którego pokonaniu uzyskujemy dostęp do kolejnej strefy.

Tryby gry

Zarówno w swej pierwotnej konsolowej wersji, jak i późniejszej reedycji Ty the Tasmanian Tiger oferuje wyłącznie możliwość zabawy w trybie single player.

Kwestie techniczne

Produkcja Krome Studios oferuje niezwykle barwną, w pełni trójwymiarową oprawę graficzną, typową dla większości platformówek, adresowanych raczej do młodszej części graczy. W porównaniu do pierwotnej wersji konsolowej gry, wydana w 2016 roku reedycja na popularne pecety oferuje oczywiście podrasowaną oprawę graficzną, dostosowaną do współczesnych standardów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 1 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Ty The Tasmanian Tiger

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Ty The Tasmanian Tiger

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 1.8 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 896 MB GeForce 250/ Radeon 4850 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Quad Core 2.0 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 6850 lub lepsza
 • 2 GB HDD
 • Windows 7(SP1)/8/8.1/10
Wieści ze świata (Total War: Attila, David Gaider, Fallout 4, Street Fighter V, Ty The Tasmanian Tiger) 10/2/2016

wiadomość10 lutego 2016

Dziś piszemy m.in. o dodatku Slavic Nations do gry Total War: Attila, przejściu Davida Gaidera do firmy Beamdog, konsolowym patchu 1.3 do Fallouta 4, kolejnych zawodnikach i pierwszym DLC dla Street Fighter V oraz o planach wydania klasycznej platformówki Ty The Tasmanian Tiger na PC. Witajcie w wieściach ze świata - codziennej porcji krótkich wiadomości.

Ty wraca jeszcze bardziej wkurzony, czyli Bush Rescue już w sklepach w Ameryce Północnej
Ty wraca jeszcze bardziej wkurzony, czyli Bush Rescue już w sklepach w Ameryce Północnej

wiadomość14 października 2004

Electronic Arts wraz z grupą developerską Krome Studios poinformowały, że Ty the Tasmanian Tiger 2: Bush Rescue trafił na półki sklepowe w Ameryce Północnej.

Gra Ty The Tasmanian Tiger 2: Bush Rescue osiągnęła status GOLD

wiadomość5 października 2004

Znane na całym globie konsorcjum wydawnicze Electronic Arts wraz z grupą developerską Krome Studios poinformowało, że ich najnowsza produkcja, zręcznościowa gra pt. Ty The Tasmanian Tiger 2: Bush Rescue uzyskała status GOLD.

GCN
PS2
XBOX
PC
Switch
PS4
XONE